OD SASA DO LASA – ZAPRASZAMY NA EKOPIKNIK RODZINNY 8 WRZEŚNIA
28 sierpnia 2024
EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY „🧘OD SASA DO LASA🌳”
W niedzielę 8 września zapraszamy Wszystkich (zwłaszcza rodziców z dziećmi) do Ogrodu Błękitnego, czyli tzw. dzikiej części Ogrodu Saskiego w Warszawie, na wspólny dzień dobrej zabawy w duchu mindfulness i zero waste.
Początek roku szkolnego to świetny moment do zastanowienia się nad czynnikami mającymi wpływ na kondycję – zarówno fizyczną, jak i psychiczną – naszych dzieci. Temu właśnie służyć ma piknik ,,Od Sasa do LASa”, podczas którego poprzez ruch, uważność, kreatywność, dialog, edukację, zabawę i relaks na łonie natury poszukamy recept na poprawę zdrowia i dobrostanu naszych rodzin.
CO W PROGRAMIE?
10:00 – 18:00 WARSZTATY:
🌿 SPACER PRZYRODNICZY I ODKRYWANIE SEKRETÓW NATURY
- spacer 1: 10.30 – 12.00
- spacer 2: 13.30 – 15.00
- dla kogo: dla wszystkich, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi
- co zabrać: bidon z wodą, lupę (w miarę możliwości)
- zapisy: kontakt@fundacjabadz.pl (w miarę wolnych miejsc, będzie można także dołączyć do grupy na miejscu)
Na spacer zaprasza Grzegorz Stopa, entuzjasta dzikiej przyrody Warszawy i wszelkich form życia; edukator przyrodniczy i pasjonat alternatywnej edukacji nastawionej na praktyczne działania i interdyscyplinarność, przewodnik na wyjazdach do podlaskich lasów, w tym Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej. O tym, czym zajmuje się Grzegorz, możecie przeczytać na fanpagu Nauka Ukorzeniona
🧘 JOGA RODZINNA
- joga 1: 11.00 – 12.30
- joga 2: 16.00 – 17.30
- dla kogo: dla 12 par opiekun-dziecko w wieku od 5 do 11 lat
- co zabrać: bidon z wodą, wygodny strój, matę lub kocyk do ćwiczeń i siedzenia (w miarę możliwości)
- zapisy: kontakt@fundacjabadz.pl (w miarę wolnych miejsc, będzie można także dołączyć do grupy na miejscu)
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Lewalska – Graczyk z Fundacji Małgosi Braunek ,,Bądź”, koordynatorka projektu “Bądź od Małego”, którego celem jest dbanie o dobrostan psychiczny i fizyczny dzieci poprzez organizację zajęć z jogi, uważności, pracy z emocjami, warsztatów żywieniowych.
🙆 WARSZTATY RELAKSACYJNE DLA DZIECI „Moje podróże do spokojnej głowy”
- sesja 1: 12.30 – 14.00
- sesja 2: 14.30 – 16.00
- dla kogo: dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat
- co zabrać: bidon z wodą, wygodny strój, matę lub kocyk do ćwiczeń i siedzenia (w miarę możliwości)
- zapisy: kontakt@fundacjabadz.pl (w miarę wolnych miejsc, będzie można także dołączyć do grupy na miejscu)
Głównym celem ,,Podróży do spokojnej głowy” będzie praca z dziećmi nad uważnością, koncentracją, samoregulacją i komunikacją społeczną. Warsztaty poprowadzi trenerka metod relaksacyjnych dla dzieci, doświadczona pedagożka specjalna (oligofrenopedagożka i tyflopedagożka), nauczycielka wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i terapeutka pedagogicza – Adriana Tymoszuk, o której więcej przeczytacie m.in. na kanale Drzewko Spokoju.
🏞️ WARSZTATY ,,MOZAIKA KLIMATYCZNA”
- zapraszamy od 10.00 – 18.00 o pełnych godzinach, tj. o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 lub 17.00
- kogo: rodziny z dziećmi w wieku od 5 lat
- bez zapisów
Plenerowe warsztaty edukacyjne na temat mechanizmów rządzących zmianą klimatu oraz sposobach przeciwdziałaniu im na skalę lokalną. W trakcie zajęć uczestnicy pod kierunkiem certyfikowanej animatorki, Marzeny Wichniarz (prezeski Fundacji Rodzice dla Klimatu), układają tytułową mozaikę ilustrującą związki między zjawiskami składającymi się na zmianę klimatu. Więcej o warsztacie ,,Mozaika Klimatyczna” możecie przeczytać m.in. tutaj.
♻️ WARSZTATY ,,DRUGIE ŻYCIE UBRAŃ”
- zapraszamy od 10.00 – 17.00
- kogo: wszystkich, zwłaszcza rodziców z dziećmi
- co zabrać: ubrania, które można będzie ozdobić lub naprawić zamalowując plamkę
- bez zapisów
Zapraszamy na stoisko zrównoważonej mody, gdzie będziecie mogli dać ,,drugie życie” ulubionym ubraniom, zamiast się ich pozbywać. Zapraszamy z własnymi egzemplarzami odzieży; my zapewniamy produkty dedykowane do ozdabiania ubrań, inspirację do kreatywnych działań oraz dobrą zabawę.
🗺️🐾 LEKCJE PODRÓŻY Z PAZUREM
- zapraszamy od 10.00 – 17.00
- kogo: wszystkich, zwłaszcza rodziców z dziećmi
- bez zapisów
Podróże z pazurem, czyli Iza i Piotr Miklaszewscy wspólnie ze swoimi psimi podopiecznymi, Snupkiem i Lawą, od lat edukują dzieci i dorosłych na temat zrównoważonych form podróżowania po świecie.
🚴 WARSZTAT ROWEROWY Z PASJĄ
- zapraszamy od 10.00 – 17.00
- kogo: wszystkich
- co zabrać: rower (w miarę możliwości)
- bez zapisów
Wszystko co chcielibyście wiedzieć o naprawie i pielęgnacji rowerów, ale nie mieliście kogo zapytać – albo poprosić o pomoc. A może zastanawiacie się nad zakupem roweru cargo, ale najpierw chcielibyście go przetestować? Teraz będzie okazja, bo swoją ,,towarówką”, a także wiedzą i umiejętnościami podzieli się z Wami Karol z niezwykłej pracowni Omnium Gatherum, która łączy ludzi z pasją i wspiera w rozwoju hobby z przeróżnych dziedzin.
🏙️ ZDROWA PRZESTRZEŃ
- zapraszamy od 10.00 – 17.00
- kogo: wszystkich
- bez zapisów
Na warsztaty i rozmowy o wspólnej miejskiej przestrzeni zapraszają przedstawicielki Kampanii na rzecz Czystych Miast – Clean Cities Campaign, które opowiedzą o tym, jak ważne dla zdrowego rozwoju jest czyste powietrze i podpowiedzą jak skutecznie walczyć ze spalinami w mieście, zwłaszcza wokół szkół, żłobków i przedszkoli.
👗 👖WYMIANKA UBRAŃ
- zapraszamy od 10.00 – 17.00
- kogo: wszystkich
- co zabrać: ubrania na wymianę (w miarę możliwości)
- bez zapisów
Specjalnie dla miłośników i miłośniczek slow fashion i dla Wszystkich, którzy chcieliby urozmaicić swoją garderobę i przy okazji pozbyć się zbędnych ubrań, przez cały czas trwania pikniku możliwa będzie także tzw. wymianka odzieży (także dziecięcej) zorganizowana przez Rodziców dla Klimatu dzięki zasobom Centrum Aktywizmu Klimatycznego ,,Gniazdo”.
🍃 14:00 – 15:30 DEBATA ,,Klimat dla Zdrowia. Diagnoza kondycji młodego pokolenia i recepty na zdrowie”
W obliczu alarmujących raportów Światowej Organizacji Zdrowia coraz więcej mówi się o kryzysie zdrowia psychicznego i fizycznego wśród dzieci i młodzieży. Choroby cywilizacyje takie jak otyłość i nadwaga, cukrzyca typu 2, choroby serca i układu krążenia, astma i alergie, problemy psychiczne (depresja, lęki, zaburzenia emocjonalne), zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), zaburzenia układu kostno-stawowego (wady postawy, skolioza), zaburzenia snu, uzależnienia od technologii są dziś codziennością wielu młodych Polek i Polaków.
Podczas debaty poruszymy temat związku między zdrowiem młodego pokolenia a kondycją przyrody i stylem życia. To szansa, by wspólnie zastanowić się, co możemy zrobić, aby zapewnić lepszą przyszłość naszym dzieciom.
Prelegentki:
- posłanka Dorota Łoboda – aktywistka, założycielka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji, od lat zaangażowana w walkę o jakość polskiego systemu edukacji oraz poprawę warunków nauczania. Aktywnie działa na rzecz praw dzieci, młodzieży i rodzin, a także na rzecz równości i zrównoważonego rozwoju. Jako posłanka promuje polityki wspierające zdrowie psychiczne młodzieży, poprawę kondycji środowiska, równouprawnienie kobiet i społeczności LGBT+
- radna Renata Niewitecka – aktywna działaczka społeczna, angażująca się w prawa kobiet, ochronę środowiska oraz pomoc seniorom. Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska i wiceprzewodniczącej Komisji Zdrowia, o bogatym doświadczeniu w zarządzaniu.
- psycholożka Justyna Żukowska-Gołębiewska – koordynatorka główna Programu Profilaktycznego Godzina dla MŁODYCH GŁÓW i Liderki Koalicji na rzecz MŁODYCH GŁÓW przy Fundacji UNAWEZA, specjalizująca się w przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz interwencjach kryzysowych.
- maturzystka Hanna Reszka- harcerka, dla której temat zdrowia młodzieży i ochrony środowiska jest przedmiotem szczególnej troski.
Debatę poprowadzi wiceprezeska Fundacji Rodzice dla Klimatu, Kamila Kadzidłowska, członkini m.in. Koalicji Kobiety dla Klimatu, Grupy ds. Ochrony Powietrza w ramach projektu Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Rady NGO ds. prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.
🎶 16:30 – 18:00 KONCERT
Zwieńczeniem pikniku będzie klimatyczny koncert utalentowanego 15-latka, Tonyego Koniaka, który jest kompozytorem, instrumentalistą, a podczas naszego wydarzenia zagra na handpanie.
🖼️ WYSTAWA
W tle wydarzenia będzie można podziwiać ilustracje stworzone przez artystów z całego świata w ramach projektu ,,Our Other Mother” – największej na świecie wirtualnej inicjatywy artystycznej inspirującej do refleksji na temat więzi Człowiek – Matka Natura.
🥗 A CZY BĘDZIE COŚ DO JEDZENIA?
Oczywiście 🙂 Na miejscu będą czekały na Was sezonowe OWOCE od Kooperatywy Dobrze oraz pyszne i zdrowe JEDZENIE od Słuszna Strawa, LODY rzemieślnicze, lemoniada i kawa.
💚 DLACZEGO WARTO z nami być 8. września?
Dobra zabawa, ruch, relaks, natura, bliskość, muzyka, ciekawe warsztaty, rzetelna wiedza ekologiczna, debata o kondycji zdrowotnej i naturalnych receptach dla młodego pokolenia; do tego pyszne i zdrowe jedzenie 🙂
Zapraszamy!
🍃 KLUCZOWE INFORMACJE 🍃:
🗓️ DATA:
08 WRZEŚNIA 2024, 10:00 – 18:00
🌳 MIEJSCE:
Warszawa, Ogród Błękitny (dzika i bardzo piękna część Parku Saskiego) przy Pałacu Błękitnym i pomniku Marii Konopnickiej.
Wejście m.in. od ul. Senatorskiej (przy Teatrze Żydowskim)
🛴🚲🚋 DOJAZD:
9 min spacerem ze stacji METRO RATUSZ ARSENAŁ
6 min spacerem od przystanka tramwajowego Pl. Bankowy
👜 CO ZABRAĆ?
Bidon z wodą, wygodny strój, matę lub kocyk do ćwiczeń i siedzenia (w miarę możliwości), ubrania, które można będzie ozdobić lub naprawić zamalowując plamkę, ubrania na wymianę.
📨 ZAPISY NA WARSZTATY
Na warsztaty relaksacyjne dla dzieci, jogę rodzinną, Mozaikę Klimatyczną oraz spacery przyrodnicze obowiązują zapisy przez kontakt@fundacjabadz.pl.
W miarę wolnych miejsc będzie także możliwość zapisania się na warsztaty w dniu pikniku, na miejscu.
Pozostałe wydarzenia odbywają się bez limitu osób.
Wszystkie zajęcia są BEZPŁATNE.
💚 WOLONTARIAT
Jeśli chciał/a/byś nas wesprzeć w organizacji wydarzenia, napisz: rodzice@rodzicedlaklimatu.org
ORGANIZATORZY:
🤝 Fundacja Małgosi Braunek ,,Bądź” w partnerstwie z Fundacją Rodzice dla Klimatu
Zadanie publiczne finansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa.
🤝 Piknik organizujemy dzięki wsparciu zasobów Fundacji Akcja Demokracja, Clean Cities Campaign Polska oraz Centrum Aktywizmu Klimatycznego ,,Gniazdo”
Grafika: Kasia Pustoła