Przełomowe porozumienie COP15 w sprawie ochrony bioróżnorodności
20 grudnia 2022
19.12. 2022 na Konwencji ONZ o różnorodności biologicznej (CBD COP15) w Kanadzie 196 krajów członkowskich (z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych) podpisało przełomowe porozumienie wyznaczające cele i zasoby finansowania dla ochrony bioróżnorodności do 2030 roku, a długofalowo do 2050 roku.
Wynegocjowane globalne ramy różnorodności biologicznej zakładają objęcie ochroną 30% obszarów lądowych i morskich Ziemi do 2030 roku, z priorytetem dla obszarów szczególnie cennych biologicznie.
Diabeł tkwi w szczegółach…
Aktualnie chronionych jest na świecie 17% tego typu lądów i 10% wód.
Jak zawsze przy trudnych kompromisach diabeł tkwi w szczegółach. W tym przypadku jest to forma ochrony, która daje możliwość do dalszej ingerencji ludzkiej w chronione obszary.
Unijna strategia na rzecz bioróżnorodności 2030, która jest podstawą ochrony przyrody w UE i jednym z kluczowych elementów Europejskiego Zielonego Ładu zakłada objęcie ochroną co najmniej 30% lądowych i wodnych obszarów unijnych poprzez rozszerzenie istniejących już terenów Natura 2000. Ścisłą ochroną ma zostać objęte tylko 10% obszarów Unii...
Co z Polską?
Polskie instytucje, takie jak Lasy Państwowe, wciąż interpretują przepisy tak, że nie wyłączają obszarów Natura 2000 i terenów do nich przylegających z użytkowania. Ścisłą ochroną objęty jest tylko 1% naszego kraju!
Taka interpretacja przepisów dała podstawę ambasadorowi RP w Kanadzie Witoldowi Dzielskiemu, przedstawicielowi Polski na COP15, do twierdzenia, że 40% powierzchni naszego kraju jest w jakiejś formie chronione i że spełniamy już z nawiązką wytyczne szczytu ONZ.
Dodatkowo na COP15 ambasador chwalił się dwuletnim już przewodnictwem Polski w Konwencji Karpackiej, gdy ścisłą ochroną objęte jest jedynie 3% Karpat na całym swoim obszarze od Czech przez Polskę, Słowację, Ukrainę, Rumunię, Serbię, aż po Węgry i Austrię.
Konwencja Karpacka nie odnosi się bezpośrednio do ochrony środowiska ze względu na inne uregulowania prawa międzynarodowego obowiązujące wszystkie Strony Konwencji, jednak w jej celach jest ochrona i zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, zrównoważone i zintegrowane zarządzanie wodami dorzeczy oraz zrównoważone rolnictwo i leśnictwo.
Nie odpuszczamy!
Razem z wieloma organizacjami, w tym WWF, Greenpeace, Inicjatywa Dzikie Karpaty, domagamy się realnej, a nie papierowej, ochrony przyrody.
Apelujemy o:
- zaprzestanie wycinek w pierwotnych lasach karpackich!
- utworzenie Turnickiego Parku Narodowego!
- transgraniczną ochronę Karpat!
Podpisz petycje!
- Greenpeace: https://ratujmykarpaty.pl/
- Inicjatywa Dzikie Karpaty i Akcja Demokracja: https://naszademokracja.pl/petitions/zadamy-utworzenia-turnickiego-parku-narodowego
- Dziedzictwo Przyrodnicze: https://przyrodnicze.org/kampanie/ocalmy-serce-puszczy-karpackiej
- WWF: https://www.wwf.pl/aktualnosci/jak-rozwiazac-spor-o-turnicki-park-narodowy