Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

HALO WROCŁAW: POSŁUCHAJ WEGAŃSKICH BIZNESÓW!

21 kwietnia 2023

Między innymi takie pytania padły 15 kwietnia 2023 podczas naszego spotkania „Halo Wroclaw: posłuchaj wegańskich biznesów”.

Jedna z uczestniczek wydarzenia, radna Jolanta Niezgodzka stwierdziła, że społeczeństwo – choć jest bardziej świadome wpływu żywienia na klimat, wciąż za mało wie na temat znaczenia żywności roślinnej. Nabyta już świadomość jest zaś nieadekwatna do skali problemów środowiskowych przed jakimi stoimy. 

Dieta bezmięsna to w Polsce wciąż temat trudny społecznie, a weganie postrzegani są jako dziwacy. Przedsiębiorcy prowadzący wegańskie lokale przywołują nierzadkie negatywne i stereotypowe reakcje nie-wegan na ich menu. Symptomatyczne jest także to, że w polskich szkołach wciąż obowiązuje program promocji mleka krowiego i nie ma żadnych alternatyw w postaci napoju roślinnego (pomijając względy etyczne i ekologiczne – co z alergiami na nabiał?). Jeszcze większym problemem jest brak dostępności takiej diety w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, tj. żłobki i przedszkola, o czym opowiadała jedna z naszych mam, Ela.

Inna ważna kwestia to cena zamienników roślinnych, która uniemożliwia szerokie propagowanie produktów wegańskich. Wynika głównie z tego, że w naszym kraju dofinansowany jest jedynie rynek ,,odzwierzęcy”, pomimo dostępnej wiedzy na temat jego wpływu zarówno na klimat, jak i na nasze zdrowie…

Dorota Danowska, założycielka najstarszej w Polsce wegańskiej restauracji wegańskiej ,,Vega”, która przed laty zrezygnowała z jedzenia produktów odzwierzęcych ze względów etycznych, wymieniła także szereg innych pro-wegańskich argumentów, tj. np. antybiotykooporność powodowana nadużywaniem antybiotyków na kurzych fermach oraz ogrom wody zużywanej przy produkcji mięsa.

Wielki podziw dla tych biznesów, które nie podwyższają cen za użycie mleka roślinnego – np. Koton Cafe, którego założyciel Maciek Wiśniewski, uczestniczył w debacie.

Oprócz debaty i dyskusji między różnymi interesariuszami odbyła się także projekcja filmu dokumentalnego pt.: „Posłuchaj wegańskich biznesów”.

Jakiego wsparcia potrzebują dziś wegańskie biznesy?

Dziękujemy: