Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Twoje dzieci też znowu są chore? Nic dziwnego!

9 stycznia 2023

Od dziś w niektórych polskich rozgłośniach radiowych, a także w sieci, można usłyszeć nietypową ,,reklamę” leku na kaszel…

W naszej reklamie lektor – zamiast polecić zakup konkretnego produktu, który wyleczy objawy – informuje zatroskaną mamę o fatalnej jakości polskiego powietrza, która jest przyczyną wielu nawracających i przewlekłych problemów zdrowotnych naszych dzieci.

Alergie, astma, infekcje, problemy układu oddechowego, nerwowego, metabolicznego, a nawet nowotwory – to tylko niektóre ze skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem, na które narażone są nasze dzieci.

Koniecznie sprawdź już teraz JAK CHRONIĆ SWOJĄ RODZINĘ przed negatywnymi skutkami smogu.

Więcej szczegółów na temat wpływu jakości powietrza na nasze zdrowie znajdziesz na stronie naszej kampanii ZDROWIE Dzieci Przede Wszystkim.

I pamiętaj – lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Dlaczego nagraliśmy taki spot? 

To naturalne, że jako rodzice chcemy, by nasze dzieci zdrowo rosły. Dbamy o ich dietę, wysyłamy na zajęcia sportowe, a gdy łapią infekcje, szukamy skutecznego leku.

Niestety żaden lek nie da dzieciom odporności na największe zanieczyszczenie powietrza w Unii Europejskiej!

Tu nawet najlepsza indywidualna strategia nie wystarczy. Potrzebne jest wspólne działanie i domaganie czystej zielonej energii w Polsce, która sprzyja nie tylko walce o nasze zdrowie lecz także o klimat

Dlaczego to właśnie dzieci są najbardziej narażone na negatywne skutki złej jakości powietrza?

Po pierwsze, układy oddechowy i immunologiczny dzieci nie są jeszcze w pełni rozwinięte, co czyni je bardziej podatnymi na działanie szkodliwych substancji. 

Po drugie, dzieci oddychają szybciej niż dorośli, a ze względu na niższy wzrost i zaleganie pyłów nisko przy ziemi, ich płuca wchłaniają więcej zanieczyszczeń.

Dlatego też obok walki ze zmianami klimatu to zanieczyszczenie powietrza i związane z nim zagrożenie dla zdrowia dzieci jest głównym powodem, dla którego domagamy się jak najszybszego odejścia od spalania węgla, innych paliw kopalnych oraz drewna.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – te słowa to nie tylko fragment przysięgi Hipokratesa, prekursora profilaktyki zdrowotnej, który żył ponad 2 400 lat temu. W dobie ogromnego postępu medycyny teza ta nie straciła na aktualności, wręcz przeciwnie, co potwierdzania liczne badania na temat korelacji pomiędzy kondycją zdrowotną ludzi i jakością powietrza.

Możemy łudzić się, że drogie lekarstwa rozwiążą problem. Jednak dopóty, dopóki będziemy przymykać oko na fatalną jakość powietrza w naszym kraju, możemy być pewni, że problem nie zniknie, lecz z czasem przybierze poważniejszą postać.

Dlatego w naszej ,,reklamie” mama chorego dziecka zamiast recepty na lek otrzymuje poradę, że powinnna naciskać władze w sprawie poprawy jakości powietrza, którym oddycha codziennie jej rodzina.

Ty także nie ignoruj problemu.

O WPŁYWIE SMOGU NA ZDROWIE DZIECI

ARTYKUŁY:

WEBINAR: ,,POLSKA W SMOGU – co nas czeka tej zimy i jak się przed tym chronić?

RAPORT: ,,Wpływ zanieczyszczeń powietrza z transportu na zdrowie i rozwój dzieci” 

Więcej materiałów na temat szkodliwości smogu znajdziesz na stronie HEAL Polska – organizacji analizującej wpływ środowiska na zdrowie publiczne, ze szczególnym uwzględnieniem obywateli i obywatelek Unii Europejskiej oraz na stronie naszej kampanii – ZDROWIE Dzieci Przede Wszystkim.

JAK DZIAŁAĆ?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego co robić, aby poprawić jakość powietrza w Twojej okolicy, wejdź na stronę Polskiego Alarmu Smogowego w Twoim regionie.

Koniecznie sprawdź już teraz JAK CHRONIĆ SWOJĄ RODZINĘ przed negatywnymi skutkami smogu.

Jeśli chcesz działać wspólne z nami, napisz: rodzice@rodzicedlaklimatu.org

Pomysłodawczynią spotu radiowego jest Kamila Kadzidłowska z naszego ruchu Rodzice dla Klimatu, która użyczyła głosu mamie. Wizualne wersje spotu i materiały graficzne przygotowała Olga Michałkowska – także aktywistka z naszego ruchu.

Za produkcję spotu odpowiada agencja PR Profeina, a za realizację studio FilmFactory oraz Marek Ciunel.

Kontakt w sprawie kampanii:

k.kadzidlowska@rodzicedlaklimatu.org ; +48508138999

#zdrowie #dzieciprzedewszystkim #smogniejestok #lepiejzapobiegacnizleczyc #becauseweloveourchildren #rodzicedlaklimatu #parentsforfuture #poland #polska #dzieci #smog #węgiel #ropa #oil #coal #airpollution #allergy #asthma #cancer #problems #Poland #cleanaircampaign #cleanair #efektywnoscenergetyczna #climate #klimat #emisje #niskaemisja #healpolska #profeine #smoglab #polskialarmsmogowy #prewencja