Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Dostarczenie apelu w sprawie ropy do biur Komisji Europejskiej

25 kwietnia 2022

Jako Rodzice i Obywatele Europy, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i wyrazić stanowczy protest przeciwko dalszemu sprowadzaniu paliw kopalnych z Rosji, 13 kwietnia 2022 zawieźliśmy nasz apel do przedstawicielstw Komisji Europejskiej niemal jednocześnie w Warszawie, Berlinie, Wiedniu i Bratysławie.

Rodzice po dostarczeniu apelu; przed biurem Komisji Europejskiej w Warszawie.
„Znepokoyone Matky” po przekazaniu apelu w Bratysławie
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
Seniorzy z Niemiec podczas rozmowy z przedstawicielem Komisji Europejskiej w Berlinie.

Nasze uzależnienie od paliw kopalnych nie jest kwestią konieczności lecz (braku) decyzji politycznych, i jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko zmiany jak w chwili, gdy za naszą granicą agresor ukazuje prawdziwe oblicze zbrodniczego reżimu, nierozerwalnie związanego z wykorzystaniem zasobów.

Kamila, Rodzice dla Klimatu

„Wojna na Ukrainie dotknęła miliony ludzi, a także pokazała kilka słabości naszego kraju, których długo nie docenialiśmy. Jednym z nich jest nasza silna zależność od rosyjskich paliw. To czyni nas zakładnikami Kremla, uzależnionymi od kaprysów dyktatora. (…) Jedynym realnym rozwiązaniem jest odejście od paliw kopalnych, przyspieszenie wsparcia redukcji potrzeb energetycznych czy wsparcie transportu publicznego i niezmotoryzowanego.”

Baśka, Znepokoyona Matka, Słowacja

Bez względu na to, jak bardzo się różnimy – wszyscy pragniemy dla naszych dzieci spokojnej przyszłości bez katastrof klimatycznych! (…) Wojna w Ukrainie jest okrucieństwem, które po raz kolejny uświadamia nam konieczność zaprzestania importu ropy naftowej i jak najszybszego pozbycia się paliw kopalnych. Musimy być odporni na greenwashing i powinniśmy odrzucić plany unijnej taksonomii, aby uznać gaz i energię jądrową za zrównoważone źródło energii!

Parents For Future, Berlin

Poprzez wezwanie Komisji E inicjatywę wzywającą do pilnego embarga na ropę z Rosji ORAZ ograniczenie importu do UE z innych państw, chcemy wyrazić naszą solidarność nie tylko z mieszkańcami Ukrainy, lecz także z Rodzinami z całego świata, które od lat borykają się z konfliktami zbrojnymi, katastrofami ekologicznymi, klimatycznymi i humanitarnymi napędzanymi wydobyciem i eksportem tego surowca.

,,Chociaż mój kraj jest bogaty w ropę, odkąd się urodziłam, zawsze toczyła się tu wojna. Dziś już wiem, że choć tłumaczono ją zawiścią religijną i etniczną, tak naprawdę od zawsze była to wojna o ropę….

(…) Tu bogactwa naturalne takie jak ropa, węgiel czy gaz wcale nie są bogactwami, tylko naszym przekleństwem, które odbiera nam ziemie, zdrowie oraz wpędza w powszechne ubóstwo i napędza katastrofy klimatyczne, z którymi musimy się mierzyć.

Dalsze importowanie ropy od rządów obojętnych na los obywateli sprawia, że ​​życie w naszym kraju to nieustająca walka o przetrwanie.

Wojna w Ukrainie jest dla nas ogromnym szokiem, ponieważ zawsze mimo wszystko mieliśmy nadzieję, że ludzkość zmierza w kierunku wychodzenia z tego rodzaju konfliktów napędzanych zyskiem z paliw kopalnych. Jako rodzice bardzo obawiamy się o przyszłość naszych dzieci, ponieważ na ich oczach znikają resztki świata, który mogliby nazwać domem.”

Ama, Parents For Future Nigeria

Pod apelem o pilne ograniczenie importu ropy naftowej do Europy, który powstał z inicjatywy Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Rodziców dla Klimatu, Stowarzyszenia Zielone Mazowsze i Nextbike Polska podpisało się prawie 60 organizacji i ruchów rodzicielskich z 15 krajów europejskich, w tym stowarzyszenie rowerowe z Kijowa @kyivbikecity

Oprócz wprowadzenia całkowitego embarga na import paliw kopalnych z Rosji do krajów UE domagamy się także:

W Warszawie rozpoczęliśmy naszą podróż pod symbolicznym totemem ustawionym na stacji wypożyczania rowerów miejskich, który pokazuje realne koszty podróżowania rowerem (vs. koszty użytkowania samochodów) które wynoszą:

  • 0️⃣, 0️⃣0️⃣ poziomu stresu z powodu korków,
  • 0️⃣, 0️⃣0️⃣ zł za 20 min jazdy rowerem
  • 0️⃣, 0️⃣0️⃣ emisji trujących spalinoraz
  • 0️⃣, 0️⃣0️⃣ zwiększania naszego długu ekologicznego!

Podczas konferencji prasowej inaugurującej przejazd wypowiadali się Wojciech Szymalski (Instytut na rzecz Ekorozwoju), Kamila Kadzidłowska (Rodzice dla Klimatu), Marek Smyk (Stowarzyszenie Zielone Mazowsze) oraz Cezary Dudek (Nextbike Polska).

Rower to świetna i sprawdzona alternatywa dla samochodu. A rosyjska ropa, którą Europa kupuje i od której zależą samochody, sponsoruje rosyjską broń i wojnę z Ukrainą.

Stanislaw Kłymenko, Kijów-rowerowe miasto


Przejazd rowerowy z Ronda Żaba na ul. Jasną i wręczenie apelu o pilne ograniczenia importu ropy do UE na ręce Marzenny Guz-Vetter, przedstawicielki biura Komisji Europejskiej w Warszawie.