Jak my postrzegamy wodę? Najczęściej jako problem. Gdy jest jej nadmiar, np. w trakcie dłuższych lub intensywniejszych opadów, to się wody pozbywamy. Budujemy wały, regulujemy rzeki, co powoduje przyspieszony odpływ wody.
Takie działanie powoduje, że nie pozwalamy wodzie przesiąknąć do głębszych warstw gleby, a tym bardziej do wód głębinowych. Skutek? Kolejny problem, gdy wody zaczyna brakować w korytach rzek. Czas zmienić nasze podejście do wody. Zmieńmy sposób, w jaki zarządzamy, wykorzystujemy, czas docenić wodę.
Razem mamy wszystko, czego potrzeba, aby to naprawić. Możemy naprawić obieg wody w przyrodzie. Jako Rodzice dla Klimatu mamy świadomość jak bardzo woda ważna jest w życiu człowieka, przecież składamy się w 70% z wody. Dlatego przystąpiliśmy do kampanii UE na rzecz zapewnienia dostępu do czystej i niedrogiej słodkiej wody. Nadszedł czas, aby zostać #WaterWiseEU.
Namawiamy, by spojrzeć na wodę nie jak na problem, lecz zasób niezbędny do życia. Odprowadzając szybko wodę, poprzez systemy rowów, kanałów i uregulowanych rzek, odprowadzamy ją do morza, gdzie staje się dla nas niedostępna.
Warto zatem zatrzymać wodę w miejscu jej opadu. Pozwolić jej wsiąknąć w glebę, gdzie będzie dostępna dla roślin, pozwolić powoli przesączyć się do rzek. Wodę opadową doceniajmy, nie wyrzucajmy.
A jak Ty inaczej widzisz wodę?