Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

#KIDSFIRST na COP27 – WALCZYMY O ZROWIE, PRZYSZŁOŚĆ I PRAWA DZIECI PODCZAS SZCZYTU KLIMATYCZNEGO

5 listopada 2022

Już jutro rozpocznie się kolejny szczyt klimatyczny ONZ – COP27. Tym razem w Sharm el-Sheik w Egipcie na półwyspie Synaj. Daleko. Dlatego nie, nie wybieramy się tam osobiście, ale robimy wszystko, żeby nasz postulat #KidsFirst #DzieciPrzedeWszystkim dotarł do przywódców i negocjatorów klimatycznych obecnych na tej konferencji.

Zdrowie, przyszłość i prawa dzieci muszą się wreszcie znaleźć w centrum decyzji decyzji politycznych. To nie podlega żadnym negocjacjom!

Pomóż nam wysłać wiadomość do wszystkich przywódców i negocjatorów mających wpływ na decyzje, jakie zapadną podczas tegorocznej konferencji klimatycznej.

Chcemy, by pamiętali, że ich obowiązkiem jest, aby to właśnie zdrowie, przyszłość i prawa #DzieciPrzedeWszystkim (#KidsFirst) były priorytetem nadrzędnym podczas podejmowanych przez nich decyzji.

Jeśli chcesz być częścią tych działań i korzystasz z mediów społecznościowych tj. Facebook, Twitter, LinkedIn czy Instagram:

1. Weź karteczkę samoprzylepną (post it) lub małą kartkę papieru, napisz na niej #KidsFirst i #COP27 (jak na tych zdjęciach) i zrób zdjęcie.

2. Napisz wiadomość adresowaną do decydentów i decydentek politycznych. Przykładowy post:

To dzieci są na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego. To one zapłacą największą cenę za Wasze polityczne decyzje i zaniechania! #DzieciPrzedeWszystkim #KidsFirst na #COP27 – to nie podlega negocjacjom

3. Opublikuj post w mediach społecznościowych wraz z hashtagami #KidsFirst #DzieciPrzedeWszystkim i #COP27. Przed publikacją oznacz koniecznie COP27, a także polskich reprezentantów i reprezentantki oraz partię polityczną, z którą są związani. Nie zaszkodzi oznaczyć w postach także media.

4. Podpisz apel rodziców adresowany do Ministry Klimatu i Środowiska Niech będzie nas jak najwięcej!

KTO REPREZENTUJE POLSKĘ NA TEGOROCZNTM SZCZYCIE KLIMATYCZNYM?

W tym roku Polskę reprezentują: prezydent Andrzej Duda, ministra klimatu i środowiska, Anna Moskwa oraz ministra finansów, Magdalena Rzeczkowska związani z partią Prawo i Sprawiedliwość, która niestety jest niechlubnym hamulcowym ambitnej polityki klimatycznej. Jednak zarówno Andrzej Duda, Anna Moskwa, jak i Magdalena Rzeczkowska są rodzicamim, dlatego mamy głęboką nadzieję, że będą jednak w stanie przedłożyć dobro dzieci (nie tylko swoich) ponad interesy partii.

Do działania dołączają grupy rodziców z całego świata, m.in. zrzeszone w Parents for Future Global i Our Kids’ Climate.

KTO REPREZENTUJE GŁOS RODZICÓW NA COP27?

W Egipcie reprezentują nas i nasze dzieci niezwykłe mamy pochodzące z Afryki, Indii i Ameryki Południowej, których dzieci już dziś śmiertelnie zagrożone są z powodu kryzysu planetarnego.

Dowiedz się więcej o ambasadorkach kampanii #KidsFirst na COP27:

Xoli Fuyani z Południowej Afryki – edukatorka ekologiczna, facylitatotka, mentorka młodzieży działającej na rzecz klimatu, założycielka Black Girls Rising. Kampania #CancelCoal, którą prowadzi, ma na celu ujawnienie w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza i wody z kopali odkrywkowych (z których to kopalnie m.in. Polska importuje węgiel…) wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne społeczności lokalnych, zwłaszcza dzieci.

Patience Agyekum z Ghany – rzeczniczka młodzieży; zabiega o to, aby głosy młodych ludzi zostały wysłuchane i uwzględnione w planach klimatycznych Ghany. Działa w Koalicji ds. Jakości Powietrza i Zarządzania Środowiskowego (CAQM) w Ghanie – sieci organizacji obywatelskich, naukowców i dziennikarzy opowiadających się za wprowadzeniem przez rząd polityk zapobiegających zanieczyszczeniu powietrza, które jest najważniejszym zagrożeniem dla zdrowia publicznego Ghany.

Bhavreen Kandhari z Indii – od ponad dwóch dekad działa na rzecz poprawy jakości powietrza w Indiach, jest szeroko cytowana w prasie indyjskiej i międzynarodowej. Jest współzałożycielką Warrior Moms, organizacji zrzeszającej matki walczące ze smogiem. Bhavreen działa także na rzecz sprawiedliwości środowiskowej. Więcej o jej działaniach możesz przeczytać w publikacji z serii Inspirational Women (tutaj).

Juliana Russar z Brazylii – współpracowała z 350.org i Global Call for Climate Action, koordynując udział Brazylii w projekcie Unmask My City – globalnej inicjatywie pracowników służby zdrowia zajmujących się poprawą jakości powietrza w miastach na całym świecie. Obecnie koordynuje stypendium Climate Parent Fellowship i jest częścią podstawowego zespołu Our Kids’ Climate. Jest także jedną z współdyrektorek Młodzieżowych Liderów Klimatu w Brazylii i przewodniczącą rady dyrektorów Plant for the Planet.

Thato Gabaitse z Botswany – edukatorka klimatyczna, koordynatorka kampanii w ramach dla We, The World, działaczka na rzecz zmian systemowych w sektorze transportu i energetyki Botswany. Jest również związana z Ruchem RiseUp i Fridays For Future Najbardziej Dotkniętych Ludów i Obszarów (MAPA). Reprezentowała ruch rodziców podczas konferencji Sztokholm+50, podnosząc m.in. kwestię o wpływu paliw kopalnych na zdrowie i przyszłość dzieci.

Maya Mailer z Wielkiej Brytanii – szefowa ds. klimatu Our Kids Climate, współpracuje z ruchami rodzicielskimi z całego świata, tworząc globalne inicjatywy na rzecz czystego powietrza, energii odnawialnej i sprawiedliwości klimatycznej. Jest także współzałożycielką Mothers Rise Up, która prowadzi nowatorskie kampanie kreatywne, aby podkreślić rolę, jaką branża ubezpieczeniowa odgrywa w umożliwianiu niebezpiecznych projektów związanych z paliwami kopalnymi, takich jak proponowany rurociąg naftowy Afryki Wschodniej. O działaniach rodziców na rzecz klimatu pisze m.in. w Huffington Post (tutaj).

#KidsFirst #DzieciPrzedeWszystkim #COP27#ClimateActionNow