Jak było na Od Sasa Do Lasa?
24 września 2024
Za nami cudownie spędzony czas na świeżym powietrzu w Ogrodzie Saskim. 🍃
Przecudowne mamy, tatusiowe i ich pociechy dołączyły do nas, aby wspólnie wziąć udział w aktywnościach nie zawsze możliwych i łatwych w codziennym pośpiechu.
Wzięliśmy udział w spacerze z przyrodnikiem Grzegorzem Stopą z Nauka Ukorzeniona, który wprowadził nas w fascynujący świat przyrody, ujawniając sekrety, które często umykają naszej uwadze.
Nie zabrakło także rodzinnej jogi, prowadzonej przez Agnieszkę Lewalską-Graczyk z Fundacji Bądź, dzięki czemu zadbaliśmy o swoje samopoczucie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Dla najmłodszych przygotowano warsztaty relaksacyjne, których głównym celem było rozwijanie uważności, koncentracji, umiejętności samoregulacji i komunikacji społecznej. Zajęcia prowadziła trenerka Adriana Tymoszuk.
Każdy z uczestników mógł także zapoznać się z fragmentami warsztatów Mozaika Klimatyczna, prowadzonych przez certyfikowaną animatorkę Marzenę Wichniarz. Warsztaty te edukują na temat mechanizmów zmian klimatycznych oraz sposobów przeciwdziałania im na skalę lokalną.
W trakcie całego wydarzenia trwała wymiana ubrań, która nie tylko dawała okazję do pozbycia się niepotrzebnych rzeczy i znalezienia nowych. Uświadamiała również uczestników o niszczącym wpływie szybkiej mody na środowisko i klimat. Przy okazji – serdeczne podziękowania dla cak.gniazdo za współpracę – nie bez powodu nawiązywaliśmy do kultowych Vymianek!
Nasz stolik z farbkami i narzędziami do naprawy i upiększania ubrań cieszył się wśród młodzieży dużą popularnością. Z pewnością powtórzymy nasz patent w przyszłości, bo cudeńka, które wyszły z rąk młodych artystek i artystów zasługują na ciąg dalszy…
Podróże z Pazurem dzieliły się swoimi przygodami, wraz z psimi towarzyszami Snupkiem i Lawą. Iza i Piotr od lat edukują zarówno młodszych, jak i starszych na temat zrównoważonego podróżowania oraz różnorodności kulturowej. Widzimy, że ich opowieści cieszyły sią zainteresowaniem nawet tych najmłodszych uczestników pikniku.
Pasjonaci rowerów mieli szansę skorzystać z warsztatów naprawczych, gdzie mogli nauczyć się jak serwisować i reperować swoje dwukołowce, a także sprawdzić się w jeździe rowerem cargo (a wiemy z doświadczenia, że na początku nie jest łatwo 🙂). Całość prowadzona była przez Karola z pracowni Omnium Gatherum.
W debacie, do której zaprosiłyśmy Dorotę Łobodę, Renatę Niewitecką, Hanne Reszke, Justyne Żukowską-Gołębiewską, poruszony został temat związku pomiędzy kondycją środowiska naturalnego a stylem życia. Do podjęcia tego zagadnienia nakłoniły nas alarmujące raporty WHO, dotyczące kryzysu zdrowia psychicznego i fizycznego wśród dzieci i młodzieży. Debata miała miejsce na tle wystawy Our Other Mother, prezentującej ilustracje artystów z całego świata.
Justyna Żukowska-Gołębiewska z Fundacji UNAWEZA podkreślała, że młodzież nie czuje się sprawcza i bezpieczna, a Hanna Reszka, opierając się na własnych doświadczeniach, zauważyła, że spokój odnajduje w działaniu, harcerstwie i kontakcie z przyrodą.
Brak kontaktu z naturą i życie w zanieczyszczonym środowisku prowadzi do szeregu chorób, o których również rozmawialiśmy. Polityczki, z których jedna jest matką, zwracały uwagę na trudności we wdrażaniu systemowych rozwiązań (jakimi są: zielona infrastruktura wokół szkół czy roślinne posiłki w stołówkach) generowane ze strony samych rodziców,. Ważne jest uświadamianie dorosłych o potrzebie tych zmian. I o tym, jak bardzo skorzystają na nich dzieci.
Mądre prawo powinno iść w parze z otwartym dialogiem, zwłaszcza z osobami mającymi wątpliwości co do wprowadzanych zmian. Szkoły to doskonałe miejsce i szansa na pokazanie, że zmiana stylu życia nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, a potrzebujemy odważnych liderów politycznych, którzy podejmą te wyzwania.
Przykład zaostrzenia prawa dotyczącego palenia w miejscach publicznych pokazuje, że choć początkowo budziło to sprzeciw, dziś nie do pomyślenia jest zapalenie papierosa w pociągu czy restauracji. Podobnie mogłoby być z restrykcjami dotyczącymi emisji spalin.
Podczas debaty głos zabrali także rodzice, którzy podzielili się swoimi obserwacjami na temat wpływu stylu życia rodziny na kondycję dzieci. Zauważyli, że brak stresu, nadmiernej rywalizacji, a także kontakt z naturą i sztuką mogą tworzyć idealne warunki do rozwoju młodych talentów.
Na zakończenie Tony Koniak, utalentowany kompozytor i instrumentalista, umilił nam ostatnie chwile tego wyjątkowego dnia w parku, grając koncert na handpanie.
Dziękujemy Wam wszystkim za obecność!