Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Czego życzymy w Dniu Leśnika

18 lipca 2024

W kilkunastu miastach w Polsce, 12 lipca, odbyły się demonstracje w obronie lasów, domagając się zwiększenia ich ochrony i reformy polityki leśnej. W Warszawie przed Ministerstwem Klimatu i Środowiska przedstawiciele kilkunastu organizacji przyrodniczych (w tym Rodzice dla Klimatu) przekazali petycję do Premiera Donalda Tuska i MKiŚ. Nie zabrakło nas także we Wrocławiu pod Urzędem Wojewódzkim, gdzie nasza aktywistka Joanna przypomniała o tym, na czym powinna polegać rola i misja leśników: “To leśnicy zarządzają 1/3 terytorium naszego kraju i mają pod swoją opieką wielkiego sprzymierzeńca w walce ze zmianami klimatu, czyli mają pod opieką lasy.”

Petycja, podpisana przez 69 organizacji, podkreślała konieczność wdrożenia nowoczesnego modelu leśnictwa, odpowiadającego na potrzeby ludzi, przyrody i klimatu.

Oto postulaty, które zostały zawarte w petycji:

Julka, aktywistka Extinction Rebellion, zwróciła się z osobistym apelem do leśników i polityków: “Życzę wam miłości do Matki Natury, bo tego od was potrzebujemy. Jesteście od tego, żeby chronić naszego dobytku, którym są lasy i prosimy was –  przypomnijcie sobie tę misję, zamiast zamieniać lasy w… meble. Jest to dla nas szczególnie irytujące, że poprzedni rząd, uznaliśmy za niegodny rozmowy, ponieważ był złożony z denialistów klimatycznych i oczekiwaliśmy dużo więcej  po opozycji.

Wydarzeniom towarzyszyły symboliczne kartki z życzeniami dla leśników, które trafiły do nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. Widniały na nich teksty tj.: “W ten szczególny Dzień Leśnika życzymy leśnikom i całemu społeczeństwu, by praca w Lasach Państwowych stała się prawdziwą i nowoczesną służbą odpowiadającą na potrzeby przyrody, ludzi oraz klimatu. Po 100 latach najwyższy czas na zmiany w polskim leśnictwie!“.

Na kontrmanifestacji podkreślaliśmy, że lasy to dziedzictwo narodowe i decyzje o ich przyszłości muszą należeć do społeczeństwa. Oczekujemy pilnych działań na rzecz ochrony przyrody i zmian w zarządzaniu lasami, które lepiej będą odpowiadały na wyzwania klimatyczne.