Skip to main content

Od września działamy intensywnie w ramach Rady Organizacji Pozarządowych ds. polskiej prezydencji w Radzie UE starając się, aby dostęp do czystego powietrza, zdrowej żywności i przyrody stał się standardem dla każdego dziecka, a nie luksusem, na który stać tylko najbogatszych. 💬

Deficyt przyrody prowadzi nieuchronnie do pogorszenia zdrowia psychicznego i fizycznego, obniżenia odporności, a także zaburzeń rozwoju dzieci, takich jak problemy z koncentracją, nadpobudliwość czy wzrost poziomu stresu. W szczególności dzieci, które nie mają dostępu do zielonych przestrzeni, tracą możliwość kształtowania więzi z przyrodą, co wpływa na ich rozwój emocjonalny, poznawczy oraz poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.

Podczas konferencji „Droga do Prezydencji: Psychiatria Dzieci i Młodzieży” zorganizowanej przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych oraz Centrum Medyczne Uniwersytetu Warszawskiego mieliśmy okazję zwrócić uwagę na to, jak bagatelizowany przez system opieki zdrowia był dotychczas negatywny wpływ czynników środowiskowych na zdrowie psychiczne najmłodszych.

Wiele badań wskazuje też na to, że dorastanie w zanieczyszczonym powietrzu może nasilać objawy depresyjne oraz zaburzenia neurorozwojowe u dzieci, a niska jakość żywności pełnej konserwantów, polepszaczy smaku i antybiotyków, przyczynia się do problemów takich jak m. in. pogorszenie nastroju, nadpobudliwość, podwyższone ryzyko zaburzeń odżywiania oraz depresji.

Podczas konferencji przypomnieliśmy, że w procesie zdrowienia cierpiącym na zaburzenia depresyjne i stany lękowe pacjentom, fundamentalną rolę odgrywa kontakt z przyrodą, obserwowanie jej i eksplorowanie. Przyroda to także lek na poprawę funkcji poznawczych, zwiększenie uważności oraz ukojenie nerwów, dlatego konsekwentnie postulujemy wprowadzenie w tzw. „zielonych recept”, które w wielu krajach UE, Wielkiej Brytanii i Japonii są już standardem w gabinetach lekarskich. 

,,Jako rodzice zapewniamy zbyt mało przestrzeni dzieciom, aby przebywały w naturze, w otoczeniu przyrody i zwierząt. Badania mówią, iż dzieci przebywające w przyrodzie są o 55% mniej podatne na zaburzenia psychiczne w dorosłości”. – stwierdziła w trakcie konferencji nasza aktywistka, Magda.

Dbanie o zdrowie dzieci to inwestycja w naszą przyszłość, a prewencja chorób cywilizacyjnych poprzez ochronę przyrody, poprawę jakości powietrza i żywienia powinna być fundamentem bezpieczeństwa zdrowotnego, który znalazł się na liście priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE.