Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Nasze działania

Wręczenie pocztówki #MakeParisReal Premierowi RP

A oto nasze podsumowanie wczorajszego dnia – działo się dużo, więc będzie długo:

W środę, 9 grudnia 2020 r. w przeddzień szczytu Rady Europejskiej, postanowiliśmy przypomnieć premierowi naszego kraju o zobowiązaniach Porozumienia Paryskiego, które 196 państw, w tym Polska, podpisało, aby podjąć wiążące działania dla zatrzymania skutków zmian klimatu i wzrostu temperatury globalnej na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza, przede wszystkim redukując emisje gazów cieplarnianych. Chcieliśmy również wyrazić nasze zaniepokojenie faktem, iż Polski rząd, jako jedyny przedstawiciel państw UE, nie zobowiązał się do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku ani też nie określił daty odejścia w Polsce od węgla, co blokuje nam dostęp do środków pochodzących m.in. z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Martwi nas również to, że Premier Morawiecki zapowiedział postawienie weta dla całego projektu budżetu unijnego, a to może oznaczać dla Polski utratę milardów środków unijnych, mających pokryć między innymi wydatki na walkę ze skutkami gospodarczymi wywołanymi pandemią.

📢 O godz. 14:00 wraz z naszymi dziećmi oraz aktywistami Strajk dla Ziemi – Earth Strike WarszawaMłodzieżowy Strajk Klimatyczny i Extinction Rebellion Warszawa zebraliśmy się pod siedzibą Kancelarii Premiera. Dzieci przyniosły symboliczne pocztówki z wypisanymi życzeniami, które napłynęły do nas z całej Polski w ramach akcji #MakeParisReal. Postanowiliśmy wybrać taką formę przekazu, aby w prosty i szczery sposób przypomnieć rządzącym o tej ważnej, ale niestety nadal przez nich lekceważonej rocznicy. A oto czego życzą sobie nasze dzieci: 🌍“Żebyśmy wszyscy umieli słuchać naukowców” (Justyna, 11 lat), 🌍“Żeby starczyło wody i rosło dużo kwiatków” (Zosia, 4 lata), 🌍“Przestańcie myśleć tylko o sobie i o pieniądzach. Nie zabierajcie nam przyszłości” (Leon, 11 lat), 🌍“Żeby dbać o drzewa i grzyby w lasach” (Maciek, 6 lat), 🌍“Żeby planeta była bezpieczna dla nas i dla zwierząt” (Zosia, Olek, Marysia).

Odczytaliśmy również list skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym wzywamy, by na najbliższym szczycie Unii Europejskiej kierował się rozsądkiem i odpowiedzialnością za przyszłe pokolenia Polaków oraz apelujemy o realizację postanowień Porozumienia Paryskiego, by wspólnie z innymi państwami świata zapobiec nadciągającej katastrofie klimatycznej.📃 „Jako rodzice zwracamy się do Pana z pytaniem: Czy stabilna przyszłość dzieci faktycznie jest dla Pańskiego rządu priorytetem? Czy przez okres minionych 5 lat zrobiliście wszystko, aby zrealizować podstawowe zobowiązanie Porozumienia?

… Bilans minionych pięciu lat niestety nie napawa optymizmem. Emisje gazów cieplarnianych rosną zamiast spadać. Składane obietnice topnieją, zamieniają się w puste słowa – a wraz z nimi topnieją lodowce, płoną lasy, kończy się świat, który znamy. W Polsce coraz częściej borykamy się z problemem suszy, pożarów lasów i cennych torfowisk, a rząd zamiast podążać za głosem naukowców i ekspertów, którzy wzywają do natychmiastowych reform, biernie czeka, co jeszcze bardziej pogłębia kryzys, którego skutki z roku na rok będą coraz dotkliwsze. Dlatego oczekujemy od rządu wdrożenia konkretnych rozwiązań, by zapisy Porozumienia Paryskiego nie były tylko kolejnym bezużytecznym “papierkiem”, a stały się planem, który jest realizowany krok po kroku” – to fragmenty listu, który razem z pocztówką dostarczyliśmy Premierowi.Po odczytaniu życzeń i listu zostaliśmy otoczeni ogromnym kordonem policyjnym, niczym złoczyńcy. Wszyscy wspierający nas uczestnicy zostali wylegitymowani, mimo że zachowaliśmy niezbędne środki ostrożności – mieliśmy maseczki i utrzymywaliśmy dystans. Udało nam się jednak wejść do Kancelarii Premiera i złożyć tam pocztówkę z życzeniami oraz list. Kolejne dwie pocztówki dostarczyliśmy także do Prezydenta RP oraz Ministra Klimatu i Środowiska.

📢 O godz. 17:00 wspólnie z Extinction Rebellion Polska, Greenpeace Polska, Ogólnopolski Strajk Kobiet oraz innymi ruchami klimatycznymi poszliśmy na SPACER DLA PRZYSZŁOŚCI, żeby pokazać rządowi komu naprawdę zależy na bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości naszych dzieci. Punktualnie o 17:00 zebraliśmy się także przed Kancelaria Premiera i tu niestety bardzo szybko zostaliśmy otoczeni z każdej strony przez zmasowane siły policyjne. Spacer miał charakter pokojowy: grała muzyka, tańczyliśmy, śpiewaliśmy, zachowywaliśmy wszystkie środki bezpieczeństwa. Mimo to, funkcjonariusze policji zamknęli nas z każdej strony w szczelnym kordonie i “spisywali” każdego uczestnika nie pozwalając wydostać się ze środka, a wielu osobom “wlepili” mandaty. Akcja spod KPRM przeniosła się także pod komisriat na ul. Wilczej, gdzie w obronie zatrzymanych uczestników stanęła solidarnościowa grupa, którą także spotkały przykre konsekwencje. Szczegóły wydarzeń znajdziecie w realacjach, które udostepniamy w komentarzu. Kwestia ochrony klimatu jest sprawą priorytetową i dlatego my, rodzice, nie możemy zgodzić się na krótkowzroczność i poświęcanie jej pod bieżące interesy rządu. Jest to sprawa najpilniejsza dla nas wszystkich, obywateli w każdym wieku. Zaś młodzi ludzie doskonale rozumieją potrzeby przemian, ponieważ to właśnie na nich spadnie ciężar i konsekwencje katastrofy klimatycznej, czyli w coraz bliższej perspektywie życie na planecie trawionej pożarami, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, suszami i głodem. W kwestii klimatu powinniśmy działać razem, a obecna sytuacja pandemiczna w Polsce nie może być pretekstem do zaniechania przez rząd działań ani ograniczenia podstawowych wolności obywateli jakim jest m.in. prawo do wyrażania niezadowolenia z tych zaniechań. Jest nam ogromnie przykro, że osoby pokojowo nastawione, które nie mają innej możliwości wpływania na rząd, pomimo wielu prób dotarcia, są w taki sposób traktowane przez służby naszego państwa i ograniczane są ich podstawowe prawa do protestu. Dlatego My, Rodzice zawsze powinniśmy wspierać nasze dzieci w walce o ich bezpieczną przyszłość! Szczególnie w tak niestabilnych czasach, w jakich obecnie funkcjonujemy.

Piąta rocznica Porozumienia Paryskiego

#MakeParisReal #PorozumienieParyskieTeraz

12 grudnia 2015 roku w Paryżu podczas 21. Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych podpisano pierwsze na świecie wiążące porozumienie klimatyczne, które zobowiązuję państwa sygnatariuszy do realnych działań w celu przeciwdziałania skutkom zmian klimatu. Dołączyło do niego 196 państw, w tym największe światowe gospodarki na czele ze Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami, czyli dwoma największymi emitentami gazów cieplarnianych na świecie. Każde z państw zadeklarowało swój wkład w redukcję emisji w celu utrzymania wzrostu temperatury globalnej poniżej 2 st. C dążąc do nie przekroczenia 1.5 st C, przy czym państwa gospodarek rozwiniętych miały osiągnąć całkowitą redukcję emisji szybciej niż państwa rozwijające się oraz mieć swój wkład w finansowanie tego ogromnego na skalę światową przedsięwzięcia. W tym roku mija 5 lat od tego przedsięwzięcia. Niestety zamiast cieszyć się z sukcesów, mamy mało powodów do świętowania. W ciągu ostatnich pięciu lat emisje nadal rosły, a obietnice naszych rządów dotyczące walki z kryzysem klimatycznym nie zostały dotrzymane. Chcemy wykorzystać tą rocznicę, aby zwrócić się do naszego rządu o podjęcie natychmiastowych decyzji, które zapewnią nam wszystkim bezpieczeństwo i godne warunki do życia w przyszłości. Polska bowiem nadal, jako jedyne państwo członkowskie UE, nie zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050, do tej pory nie ogłosiła także daty odejścia od węgla, zaś plany rządu, zmierzające do utrzymywania wydobycia węgla w Polsce do 2049 roku coraz bardziej oddalają nas od celu Porozumienia Paryskiego.

Zachęcamy więc wszystkich, aby wspólnie z nami przypomnieć polskim przedstawicielom rządu, politykom, posłom i senatoram o postanowianiach, do których zobowiązali się w Paryżu i potem reatyfikując umowę w polskim Sejmie. Wyślijmy jak najwięcej pocztówek, do naszych polityków, decydentów i liderów politycznych przed dniem 12 grudnia, aby przypomnieć im o ich odpowiedzialności za podjęcie działań już TERAZ. Trzy z nich, zapełnione Waszymi życzeniami, przekażemy osobiście Premierowi RP, Ministrowi Klimatu i Środowiska oraz Prezydentowi.JAK MOŻECIE PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO DZIAŁAŃ?

• do wtorku 8 grudnia wyślijcie swoją listę życzeń do polityków na adres: rodzice@rodzicedlaklimatu.org. Szczególnie czekamy na życzenia od dzieci! Wybrane życzenia umieścimy na wielkich pocztówkach, które bezpośrednio przekażemy Premierowi, Ministrowi Klimatu i Prezydentowi RP,

• pobierajcie i drukujcie nasze pocztówki i wysłajcie je do polityków, lub zasypujcie nimi ich skrzynki mailowe. Gotowe wzory (również w języku polskim) znajdziecie na stronie: https://parentsforfuture.org/fifth_anniversary

• w dniach 7-11 grudnia umieszczajcie pod wydarzeniem swoje zdjęcia z naszą pocztówką i dołączajcie swoje życzenia do polityków. Umieszczajcie także posty na Waszych profilach w mediach społecznościowych

• włączajcie się także do naszych kanałów na TT: https://twitter.com/RKlimatu?s=03 i IG: https://instagram.com/rodzicedlaklimatu?igshid=12p5qxkawpf6p, gdzie będziemy zasypywać życzeniami konta polityków Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

Pokażmy naszą siłę i determinację!

Naprzód OZE vs Schyłek Węgiel

Gdy zawodzą petycje i protesty, a sprawa jest najwyższej wagi – bo dotyczy zdrowia i przyszłości nas i naszych dzieci, trzeba zrobić kolejny krok. Gdy wspólne dobra i zasoby są niszczone, a ich wartość stawiana jest poniżej interesów społek węglowych i energetycznych, należy działać. ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi rozpoczęli precedensowy proces, w którym domagają się egzekwowania wobec PGE GiEK prawa do czystego środowiska jako naszego wspólnego dobra oraz zaprzestania przez Elektrownię Bełchatów dalszych emisji CO2, które nieuchronnie kierują nas stronę katastrofy klimatycznej.

Przed samą rozprawą, jaka miała miejsce w dniu 22 września 2020 r. w sądzie okręgowym w Łodzi, odbył się niesamowity mecz pomiędzy węglowym dinozaurem, sztucznie utrzymywanym przy życiu przez spółki takie jak PGE czy dotacje ze skarbu państwa – zespołem Schyłek Węgiel, a wschodzącą gwiazdą sceny energetycznej, prężnie rozwijającą się drużyną Naprzód OZE. Ten jedyny w swoim rodzaju mecz, który miał być rozgrzewką przed rozpoczynającym się właśnie procesem, zakończył się spektakularnym zwycięstem 8:0 dla drużyny OZE, co jest najlepszą prognozą jak mogą potoczyć się dalsze losy pozwu. Wszystkim zawodnikom i kibicom OZE, którzy dali z siebie wszystko na boisku oraz tym, którzy dzielnie walczyli z węglem na sali sądowej bardzo dziękujemy i deklarujemy dalsze wsparcie!

Międzynarodowe spotkanie rodzicielskich ruchów klimatycznych

W dniu 24 września 2020 r. wzięlismy udział w wyjątkowym wydarzeniu Parents For Future. „Meet the movement” czyli „Poznaj ruch rodziców klimatycznych na całym świecie”. Rodziców, którzy stają w obronie wszystkich dzieci – teraz i w przyszłości. Rodziców, którzy na co dzień borykają się z różnymi wyzwaniami, problemami i obawami. Jednym z panelistów będzie Magda – mama i aktywistka Rodziców dla Klimatu.

W dwóch specjalnych połączeniach wysłuchaliśmy rodziców i aktywistów klimatycznych z Brazylii, Nigerii, Niemiec, Indii, Wielkiej Brytanii, Izraela, Polski, USA i Australii. Dlaczego jako rodzice i opiekunowie, ciotki / wujkowie / dorośli czuli, że potrzebują zaangażować się w aktywizm klimatyczny? Jak wygląda „bycie aktywist(k)ą klimatyczn(ą)ym” w ich społecznościach i w ich życiu? Usłyszeliśmy głosy osób z różnych zakątków świata i środowisk zawodowych, którzy znaleźli sposób, aby stanąć w obronie przyszłości wszystkich naszych dzieci: poprzez protesty, twórcze działania, zaangażowanie polityczne i działalność społeczną. Wśród prelegentów znaleźli się: Uchendo Kelo, ruch Grey 2 Green i Parents For Future, Nigeria, Clara Ramos, Familias Pelo Clima, Brazylia, Rowan Ryrie, Parents For Future UK, Magdalena Witkowska, Parents For Climate, Polska, Lisa Hoyos, Climate Mama & Sierra Club’s Climate Parents, USA, Leanne Brummel, Australian Parents for Climate, Mariana Menezes, Familias Pelo Clima, Brazylia, Agnes Imgart, Parents For Future, Niemcy, Lotahn Raz, Parents for Climate, Izrael, Puneeta Chadha Khanna, Parents For Future India & Climate Action India.

Wycieczka rowerowa tropem Czarnego Sekretu PZU

Czy to możliwe, że PZU ubezpiecza katastrofę klimatyczną⁉️

Dzisiaj w Łodzi odkrywaliśmy #CzarnySekretPZU wspólnie z Strajk dla Ziemi – Earth Strike Łódź, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Łódź, Extinction Rebellion – Łódź i Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE.

Były piosenki, quiz i oczywiście – ujawnienie tej smutnej tajemnicy, że PZU finansuje katastrofę klimatyczną. Jakie są fakty?

Grupa PZU ubezpiecza ponad 80% wydobywanego w Polsce węgla oraz elektrownie węglowe generujące ponad 30% mocy w kraju.

Grupa PZU jest ostatnim europejskim ubezpieczycielem, który nie przyjął kryteriów wykluczających ubezpieczanie nowych elektrowni oraz kopalni węglowych.

Aktualnie PZU nie posiada żadnej polityki ograniczającej inwestycje w spółki sektora węglowego oraz w inne sektory wysokoemisyjne.

Podkreślić należy, że nasze codzienne decyzje, również w obszarze wyboru ubezpieczyciela, są bardzo ważne i każdy z nas mając wiedzę o bierności PZU wobec zmian klimatu, może dokonać właściwego wyboru. Jeśli PZU rzeczywiście troszczy się o naszą przyszłość, powinno prowadzić swoja politykę tak, aby wspierać i ubezpieczać inwestycje przyjazne środowisku nie zaś te przyczyniające się do jego degradacji.

W zawiązku z powyższym w sierpniu 2020 r. przesłaliśmy do Zarządu i Rady Nadzorczej Grupy Kapitałowej PZU list otwarty, w którym apelujemy m. in. o zaprzestanie wspierania inwestycji w sektorze węglowym, który rujnuje zdrowie naszych dzieci, zanieczyszcza ekosystem i potęguje negatywne skutki zmian klimatycznych.

Do dziś pozostał on bez odpowiedzi.

Pikieta pod Ministerstwem Edukacji – chcemy rzetelnej edukacji o klimacie

Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Extinction Rebellion organizują pikiety pod Kuratoriami Oświaty w całej Polsce, domagając się rzetelnej edukacji klimatycznej w szkołach. W miniony poniedziałek towarzyszyliśmy im, wraz z przedstawicielami innych organizacji, podczas pikiety pod Ministerstwem Edukacji Narodowej. Młodzi ludzie zwracają się do Ministra Edukacji, aby zareagował na apel o wprowadzenie edukacji klimatycznej do podstawy programowej polskich szkół, jaki wystosowali na początku maja.

Apel – dostępny na stronie https://www.msk.earth/chcemy-wiedziec, został poparty przez liczne organizacje pozarządowe a także wielu przedstawicieli środowisk naukowych oraz podpisany przez około 3 tysiące osób. Był on bezpośrednią reakcją na udostepnienie przez MEN kontrowersyjnego materiału edukacyjnego na temat zmian klimatu, w którym pokazano globalne ocieplenie jako zjawisko niosące niemal same korzyści dla naszej planety.Jako Rodzice dla Klimatu przyłączamy się do tego apelu. Nie możemy lekceważyć głosu młodych ludzi, którzy czują jak ważna jest to wiedza i sami o nią proszą! Nie możemy zostawić ich z przeświadczeniem, że kryzys klimatyczny, który może być największą katastrofą w dziejach ludzkości, jest przez nas bagatelizowany a nasze dzieci będą musiały radzić z nim sobie same bez żadnego przygotowania! Dzięki wprowadzeniu edukacji klimatycznej do szkół, nasze dzieci mają szansę dostrzec, że jest to problem, który można naprawić, że pracują nad nim naukowcy i specjaliści, oraz że jest coś, co oni sami mogą zrobić, aby ukształtować własną przyszłość w odpowiednim kierunku. Pozwoli im to też mierzyć się z coraz bardziej powszechnym wśród nich lękiem i poczuciem bezsilności.

Łańcuch dla Klimatu

W dniu 15 czerwca 2020 r. o godzinie 15:00 utworzyliśmy razem z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym oraz innymi organizacjami klimatycznymi, naukowczyniami i naukowcami Łańcuch dla Klimatu. Stojąc przed Kancelarią Premiera RP chcieliśmy zaapelować zarówno do naszego rządu jak i pozostałych rządów państw członkowskich UE o podjęcie mądrych decyzji podczas zbliżającej się Rady Europejskiej. Stoimy przed ogromnym wyzwaniem ale też szansą, aby przebudować naszą gospodarkę po kryzysie gospodarczym i jednocześnie skierować ją na odpowiednie tory, co pozwoli zapobiec dalszej, o wiele bardziej niebezpiecznej katastrofie klimatycznej.Aby zostawic młodemu pokoleniu szansę na stabilne życie, wszystkie Państwa już pod koniec tygodnia będą musiały podjąć decyzje w sposób odpowiedzialny, solidarny i przede wszystkim zgodny ze stanowiskiem nauki, kategorycznie odrzucając dalsze finansowanie wydobycia paliw kopalnych i przeznaczając znaczną część środków na zielone inwestycje. Przy okazji oczekujemy też, że jak najszybciej poznamy odpowiedź od Premiera Morawieckiego, które zadaliśmy wręczając petycję: #KiedyNeutralnośćKlimatycznaPolski?

Składamy petycję w Kancelarii Premiera Rady Ministrów

Petycja do Premiera Morawieckiego ws. przystąpienia Polski do celu neutralności klimatycznej UE została złożona w dniu 4 czerwca 2020 r. Po ponad półgodzinnym oczekiwaniu pod siedzibą Premiera udało nam się w końcu spotkać z Zastępcą Dyrektora Departamentu Spraw Obywatelskich i wręczyć mu petycję. Aby Polska mogła przeprowadzić prawidłową transformację energetyczną i produkować jedynie czystą energię potrzebuje wsparcia finansowego Unii Europejskiej. W chwili obecnej nasz kraj stoi przed największą w historii szansą na odejście od paliw kopalnych i inwestycje w źródła energii odnawialnej. Nowy unijny budżet, który ma uwzględniać środki na pobudzenie gospodarki po kryzysie, przewiduje m.in. kwotę 40 mld euro na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Duża część tej kwoty może przypaść właśnie Polsce. Niestety ze strony polskiego rządu nie podjęto do tej pory żadnych konkretnych przedsięwzięć – nadal, podobnie jak w grudniu ubiegłego roku, waży się na szali przystąpienie Polski do Europejskiego Zielonego Ładu i skorzystanie z ogromnych funduszy.

Petycję nadal można podpisać tu: https://tiny.pl/tvlv3

Strajk klimatyczny online

Dziś, 3 kwietnia 2020 r., jesteśmy, działamy i wspieramy Strajk Online „Na Miarę Kryzysu” – cała Polska. Dołączajcie na: msk.earth/strajk

Razem stanowczo i odpowiedzialnie, bo z własnych domów, apelujemy do wszystkich: Myjcie ręce, ale nie umywajcie odpowiedzialności za klimat!

Petycja Rodziców dla Klimatu skierowana do PGE Bełchatów

W dniu 4 września 2019 r. Rodzice dla Klimatu wręczyli spólce PGE ponad 10 tysięcy‼️ Waszych podpisów pod petycją #iCO2dalej w sprawie maksymalnego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. Niestety nikt z przedstawicieli spółki Skarbu Państwa nie spotkał się doręczającymi podpisy ale Grupa PGE zaprosiła Rodziców dla klimatu na spotkanie, aby omówić istotne dla nich tematy!

Magda, mama Olgi i Borysa „Rodzice dla klimatu”: „Podpisałam petycję i angażuję się w jej doręczenie ponieważ moje dzieci są dla mnie najważniejsze. Czuję się odpowiedzialna za zapewnienie im bezpiecznej przyszłości i to jest mój sposób na zadbanie o świat, w którym będą dorastać i żyć.”

Patrycja, mama Ingi i Poli „Rodzice dla klimatu”: „Poczucie bezradności wobec tak wielkich przedsiębiorstw, które bez skrupułów niszczą nasz wspólny klimat budzi we mnie gniew. Jestem też zła na siebie, że zbyt mało dotąd robiłam w tej sprawie. Jestem zła, że dzieci musiały wyjść na ulicę, żebyśmy dostrzegli problem i zaczęli wreszcie działać.”

Jan Mencwel z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi: „Fundacja ClientEarth zainicjowała petycję przed szczytem klimatycznym w Katowicach w grudniu 2018. Pod wezwaniem podpisało się do dziś ponad 10 tysięcy osób. Dlatego wręczają ją sami sygnatariusze – ta petycja należy do nich i wyraża oczekiwania osób poważnie myślących o przyszłości w obliczu kryzysu klimatycznego.”