Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Czy rozwój transportu spełni oczekiwania pokoleń? DEBATA MIĘDZYPOKOLENIOWA

22 września 2022

Sektor transportu ma największy udział we wzroście emisji gazów cieplarnianych wpływających destrukcyjnie zarówno na klimat, jak i na zdrowie mieszkańców miast codziennie wdychających zanieczyszczone nim powietrze. W Polsce w latach 1990-2017 emisje wzrosły o 200% [!!!] 80% z tego to >>zasługa<< transportu. Procent udziału cały czas rośnie.

O wpływie tych emisji na zdrowie Polek i Polaków możesz się dowiedzieć z raportów i innych treści eksperckich dostępnych m.in. na stronie HEAL Polska oraz m.in. z webinaru „Czy puścimy z dymem zdrowie dzieci?”

Polecamy także lekturę raportu Wpływ zanieczyszczeń powietrza z transportu na zdrowie i rozwój dzieci” opracowanego przez Heal Polska.

Tymczasem zapraszamy wysłuchania głosu przedstawicieli i przedstawicielek trzech różnych pokoleń podczas debaty online „Czy rozwój transportu spełni oczekiwania obywateli?” organizowanej przez Instytut na rzecz Ekorozwoju z której dowiecie się m.in.:
▫ Czy dzieciom jest łatwo dotrzeć do szkoły, a rodzicom do pracy?
▫ Czy seniorzy mogą się swobodnie przemieszczać?
▫ Czy te inwestycje uczynią transport bardziej przyjaznym dla środowiska?

Debatę możecie obejrzeć na stronie: https://fb.me/e/2pBJmFbu0

Zapraszamy wszystkich oglądania, komentowania, lajkowania oraz udostępniania debaty.

Podczas debaty wypowiadali się:

Szmo Kacprzak – przedstawiciel młodzieży z Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Agata Lewandowska – przedstawicielka pokolenia rodziców reprezentująca nasz ruch
Bolesław Meluch – przedstawiciel seniorów z Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej

oraz
Wojciech Szymalski – ekspert transportowy, moderator z Instytutu na rzecz Ekorozwoju

Z debaty dowiecie się o ułatwieniach i utrudnieniach w komunikacji, inwestycjach oraz problemach środowiskowych z perspektywy osób w różnym wieku.

Wydarzenie jest współfinansowane z instrumentu finansowego DEAR Unii Europejskiej w ramach projektu ClimAct SPARK. Opinie wyrażone w materiale promocyjnym i podczas wydarzenia nie stanowią oficjalnego stanowiska współfinansujących.