Nasze zadanie
1 lutego 2021
„Czy wsiadłbyś z bliskimi do samolotu, który ma 10% szans że się zepsuje? W tej chwili mamy znacznie większe szanse zepsuć system podtrzymujący życie na naszej planecie.”
Tak zaczyna się opowieść prof. Szymona Malinowskiego w 5-cio minutowym filmie twórców Można panikować, montowanym w całości z „recyklingu”. Nie sposób przejść obok niej obojętnie.
Jako rodzice sporo czasu spędzamy myśląc o przyszłości, o tym co czeka nasze dzieci, o tym jak zapewnić im odpowiednie warunki do nauki i rozwoju, o tym jak ułatwić im samodzielny start. Tymczasem ich przyszłość nie zależy już tylko od zaoszczędzonej sumy na koncie czy liczby ukończonych kursów językowych. Nasz świat, nasza Planeta nie jest już miejscem stabilnym i bezpiecznym, doprowadziliśmy go do ruiny, a wraz z zasobami, z których czerpiemy garściami i gatunkami, które przez nas wymierają, możemy wyginąć i my. Dlatego tak ważne jest, aby nie odkładać działań na potem – z Ziemią i klimatem nie ma negocjacji
To, co sprawia, że dziś żyje nam się znacznie lepiej niż w przeszłości powoduje cierpienie innych. To, co zabraliśmy naturze uznając za swoje, musimy jej teraz oddać. W tym momencie globalna temperatura ziemi wzrosła o ok. . C, podczas gdy raport IPCC z 2018 i treść porozumienia paryskiego wzywa nas, aby nie dopuścić do przekroczenia . C. Jesteśmy ok 7 lat od przekroczenia budżetu węglowego dla całej naszej planety i będzie to punkt zwrotny, który pociągnie za sobą serię fatalnych wydarzeń, po których nie będzie już odwrotu. Czy mamy zatem czas na tworzenie bezpiecznej wizji przyszłości bez uwzględnienia tego czynnika? Czy nadal powinniśmy mierzyć dobrobyt zasobnością portfela i liczbą nieruchomości? I przede wszystkim – czy nasi rządzący, nie traktując tych wyzwań z najwyższą powagą, faktycznie troszczą się o naszą przyszłość? Wywróciliśmy fundamenty, na których była zbudowana nasza Planeta i natura, nie możemy więc oczekiwać że zmiany, które nas mogą uratować nie będą bezbolesne.
Tym razem żeby iść dalej musimy się cofnąć i pozwolić dać światu odetchnąć od naszego pośpiechu, technicyzacji i hegemonii, od wtrącania się w każdy jego proces i zakątek. Możemy zacząć od samych siebie i własnych nawyków – nowy rok jest dobrym do tego pretekstem. Ale nie możemy zapomnieć, że potrzebujemy pilnych zmian systemowych, że to politycy i osoby z najwyższych szczebli władzy mają narzędzia, aby powstrzymać ten proces. Dlatego weźmy sobie do serca słowa prof. Malinowskiego. Niech to będzie i nasze zadanie. My bierzemy się do roboty. Dołączcie do nas!
„Nasze zadanie” to eksperymentalny, 5-minutowy film z prof. Szymonem Malinowskim, zmontowany w całości z materiałów z recyklingu. Film ten przedstawia zdanie prof. Malinowskiego na temat tego, co każdy z nas może zrobić by walczyć z globalnym ociepleniem. Wkraczając w rok 2021, gdy ważą się sprawy celów klimatycznych, bardzo chcielibyśmy aby o naszym filmie znów zrobiło się głośno. Udostępniajcie go, komentujcie, lajkujcie tak, aby przewrotni bożkowie mediów społecznościowych pozwolili mu dotrzeć do jak największej grupy odbiorców.
Projekt pandemiczny autorstwa Jonathan L. Ramsey
Wystąpił: Prof. Szymon Malinowski
Scenariusz: Szymon Malinowski i Jonathan L. Ramsey
Montaż: Jonathan L. Ramsey i Jerzy Łapiński
Realizacja dźwięku: Aleksandra Siwek i Jan Walewski dla PICKAVOICE.COM
Muzyka: Marc Dehays, Ian Post (Artlist), Michael Vignola (Artlist), i K. Solis (Artlist)
Stworzone z ponownie przetworzonych ujęć: Drone in Warsaw, Wiktor Skierski, Stock Footage
* Zobacz nasz poprzedni film „Można panikować”: https://youtu.be/osm5vyJjNY4
** Możesz dowiedzieć się więcej o zmianach klimatu tutaj: https://naukaoklimacie.pl oraz https://klimatyczneabc.uw.edu.pl
*** Wesprzyjcie naszą kolejną produkcję filmową „Nadzieja umiera ostatnia” o młodzieżowych aktywistach klimatycznych. Odwiedźcie naszą stronę w serwisie zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/89kzkf Znajdziecie tam więcej szczegółów dotyczących nowego projektu, dowiecie się też, jakie wspaniałe nagrody na was czekają. Jeżeli zdecydujecie się wpłacić 50zł lub więcej dostaniecie od nas między innymi cyfrową kopię książki “Kryzys klimatyczny: co TY możesz zrobić aby mu zaradzić?” autorstwa prof. Szymona Malinowskiego i Jonathana Ramseya. Doceniamy każdą wpłatę, niezależnie od jego wielkości! Jeżeli chcecie wesprzeć nas finansowo bez udziału serwisu zrzutka.pl możecie to zrobić przekazując darowizną na:
Producent Jonathan L. Ramsey United nr konta: PL 41 1160 2202 0000 0004 5268 3449 Tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalnyBank Millenium SWIFT code: BIGBPLPW lub przez Paypal: kontakt@moznapanikowac.pl
Los Ziemi jest w naszych rękach!
Produkcja Ramsey United, 2021 https://www.youtube.com/c/RamseyUnited