Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

W Oparach Czarnego Złota

KAMPANIA INFORMACYJNA ,,RODZICÓW DLA KLIMATU”

Polska to jeden z najbardziej uzależnionych od węgla krajów na świecie. „Uzależnionych”, bo już od dawna wiadomo, jak destrukcyjny wpływ na nasze organizmy, ekosystemy i na klimat wywiera eksploatowanie i spalanie tego surowca.

Z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 36 to miasta w Polsce. W sercu naszego kraju znajduje się też elektrownia Bełchatów – nr 1 na liście największych trucicieli w Europie…

Wg raportu Europejskiej Agencji Środowiska w niektórych polskich miastach średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu stanowi 900% unijnej normy. Są takie regiony, w których normy przekroczone są o grubo ponad 1000%. Skutki tego są katastrofalne, zarówno dla zdrowia i życia dzieci, osób starszych oraz ciężarnych kobiet, a także dla środowiska naturalnego.

Pierwszy raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK), w którym zdiagnozowano problem smogu, wskazano jego przyczyny i rozwiązania powstał w 2000 roku. Raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu alarmujące o destrukcyjnym wpływie spalania węgla na ekosystem powstają od 1990 roku…

Przez trzy dekady, kiedy większość krajów UE „przechodziła na detoks” od węgla, nasi politycy zamiatali ten problem „pod dywan”, a potem raczyli nas chwytami marketingowymi tj. „ekogroszek”, czy program wymiany kotłów węglowych na nowsze piece… węglowe.

Pomimo powszechnie dostępnej wiedzy naukowej, udokumentowanych kosztów środowiskowych, społecznych i ekonomicznych; w dobie prężnie rozwijającej się energetyki odnawialnej i możliwości sfinansowania sprawiedliwej transformacji energetycznej ze środków Unii Europejskiej – Polska wciąż aż 70% energii czerpie właśnie z węgla, a kolejny nasz premier twierdzi, że nie stać nas na transformację… A kiedy w związku z kryzysem klimatycznym presja narasta, nasi mężowie stanu eksponują w mediach górników palących opony i negujących zmiany klimatu.

I tak oto przez zamiast działać na rzecz transformacji w energetyce i ciepłownictwie, wciąż dotujemy sektor paliw kopalnych, których spalanie odbiera naszym dzieciom zdrowie i przyszłość…

Nie stać na kolejną dekadę kłamstw i opieszałości.

Tymczasem w UE powstał Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) po to, aby wesprzeć regiony węglowe w procesie odchodzenia od wydobycia tego surowca. Celem FST jest też zapobieganie negatywnym skutkom społecznym transformacji i tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze energetyki odnawialnej. Polska miała być największym beneficjentem programu. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest poparcie przez nasz rząd unijnego celu neutralności klimatycznej.

Wkroczyliśmy w trzecią dekadę XX wieku. Polska jest jedynym krajem UE, który tego celu nie zaakceptował. Jeżeli to stanowisko się nie zmieni, regiony górnicze stracą połowę pieniędzy z FST.

Jak to możliwe, że nasi politycy wciąż bezkarnie odwlekają kluczowe dla nas procesy i za wszelką cenę utwierdzają Polaków w przekonaniu, że uzależnienie od węgla leży w naszym interesie?

Jako Rodzice dla Klimatu – i nie tylko – szukamy odpowiedzi na te pytania nie przyjmując do wiadomości wymówek, że („nie opłaca nam się”), zrzucania winy z mieszkańców regionów górniczych („bo to przez górników”) albo sugerowania, że rozwiązaniem jest „wypisanie się” z unijnej polityki klimatycznej (czyt. PolExit).

Stawką jest zdrowie i przyszłość naszych dzieci. Dlatego właśnie jako Rodzice dla Klimatu bijemy na alarm.

Naszym celem jest zmotywowanie rodziców z całej Polski do tego, abyśmy domagali się od naszych władz – lokalnych i centralnych – zmian systemowych na rzecz czystego powietrza i troski o klimat.

Obejrzyjcie materiały zrealizowane w ramach naszej kampanii, zastanówcie się w jaki sposób te problemy dotykają Was, udostępnijcie je znajomym, którzy wciąż twierdzą, że węgiel to nasze czarne złoto, albo tym, którzy za brak transformacji obwiniają górników.

KRÓTKI FILM „POLSKA W OPARACH CZARNEGO ZŁOTA” możesz udostępnić przez: Facebook, Youtube

SPOT „NIE DAJ SIĘ NABIĆ W ŻARÓWKĘ” możesz udostępnić przez: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter

Kampanię informacyjną realizujemy ją przy bardzo ograniczonych zasobach finansowych. Nie finansuje nas ani mityczna „Angela Merkel”, ani żadna partia polityczna ani grupa interesu.

Naszą motywacją są nasze dzieci.

KONTAKT: k.kadzidlowska@rodzicedlaklimatu.org


[1] Przypomnijmy, że aby osiągnąć neutralność emisyjną, emisje gazów cieplarnianych muszą zostać zrównoważone przez pochłanianie dwutlenku węgla, a w naszych warunkach głównymi naturalnymi pochłaniaczami węgla są gleba i lasy.

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA W OCZACH POKOLEŃ

Debata poświęcona sprawiedliwej transformacji energetycznej.

W debacie udział wzięli:

Debatę poprowadził Wojciech Szymalski z Fundacji Instytut na rzecz Ekorozwoju

Spotkanie zorganizowane było przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju w ramach projektu SPARK.