Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Akcja #StreetForKids

4 czerwca 2024

W Szkole Podstawowej Parnas miała miejsce w piątek, 24 maja 2024 roku wspaniała akcja #StreetsforKids / #Ulicedladzieci!

Pierwotnie planowaliśmy, jako rodzice, oddać dzieciom kawałek ulicy (dokładnie – 100 metrów), zamykając ten fragment dla ruchu samochodowego na całe 8 godzin (sic!) żeby pokazać, że tak też da się funkcjonować dobrze, a nawet lepiej.

Niestety, miasto Wrocław to miasto, które dba najbardziej o komfort kierowców, nie mieszkańców – czy to pieszych czy rowerzystów. I niestety – także nie o dzieci.

Zgody na zamknięcie ulicy nam odmówiono. Natomiast taka zgoda została wydana na rzecz Red Bulla, aby pojeździli sobie F1 po rynku. Wstyd, Panie Prezydencie. Szkoda.

Ale nawet skupiona na autach polityka miejska nie przeszkodziła zorganizować wspaniałej imprezy!

Od rana na boisku szkolnym miał miejsce piknik, przy wsparciu Rada Osiedla Powstańców Śląskich.

Zaangażowani rodzice prowadzili z najmłodszymi dziećmi wspaniałe, mądre zajęcia o współpracy i wzajemnej komunikacji, powstała plenerowa czytelnia książek a także – w duchu ekonomii współdzielenia, dzieci wymieniły się zabawkami.

Najmłodsze dzieci z klas pierwszych uczyły się też, pod okiem straży miejskiej, bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

Dokładnie o 11 spod Szkoły wyruszył wspaniały, kolorowy, dziecięcy marsz, do marszu dołączyła także szkolna społeczność z Zespołu Szkół EKOLA

Dzieci wyraźnie powiedziały, że chciałyby mieć Szkolne Ulice – wolne od aut, ich spalin i hałasu, za to z bezpiecznym rowerowym, hulajnogowym czy rolkowym dojazdem czy dojściem dla pieszych.

Na marszu pojawili się też przedstawiciele Rady Miejskiej Wrocławia: Dorota Pędziwiatr i Jakub Nowotarski.

A po marszu – gier i zabaw na boisku ciąg dalszy! Rowerzyści wzięli udział w konkursach z nagrodami, przygotowanymi przez Urząd Miejski Wrocławia (Biuro Zrównoważonej Mobilności). Przedstawicielka Urzędu Miasta poprowadziła dla dzieci wykład o tym, dlaczego to nie auto powinno być pierwszym wyborem w poruszaniu się po mieście a dla chętnych – przedstawiciel Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej przeprowadził kurs jazdy, przygotowujący do „holenderskiej karty rowerowej”.