DOŁĄCZ DO KAMPANII „FOSSIL FUEL NON-PROLIFERATION TREATY”…
1 maja 2022
W obliczu wojen, kryzysu klimatycznego, zanieczyszczenia środowiska oraz zaniku bioróżnorodności, których źródłem jest globalne uzależnienie od paliw kopalnych, świat zaczyna rozumieć, że przyspieszenie sprawiedliwej i pokojowej transformacji w stronę bezpieczniejszych, czystszych alternatyw wymagać będzie współpracy międzynarodowej na niespotykaną dotąd skalę.
W połowie ubiegłego wieku świat mierzył się z realnym zagrożeniem wybuchu wojny jądrowej. W tych okolicznościach państwa zobowiązały się zaprzestać sprzedawania broni i technologii jądrowej krajom, które jej nie posiadają oraz wstrzymać dalszy wyścig zbrojeń. Do tej pory traktat ratyfikowało ok. 190 państw i przez lata skutecznie powstrzymywał on użycie technologi jądrowej w celach niepokojowych. Podobna formę miał także Protokół Montrealski z 1987 roku w celu ochrony warstwy ozonowej.
Układ o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych znany pod hashtagiem #FossilFuelTreaty to odważna inicjatywa umożliwiająca wsparcia sprawiedliwej transformacji oraz skutecznej realizacji Porozumienia Paryskiego, którego Polska jest sygnatariuszem.
Filarami #FossilFuelTreaty są:
Zakończenie poszukiwań nowych i eksploatacji obecnych złóż ropy, węgla i gazu
Wyeliminowanie istniejących zapasów i zaprzestanie produkcji paliw kopalnych zgodnie z globalnym celem klimatycznym 1,5°C.
Przyspieszenie rzeczywistych rozwiązań i sprawiedliwej transformacji dla pracowników, społeczności i państw.
Realizacja w/w filarów wymaga szerokiego globalnego poparcia ze strony instytucji i osób prywatnych, w tym organizacji obywatelskich, miast, rządów i obywateli całego świata.
Pod inicjatywą podpisali się nobliści i naukowcy z całego świata, poparły ją także miasta takie jak Paryż, Londyn czy Toronto.
Do realnych zmian potrzeba nam jednak znacznie większego poparcia – tysięcy, milionów ludzi jak ja i Ty, którzy martwią się o przyszłość swoich dzieci.
WESPRZYJ INICJATYWĘ na stronie www.fossilfueltreaty.org/po
Możesz także w ciągu 3 min. skontaktować się do Ministra Klimatu i Środowiska, Anną Moskwą, informując ją o tym, że jako świadomy obywatel zamiast mydlenia oczu domagasz się ambitnej polityki klimatycznej na miarę aktualnych wyzwań.