Apel o pilne ograniczenie importu ropy naftowej do Europy
1 kwietnia 2022
NIE dla wojny oraz paliw kopalnych
„Zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka i wojna z Ukrainą mają bezpośrednie powiązania i te same korzenie. Są to paliwa kopalne i zależności ludzkości od nich”
Svitlana Krakovska
Wojna w Ukrainie trwa od miesiąca, a Unia Europejska współfinansuje ją nadal kupując paliwa kopalne od Rosji...
W trosce o pokój, klimat oraz bezpieczeństwo przyszłych pokoleń, wspólnie z organizacjami pozarządowymi na czele z Polskim Instytutem na rzecz Ekorozwoju oraz Fundacją Zielone Mazowsze postanowiliśmy wystosować apel wzywający Komisję Europejską do wprowadzenia embarga na import ropy z Rosji.
Decyzje zapadają w Brukseli i dlatego tam kierujemy nasz apel.
W ciągu kilku dni podpisało się pod nim kilkadziesiąt organizacji pozarządowych oraz ruchów rodzicielskich z całej Unii Europejskiej.
Dołącz do nas!
- upublicznij nasz apel własnymi kanałami,
- prześlij go znanym Ci organizacjom z prośbą o poparcie,
- wsiądź na rower i dołącz do nas 13 kwietnia, aby zawieźć apel do biura Komisji Europejskiej w Warszawie (szczegóły dotyczące miejsca i czasu zbiórki ekipy rowerowej opublikujemy niebawem)
Spalanie ropy, węgla i gazu na skalę przemysłową jest główna przyczyną destabilizacji klimatu, a kupowanie tych surowców od Państw, które nie stosują standardów demokratycznych stanowi zagrożenie dla pokoju na świecie. Wojny sfinansowane przez sprzedaż ropy naftowej widzieliśmy w ostatnich latach w Syrii, Gruzji, Iraku i Libii, czy Afganistanie.
Dziś taka wojna niszczy kraj naszych ukraińskich sąsiadów.
W Polsce, Finlandii, Litwie oraz Słowacji, czyli krajach położonych najbliżej Rosji, ponad 2/3 zużywanej ropy naftowej pochodzi z Rosji[3]. Niewątpliwie przychody z tego eksportu paliw kopalnych, które stanowią 1/3 budżetu Kremla umożliwiają Putinowi prowadzenie wojny w Ukrainie i destabilizowanie sytuacji na świecie [4].
Trudno dziś przejść obojętnie obok faktu, że można było zrobić w Europie znacznie więcej, aby uniknąć nadmiernego importu ropy naftowej do Europy z Rosji i nie tylko.
Apel o pilne ograniczenie importu ropy naftowej do Europy
Apelujemy do Kolegium Komisarzy Komisji Europejskiej o jak najszybsze przygotowanie i wdrożenie takiego planu, który powinien naszym zdaniem zawierać następujące podstawowe elementy:
- Szczegółowy przegląd prawny zarówno działań krajów członkowskich EU w zakresie ustawodawstwa, jak i finansowania poszczególnych rodzajów transportu pod kątem spalania paliw kopalnych wraz z wydaniem wiążących i szczegółowych zaleceń dotyczących kierunku poprawy sytuacji w ramach semestru europejskiego;
- Zwiększenie skali działań dotyczących ograniczenia ruchu samochodowego w aglomeracjach miejskich poprzez instrumenty prawne i finansowe takie jak: strefy czystego transportu, strefy ograniczonego ruchu samochodowego, obniżenie dopuszczalnych prędkości czy opłaty za parkowanie odpowiadające realnym kosztom zajmowania przestrzeni;
- Konkretne wymagania dotyczące zwiększania skali inwestycji w infrastrukturę rowerową, tramwajową i kolejową. Te środki transportu sprzyjają rozwojowi miast w ich zwartej formie, dzięki której zwiększa się efektywność wykorzystania energii;
- Zwiększenie nakładów i umożliwienie łatwiejszego finansowania publicznego pasażerskich przewozów kolejowych oraz inwestycji w połączenia kolejowe w aglomeracjach miejskich oraz poza nimi, zwłaszcza w celu integracji systemów kolejowych różnych państw członkowskich. Takie działanie jest potrzebne w szczególności w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie często połączenia kolejowe, pasażerskie i towarowe, między sąsiednimi państwami są szczątkowe