Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Chcesz oddychać czystszym powietrzem w Warszawie? Weź udział w konsultacjach w sprawie Stref Czystego Transportu

29 stycznia 2023

87% mieszkańców i mieszkanek stolicy oczekuje od władz działań na rzecz redukcji zanieczyszczeń powietrza, a aż 76% chce powstania strefy czystego transportu (STC). Takie rozwiązanie jest także jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy.

Chcesz mieć wpływ na termin wprowadzenia SCT w Warszawie, jej obszar, a także zakres wyjątków dla wybranych grup osób czy pojazdów, weź udział w konsultacjach społecznych w tej sprawie, które potrwają do 25 kwietnia.

Co oznacza Strefa Czystego Transportu

Strefa Czystego transportu to sprawdzony w Europie sposób na poprawę jakości powietrza w miastach poprzez wydzielenie obszaru, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin (tzw. normy Euro, które są powiązane z datą produkcji pojazdu).

W Europie funkcjonuje już ponad 320 stref czystego transportu, najwięcej w Niemczech i we Włoszech.

W Polsce uchwałę o utworzeniu SCT na terenie miasta przyjął już Kraków – tam strefa w łagodnej wersji zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

Własny projekt SCT pod koniec grudnia 2022 r. zaprezentowały także władze Wrocławia.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Stworzenie takich regulacji przez władze Warszawy to odpowiedź na postulaty dotyczące poprawy jakości powietrza, zgłaszane przez mieszkańców i mieszkanki.

Z raportu NIK z 2014 r. wynika, że ruch samochodowy odpowiada za 63 proc. zanieczyszczenia pyłami PM10 w Warszawie. Inny raport NIK z 2020 r. podaje, że z zanieczyszczeń transportowych pochodzi ok. 75 proc. tlenków azotu (NOx) w Warszawie.

Z badania emisyjności pojazdów na warszawskich ulicach dokonanego jesienią 2020 r. przez zespół naukowców z ICCT wynika, że najwięcej zanieczyszczeń pochodzi od starszych samochodów, zwłaszcza tych z silnikiem Diesla. Pomiary blisko 150 tys. pojazdów wykazały, że samochody wyprodukowane przed 2006 r., choć stanowiły tylko 17 proc. floty, odpowiadały za 37 proc. emisji tlenków azotu (NOx) i 52 proc. emisji pyłów (PM).

Przeczytaj raport na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i rozwój dzieci.

Wdrożenie SCT to także obowiązek władz Warszawy, wynikający z realizacji Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Mazowieckiego.

Konsultacje społeczne strefy czystego transportu rozpoczynają się 25 stycznia. Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: sct@um.warszawa.pl lub przez formularz dostępny na stronie konsultacji. W najbliższych tygodniach odbędą się również spotkania online oraz dyżury konsultacyjne w różnych dzielnicach miasta. Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie konsultacji transport.um.warszawa.pl/sct.

Nie zwlekaj! Weź udział w konsultacjach

Konsultacje społeczne strefy czystego transportu rozpoczęły się 25 stycznia i potrwają do 25 kwietnia.

Uwagi mieszkańców zbierane są pod adresem email: sct@um.warszawa.pl lub przez wygodny formularz.

Spotkania i dyżury konsultacyjne w sprawie CST

W najbliższych tygodniach odbędą się również spotkania online oraz dyżury konsultacyjne w różnych dzielnicach miasta, podczas których urzędnicy będą zbierać opinie i uwagi dotyczące m.in.:

Harmonogram spotkań dostępny jest na stronie konsultacji transport.um.warszawa.pl/sct.

Pierwsze spotkanie (online) odbędzie się już 6 lutego.

Możesz w nim wziąć udział online poprzez YouTubie, dyskutując tylko na czacie lub poprzez platformę ClickMeeting – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją.

Jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu na platformie ClickMeeting , napisz na sct@um.warszawa.pl (link do spotkania oraz instrukcję otrzymasz w mailu zwrotnym)

Wpis sporządzony na podstawie informacji na stronie Strefy Czystego Transportu .

Szczegóły na stronie Urzędu Miasta st. Warszawa.