Aktualności O nas Media o nas Warto poczytać Kontakt Projekty Our Other Mother Rowerem dla klimatu

W Oparach Czarnego Złota

KAMPANIA SPOŁECZNA ,,RODZICÓW DLA KLIMATU”

ODC. 1: POLSKA RACJA STANU, CZYLI „WĘGIEL ALBO ( I ) ŚMIERĆ”

Polska to jeden z najbardziej uzależnionych od węgla krajów na świecie. „Uzależnionych”, bo już od dawna wiadomo, jak destrukcyjny wpływ na nasze organizmy, ekosystemy i na klimat wywiera eksploatowanie i spalanie tego surowca.

Z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 36 to miasta w Polsce. W sercu naszego kraju znajduje się też elektrownia Bełchatów – nr 1 na liście największych trucicieli w Europie…

Wg raportu Europejskiej Agencji Środowiska w niektórych polskich miastach średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu stanowi 900% unijnej normy. Są takie regiony, w których normy przekroczone są o grubo ponad 1000%. Skutki tego są katastrofalne, zarówno dla zdrowia i życia dzieci, osób starszych oraz ciężarnych kobiet, a także dla środowiska naturalnego.

Pierwszy raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK), w którym zdiagnozowano problem smogu, wskazano jego przyczyny i rozwiązania powstał w 2000 roku. Raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu alarmujące o destrukcyjnym wpływie spalania węgla na ekosystem powstają od 1990 roku…

Przez trzy dekady, kiedy większość krajów UE „przechodziła na detoks” od węgla, nasi politycy zamiatali ten problem „pod dywan”, a potem raczyli nas chwytami marketingowymi tj. „ekogroszek”, czy program wymiany kotłów węglowych na nowsze piece… węglowe.

Pomimo powszechnie dostępnej wiedzy naukowej, udokumentowanych kosztów środowiskowych, społecznych i ekonomicznych; w dobie prężnie rozwijającej się energetyki odnawialnej i możliwości sfinansowania sprawiedliwej transformacji energetycznej ze środków Unii Europejskiej – Polska wciąż aż 70% energii czerpie właśnie z węgla, a kolejny nasz premier twierdzi, że nie stać nas na transformację… A kiedy w związku z kryzysem klimatycznym presja narasta, nasi mężowie stanu eksponują w mediach górników palących opony i negujących zmiany klimatu.

I tak oto przez zamiast działać na rzecz transformacji w energetyce i ciepłownictwie, wciąż dotujemy sektor paliw kopalnych, których spalanie odbiera naszym dzieciom zdrowie i przyszłość…

Nie stać na kolejną dekadę kłamstw i opieszałości.

Tymczasem w UE powstał Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) po to, aby wesprzeć regiony węglowe w procesie odchodzenia od wydobycia tego surowca. Celem FST jest też zapobieganie negatywnym skutkom społecznym transformacji i tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze energetyki odnawialnej. Polska miała być największym beneficjentem programu. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest poparcie przez nasz rząd unijnego celu neutralności klimatycznej.

Jest rok 2021. Polska jest jedynym krajem UE, który tego celu nie zaakceptował. Jeżeli to stanowisko się nie zmieni, regiony górnicze stracą połowę pieniędzy z FST.

Jak to możliwe, że nasi politycy wciąż bezkarnie odwlekają kluczowe dla nas procesy?

Jako Rodzice dla Klimatu – i nie tylko – szukamy odpowiedzi na to pytanie nie przyjmując do wiadomości wymówek, że („nie opłaca nam się”) i zrzucania winy z mieszkańców regionów górniczych („bo to przez górników”).

Naszym celem jest zmotywowanie rodziców z całej Polski do tego, abyśmy domagali się od naszych władz – lokalnych i centralnych – zmian systemowych na rzecz czystego powietrza i troski o klimat.

Stawką jest zdrowie i przyszłość naszych dzieci. Dlatego właśnie jako Rodzice dla Klimatu bijemy na alarm.

Obejrzyjcie pierwszy odcinek naszej kampanii, zastanówcie się w jaki sposób te problemy dotykają Was, udostępnijcie film znajomym, którzy wciąż twierdzą, że węgiel to nasze czarne złoto, albo tym, którzy za brak transformacji obwiniają górników.

ODC. 1 na naszym FACEBOOKU: https://www.facebook.com/RodzicedlaKlimatu/videos/623660315292650/

Niebawem kolejne odsłony naszej kampanii.

Realizujemy ją przy bardzo ograniczonych zasobach finansowych. Nie finansuje nas ani mityczna „Angela Merkel”, ani żadna partia polityczna ani grupa interesu.

Naszą motywacją są nasze dzieci.

KONTAKT w sprawie kampanii: k.kadzidlowska@rodzicedlaklimatu.org


[1] Przypomnijmy, że aby osiągnąć neutralność emisyjną, emisje gazów cieplarnianych muszą zostać zrównoważone przez pochłanianie dwutlenku węgla, a w naszych warunkach głównymi naturalnymi pochłaniaczami węgla są gleba i lasy.