Skip to main content

Dobry plan na przyjazne otoczenie szkoły to recepta na zdrowie dzieci

Rodzice dla Klimatu zapraszają na posiedzenie Zespołu Parlamentarnego „Rodzice dla Klimatu”, które odbędzie się 4 marca 2025 r. o godz. 12:00. Tematem spotkania będzie wpływ planowania przestrzennego i warunków otoczenia szkół na zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Eksperci z dziedziny medycyny, urbanistyki i transportu przedstawią rozwiązania, które mogą poprawić jakość życia najmłodszych w przestrzeni szkolnej.

Program spotkania:

  1. „Zdrowa szkoła zaczyna się na zewnątrz” – dr hab. n. med. Wojciech Feleszko.
  2. „Planowanie przestrzenne, czyli urządzamy świat dzieciom” – architektka Małgorzata Rapacka.
  3. „Dobry plan na zdrowe i bezpieczne szkoły” – Kamil Szewczyk, Fundacja Napraw Sobie Miasto, Stowarzyszenie Polska Zielona Sieć.
  4. „Szkolne ulice – kształtowanie miast przyjaznych dla dzieci” – Nina Józefina Bąk, Clean Cities Campaign.

Nasze dzieci spędzają znaczną część swojego dnia w szkole, ale ich zdrowie i bezpieczeństwo zależy nie tylko od tego, co dzieje się w klasach, ale również od otoczenia szkoły. Smog, hałas, niebezpieczne przejścia dla pieszych, brak zieleni czy nadmiar samochodów wpływają negatywnie na ich zdrowie i rozwój. W trakcie posiedzenia pokażemy, jak skutecznie systemowo zmieniać przestrzeń wokół szkół, aby stała się bezpieczna, zdrowa i przyjazna dzieciom.

Planowanie przestrzenne – urządzamy świat dzieciom

Podczas posiedzenia parlamentarzystki i parlamentarzyści, rodzice oraz zaproszeni goście będą rozmawiać o tym jak zapewnić dzieciom zdrową i bezpieczną przestrzeń do życia, nauki i zabawy. Kluczowe znaczenie ma planowanie przestrzenne, które powinno uwzględniać potrzeby najmłodszych zarówno w miastach, jak i na wsiach. Odpowiednio zaprojektowane otoczenie wpływa na ich zdrowie, rozwój i bezpieczeństwo. 

Tereny zielone, dostęp do edukacji i rekreacji, bezpieczne przestrzenie publiczne i zrównoważony transport – to filary, na których powinniśmy budować przyszłość. Plany zagospodarowania przestrzennego powinny uwzględniać odpowiednią liczbę szkół, bibliotek, placów zabaw i miejsc rekreacji blisko osiedli mieszkaniowych. Ważne jest także ograniczenie ruchu samochodowego wokół szkół oraz tworzenie bezpiecznych tras pieszych i rowerowych, tak aby dzieci mogły samodzielnie się poruszać. Jednym z promowanych rozwiązań w Europie jest wdrażanie tzw. “szkolnych ulic” czyli ograniczeń w ruchu samochodowym wokół szkół. Koncepcję i raporty na ten temat przytoczy podczas posiedzenia przedstawicielka Clean Cities Campaign.

Niezbędne są zmiany w prawie, które zagwarantują priorytetowe traktowanie przestrzeni przyjaznych dzieciom. Nowoczesne planowanie powinno uwzględniać ochronę środowiska, walkę z hałasem i zanieczyszczeniem powietrza, a także tworzenie przestrzeni wspierających integrację społeczną.

Inwestowanie w przestrzeń przyjazną dzieciom to inwestowanie w lepszą przyszłość dla wszystkich. „Twórzmy miasta przyjazne dzieciom – bo wtedy nam wszystkim będzie się żyło lepiej, i dziś, i w przyszłości.” – zaznacza Małgorzata Rapacka, arch. MOIA.

Serdecznie zapraszamy Państwa do uczestnictwa i relacjonowania posiedzenia. Podczas spotkania zostaną przekazane postulaty konkretnych zmian mających na celu osiągnięcie celu jakim jest przyjazne i bezpieczne otoczenie szkół.  

Więcej informacji na temat kampanii Recepty na czyste powietrze znajdziecie tutaj:

Kontakt dla mediów:
Rodzice dla Klimatu
rodzicedlaklimatu.org

“Planowanie przestrzenne to kluczowy element kształtowania bezpiecznej i funkcjonalnej przestrzeni życiowej. To właśnie w planach zagospodarowania przestrzennego, sporządzanych przez władze samorządowe przy udziale społeczeństwa, zapisane są decyzje dotyczące obecnych i przyszłych warunków życia, zdrowia i rozwoju nas wszystkich, w tym dzieci. Priorytetem powinno być uwzględnienie ich potrzeb, zarówno dzisiejszych, jak i przyszłych, aby stworzyć świat, w którym będą mogły dorastać w zdrowiu, bezpieczeństwie i komforcie.” – Małgorzata Rapacka, arch. MOIA

„Edukacja, obok transportu, pochłania największą część budżetu każdej gmin, choć wydatki na szkolnictwo mogłyby być znacznie wyższe. Skoro jednak nie możemy łatwo zwiększyć tych środków, musimy lepiej zarządzać tymi, które mamy. Fundacja Napraw Sobie Miasto, po zbadaniu kilkudziesięciu szkół, zauważa niepokojącą prawidłowość — proces edukacyjny często okazuje się nieskuteczny, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy stężenie CO2 w klasach sięga nawet 4000 ppm. W takiej atmosferze trudno o koncentrację, a zwykłe otwarcie okna naraża dzieci na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.” – Kamil Szewczyk, Fundacja Napraw Sobie Miasto