Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

,,Choinka życzeń” Rodziców dla Klimatu w polskim parlamencie

16 grudnia 2022

12 grudnia – w siódmą rocznicę przyjęcia porozumienia paryskiego, kiedy to światowi przywódcy 195 państw zgodzili się wspólnie dążyć do zatrzymania ocieplenia klimatu go na poziomie 1,5 st. C i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., postanowiliśmy przypomnieć polskim politykom o pilnych działaniach w tym zakresie umieszczając w budynku parlamentu świąteczne drzewko życzeń.

Polska jest jedynym z krajów Unii Europejskiej, który nie przystąpił jeszcze nawet (wbrew woli większości obywateli i obywatelek) do celu neutralności klimatycznej i choć porozumienie paryskie uchodzi za przełomowe w walce ze zmianami klimatu, żadne z państw sygnatariuszy nie spełnia do końca narzuconych sobie wówczas kryteriów.

,,Chcemy oddychać czystym powietrzem”, ,,Chcemy, aby Polska czerpała więcej energii z odnawialnych źródeł”, ,,Chcemy neutralności klimatycznej Polski”, ,,Żądamy odblokowania ustawy 10H i energetyki wiatrowej na lądzie!”, ,,Chcemy inwestycji w nieemisyjny transport publiczny”, ,,Pilnego procedowania pakietu ustawa na rzecz Dzieci Przede Wszystkim”- m.in. takie życzenia wypisywali na eko-bombkach rodzice, zachęcając polityków do działań na rzecz zdrowia, przyszłości, bezpieczeństwa i praw dzieci.

Dlaczego choinka przypomina o porozumieniu paryskim? 

Idea drzewa życzeń wywodzi się z kultur azjatyckich. W wielu krajach do gałęzi przywiązuje się wstążki lub kartki z modlitwą czy intencją. Dla świata zachodniego spopularyzowała je Yoko Ono. Jej artystyczne instalacje Wish Tree pojawiały się w muzeach sztuki na kilku kontynentach. Pomysł ten podchwyciła także delegacja matek z Indii zrzeszonych w sieci ruchów Parents For Future Global obecnych na szczycie klimatycznym COP27 w Egipcie, zachęcając obecnych do wspólnego lobbowania na rzecz wniesienia postulatu dobrostanu dzieci na agendę wszystkich decyzji politycznych i inspirując do odważnego myślenia o lepszej przyszłości. 

Siedem lat temu w Paryżu jako społeczność międzynarodowa postawiliśmy sobie realne cele, pokazaliśmy jakiej przyszłości chcemy dla siebie i naszych dzieci. Dzisiaj jako Rodzice dla Klimatu zachęcamy polskich polityków do tego samego. Chcielibyśmy, aby z pomocą naszej inspirującej instalacji, spróbowali wyobrazić sobie świat, w którym chcieliby żyć i aby był to świat, który przeciwstawia kryzysowi klimatycznego, a potem te wizje zawieszone na choince miały odbicie w ich działaniach – wyjaśnia Magda, mama Leona.

Nasza inicjatywa jest ponadpartyjna, zapraszamy do współpracy polityków i polityczki z każdej strony sceny politycznej. Z licznych badań społecznych wynika, że w Polsce poparcie dla ochrony środowiska i zielonej transformacji jest bardzo wysokie niezależnie od sympatii politycznych. Przyszłość naszych dzieci też jest wspólna – podkreśla Marzena, mama Zosi, Olka i Marysi, której najmłodsza córeczka jest prawie rówieśnicą porozumienia paryskiego.

Sama mam dwójkę wspaniałych dzieci i chciałabym ofiarować im, a także innym dzieciom, prezent – ustawę o parkach narodowych. Tak aby i one mogły czerpać zdrowie i siłę z bioróżnorodności. – dodaje posłanka Anita Sowińska – Los naszych dzieci zależy od tego, czy politycy i polityczki podejmą działania – zmienią prawo tak, aby jak najszybciej osiągnąć neutralność klimatyczną.

Podczas czterech dni spędzonych na parlamentarnym korytarzu, naszym drzewkiem życzeń zainteresowali się politycy i polityczki niemal z każdej partii politycznej.

Oto klimatyczne życzenia, refleksje, apele oraz obietnice niektórych z nich:

Wanda Nowicka o roli i prawach kobiet w kontekście kryzysu planetarnego
Jacek Protasiewicz o pilnej potrzebie likwidacji kopciuchów
Małgorzata Kidawa-Błońska o sile młodych upominających się o swoją przyszłość
Małgorzata Prokop-Paczkowska o nieo(do)cenionej roli drzew liściastych
o oszczędzaniu energii i wszystkich zasobów
Anita Sowińska o potrzebie zniesienia ustawy 10H i odblokowaniu energetyki wiatrowej na lądzie
Teofil Bartoszewski o strategicznym znaczeniu biogazowni
Katarzyna Kretkowska o pilnej potrzebie działania na rzecz przyszłych pokoleń
Andrzej Szejna – walka ze smogiem walką o życie
Szymon Hołownia o energetyce rozproszonej i o postulacie „Twój dom, twoja elektrownia”
Marek Dyduch o potrzebie konsekwencji w działaniach na rzecz klimatu
Piotr Zgorzelski obiecuje zadbać o czystość polskich rzek
Michał Gramatyka o potrzebie wprowadzenia systemu kaucyjnego
Przemysław Koperski z perspektywy rodzica o problemie fatalnej jakości powietrza w Polsce
Władysław Kosiniak-Kamysz o konieczności przejścia na zieloną stronę mocy
Monika Falej o pilnej potrzebie poprawy jakości powietrza
Jerzy Borowczak apeluje o ochronę klimatu
Paulina Matysiak o potrzebie sprawnego, ekologicznego transportu publicznego
Daria Gasek-Popiołek o pilnej potrzebie renaturalizacji przyrody
Katarzyna Kotula o ochronie zagrożonych drapieżników i o wyzwaniach klimatycznych
Monika Rosa o ochronie lasów, bagien i torfowisk
O jakości powietrza i jedzeniu, jakie serwujemy dzieciom w kontekście chorób nowotworowych oraz o projekcie ustawy Dzieci Przede Wszystkimapel senator prof. Alicji Chybickiej adresowany do rodziców
Kamila, mama Leona, Julka i Jeremiego o idei drzewka życzeń budynku polskiego parlamentu

Niestety przy naszym drzewku zabrakło członków i członkiń koalicji rządzącej, bez których aktualnie nie sposób procedować ustaw umożliwiających realizacje w.w. postulatów.

Jarosław Kaczyński i marszałkini Ewa Witek w asyście straży marszałkowskiej na korytarzi sejmowym

W czwartek 15 grudnia drzewko z pomocą Mirelli i Marzeny przewędrowało do Gniazda, czyli do Centrum Aktywizmu Klimatycznego „Gniazdo” przy ul. Kruczej 17 w Warszawie. Jeszcze przez kilka tygodni można je będzie tam podziwiać i oczywiście przyozdabiać własnymi życzeniami klimatycznymi.

Mirella Dziedzicka przy choince życzeń w „Gnieździe” przy ul. Kruczej 17 w Warszawie

*Przy tworzeniu naszej choinki nie ucierpiało żadne drzewo; nie powstała ona też w fabryce z plastikowymi gadżetami świątecznymi. Dostaliśmy ją w prezencie od Piotra Żółtaka, właściciela niezwykłej drukarni Partners Studio w Nowinach k. Kielc, który pomógł nam urzeczywistnić wizję naszego świątecznego drzewka życzeń z makulatury, ograniczając do minimum emisje gazów cieplarnianych.