Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

NASZE POSTULATY DOTYCZĄCE STREFY CZYSTEGO TRANSPORTU I SZKOLNYCH ULIC W WARSZAWIE

20 marca 2023

JUŻ JUTRO, 21 marca 2023 o godz. 10:00 pod Ratuszem w Warszawie zaprezentujemy Prezydentowi stolicy, Rafałowi Trzaskowskiemu, naszą wizję warszawskiej Strefy Czystego Transportu (SCT) – ambitnej, wprowadzającej realną poprawę jakości powietrza, a także transportu miejskiego i błękitno-zielonej infrastruktury. 

Istnieje wystarczająco dużo dowodów na to, że smog transportowy, zwłaszcza ze starych diesli ma natychmiastowe negatywne skutki zdrowotne dla dzieci. Wprowadzenie ambitnej SCT to gwarancja lepszej przyszłości dla naszych dzieci.

Dlatego wspólnie z Kampanią na rzecz Czystych Miast (Clean Cities Campaign) oraz Fundacją Rodzic w Mieście zapraszamy wszystkie osoby i organizacje podzielające naszą troskę o wspólne zaapelowanie o ambitną strefę czystego transportu i wzmożenie działań w kierunku czystego transportu miejskiego.

Wypełnij formularz konsultacji społecznych w sprawie SCT w Warszawie i udostępnij go znajomym.

NASZE SIEDEM POSTULATÓW TO:

1. Wprowadzenie SCT najszybciej jak to możliwe (od lipca 2024) w celu pilnej eliminacji czynników upośledzających rozwój dzieci oraz zagrażających zdrowiu osób najstarszych i przewlekle chorych.

2. Objęcie SCT całego miasta, wzorem Krakowa, co przyniesie korzyści zdrowotne wszystkim mieszkańcom stolicy oraz ułatwi kontrolę przestrzegania regulacji.

3. Wprowadzanie SCT w parze z dalszym rozwojem transportu publicznego, rozumianego jako poprawa jego dostępności, niezawodności i jakości oraz tworzenie hubów współdzielonej mobilności na obszarach, gdzie rozwój transportu publicznego nie będzie możliwy w krótkim czasie.

4. Wprowadzenie od 2030 roku zakazu wjazdu i poruszania się po strefie pojazdami osobowymi i dostawczymi do 3, 5 ton wyposażonymi w silnik diesla niezależnie od przypisanej normy Euro lub daty produkcji/pierwszej rejestracji, przy jednoczesnym pozostawieniu normy Euro 6 lub Euro 5 jako kryterium wjazdu dla pojazdów z silnikami benzynowymi.

5. Poprawę jakości i bezpieczeństwa infrastruktury pieszych, rowerzystów i osób z niepełnosprawnościami, niekiedy kosztem infrastruktury transportu indywidualnego.

6. Upowszechnienie programu Szkolne Ulice, polegającego na ograniczeniu ruchu samochodowego wokół placówek edukacyjnych, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych wraz z inwestycjami w błękitno-zieloną infrastrukturę i zieleń miejską, która jest naszym sprzymierzeńcem zarówno w walce ze smogiem, jak i zmianami klimatu.

7. Wyznaczenie i zakomunikowanie terminu, od którego po SCT będą mogły się poruszać wyłącznie pojazdy zeroemisyjne, co umożliwi operatorom aut spalinowych planowanie inwestycji w pojazdy zeroemisyjne z większym wyprzedzeniem.

Ostateczna decyzja o wprowadzeniu SCT w Warszawie należeć będzie do Rady Miasta, ale to od zaangażowania nas wszystkich – mieszkańców i mieszkanek Warszawy zależeć będzie kształt ostatecznej propozycji zaproponowanej przez Ratusz.

WEŹ UDZIAŁ W KONSULTACJACH

Wypełnij formularz konsultacji społecznych w sprawie SCT w Warszawie (do 25 kwietnia 2023) i udostępnij go znajomym.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT STREFY CZYSTEGO TRANSPORTU

Organizatorzy:
Clean Cities Campaign 

Rodzice dla Klimatu
Fundacja Rodzic w Mieście