Dziura Solorza to potoczna nazwa zbiornika wodnego we Wrocławiu, znajdującego się obok Stadionu Tarczyński Arena. Teren powstał w wyniku porzuconej inwestycji. Zanim wybudowano Stadion, cały ten obszar stanowił naturalne rozlewiska Dolnej Ślęzy, dlatego nikogo nie dziwi, że jak tylko człowiek zabrał stamtąd swoje zabawki i otoczył płotem, natura wróciła po swoje! Na terenie utworzył się staw o powierzchni ponad 6 ha, który zarósł roślinnością, stając się schronieniem dla różnych gatunków zwierząt. Powróciły tam między innymi szuwary, płazy, bobry i wodne ptaki.
Są to chronione gatunki, które – podobnie jak ludzie – są mieszkańcami Wrocławia! Mądrze zaprojektowane miasta powinny uwzględniać istnienie błękitno-zielonej infrastruktury, która jest naturalnym zasobem i przynoszącym wiele korzyści.
Dlaczego „Żabia Opera”? Wiosną, podczas okresu godowego płazów, można usłyszeć prawdziwy koncert rechotania, który potrafi zagłuszyć nawet hałas pobliskiej obwodnicy autostradowej i stanowi nie lada atrakcję. Widownią i stałymi słuchaczami dla tej symfonii są pozostali niezwykli mieszkańcy tak wyjątkowego ekosystemu. A Ci wyjątkowi mieszkańcy to między innymi: chronione kumaki nizinne, traszki zwyczajne i grzebieniaste oraz liczne ptaki.
Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu, zrzeszająca klimatyczne ruchy miejskie (w tym nas), zaproponowała objęcie tego terenu ochroną prawną jako użytek ekologiczny – podobnie jak 25 innych cennych przyrodniczo terenów we Wrocławiu. Miejsca takie jak to są niezwykle istotne dla przyrody, nawet w sercu miasta. Stanowią miejsca, gdzie rośliny i zwierzęta mogą znaleźć schronienie i spokojnie się rozwijać.
Roślinność na takich obszarach nie tylko oczyszcza powietrze i redukuje hałas, ale również schładza otoczenie, co jest szczególnie ważne w upalne dni i ma szczególne znaczenie tutaj właśnie z powodu betonowej okolicy Stadionu. Ponadto, zatrzymując wodę deszczową, zmniejsza ryzyko lokalnych podtopień podczas intensywnych opadów. W raporcie „Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu” podkreślono, jak kluczowe są takie tereny dla zachowania bioróżnorodności i adaptacji do zmian klimatu w miastach. Jeżeli chcemy poważnie przygotować się na skutki zmiany klimatu – wydłużające się upały, długie okresy suszy i częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe – musimy uwzględniać naturalną infrastrukturę.
Jutro, 23 stycznia 2025 roku, pierwszy etap, ustalenie planów dla tego obszaru. Rada Miejska Wrocławia podejmie decyzję „kierunkową” o tym, czy teren zajmie hala widowiskowa. A może zdecyduje nie iść w tę stronę i uda się nam zachować ten obszar, zamieszkany przez rzadkie i zagrożone gatunki, w nienaruszonym stanie? Skoro miasto od lat nie znalazło inwestora na zabudowę tego obszaru, być może czas nadać mu nową funkcję i utworzyć użytek ekologiczny – „Żabią Operę”!