Zastanawiacie się, czy i kiedy powstaną tzw. lasy społeczne? W Polsce jest z tym różnice, przeważnie źle. Brak woli kompromisu sprawił, że tylko w 5 z 14 lokalizacji udało się, w czasie wyznaczonym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dojść do porozumienia, jednak nawet tam nie wszędzie i nie wszystkie szczegóły zostały ustalone.
Dla wrocławianek i wrocławian mamy dobrą wiadomość – w tej aglomeracji taki kompromis udało się osiągnąć w pełni! W ocenie wszystkich stron procesu uwzględnia on potrzeby mieszkańców, chroni przyrodę i wprowadza nowe zasady zarządzania lasami wokół Wrocławia.
Lasy w samym mieście oraz wokół niego zyskają funkcję społeczną – miejsca do rekreacji, odpoczynku i ochrony przyrody. Nie będą traktowane wyłącznie jako źródło desek!
Wyznaczono obszary o różnym stopniu ochrony:
🐾 Całkowicie wyłączone z użytkowania,
🐾 Z ograniczeniem prowadzenia gospodarki leśnej nastawionej na pozyskiwanie drewna,
🐾 Z modyfikacją takiej gospodarki, aby zminimalizować wpływ na środowisko.
Po dwóch miesiącach intensywnych negocjacji, w których udział wzięli aktywiści, samorządowcy, leśnicy, przedstawiciele firm i społeczności lokalnych, wspólnie wypracowany został taki kompromis, który uwzględnia różne potrzeby uczestników – i osób, które reprezentują.
Ten kompromis to nie tylko zwycięstwo mieszkańców Wrocławia, ale także ważny krok w budowaniu zrównoważonej relacji między ludźmi a przyrodą. Jak każdy kompromis, nie jest on, niestety, idealny (np. z terytorium lasów linia 10 km od granic miasta nie została przekroczona).
Wiemy, że drzewa rosną długo i rzeczywiście to, co najcenniejsze, udało się uchronić. Decyzje podjęte teraz mają znaczenie dla kolejnych pokoleń.
Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili czas, energię i wiedzę, aby te negocjacje zakończyły się sukcesem!
Dzięki wspólnemu wysiłkowi i otwartości na dialog udało się wypracować rozwiązania, które zaspokajają potrzeby społeczne, chronią przyrodę i uwzględniają aspekty gospodarcze. Mamy nadzieję, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zatwierdzi te ustalenia, co pozwoli na ich skuteczne wdrożenie – trzymajcie kciuki!