Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Rodzice dla Klimatu w Senacie, na ulicach i na szczycie COP27

19 listopada 2022

Tak było wczoraj w Senacie!

Rodzice dla klimatu w Senacie

Na zaproszenie prof. Alicji Chybickiej mieliśmy okazję współorganizować Posiedzenie Parlamentarne ds. Dzieci pod hasłem „Dzieci a klimat”, na który zaprosiliśmy specjalistów, ludzi nauki i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Wysłuchaliśmy wspaniałych, momentami chwytających za serce wystąpień:

🗣️ Joanna Szczygielska – Żółtańska, mama Niny, Igi i Kacpra w imieniu naszego ruchu

🗣️ prof. Szymon Malinowski – “Skutki zmian klimatu – nasza odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń”

🗣️ prof. Tadeusz Zielonka – “Kryzys klimatyczny i środowiskowy jako największe zagrożenie dla zdrowia naszych dzieci”

🗣️ dr Małgorzata Desmond – „Wpływ diet wegetariańskich i wegańskich na zdrowie i rozwój dzieci

🗣️ prof. Piotr Skubała – „Przyroda i człowiek – skazani na współdziałanie”

🗣️ dr Andrzej Kassenberg – „Edukacja klimatyczna tu i teraz – droga do wyjścia z kryzysu. Wnioski i rekomendacje z obrad Okrągłego Stołu ds. Edukacji Klimatycznej”

To czego dowiedzieliśmy się o zmianach klimatu i jego skutkach na nasze dzieci podczas spotkania, dane i liczby które padły, powinny być odmieniane przez wszystkich polityków. Niestety większość przedstawicieli ministerstw nie przyjęła zaproszenia do udziału w spotkaniu. Z ramienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska zdalnie w posiedzeniu uczestniczył jedynie Jakub Gibek, który odniósł się do pozytywnie do faktów zaprezentowanych przez prelegentów.

🗣️ Jakub Gibek, Departament Strategii i Analiz z Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Posiedzenie podsumowaliśmy przywołując postulaty strajkującej na ulicach Polski na rzecz klimatu młodzieży oraz rodziców z krajów tzw. Globalnego Południa domagających się sprawiedliwości klimatycznej i działania z myślą o zdrowiu, przyszłości i prawach dzieci na szczycie COP27 w Egipcie.

Z ust prof. Alicji Chybickiej reprezentującej Senat padły także ważne deklaracje – aby kontynuować wczorajsze spotkanie i rozpocząć wspólnie pracę nad specjalną ustawą ekologiczną, która zapewni choć minimum ochrony dzieciom najbardziej zagrożonym na skutki zmian klimatu i degradacji środowiska naturalnego.

🗣️ Kamila Kadzidłowska, mama Leona, Juliana i Jeremiego oraz prof. Alicja Chybicka – podsumowanie i zamknięcie posiedzenia ,,Dzieci a klimat”

Transmisja całego posiedzenia na stronie Sejmu

,,Klimat ponad podziałami” ,,Póki my żyjemy”

Podczas posiedzenia mówiliśmy spójnym głosem z młodzieżą, która 18 listopada 2022 po raz kolejny wyszła na ulice polskich miast domagając się od władz ambitnej polityki klimatycznej oraz pilnych działań na rzecz sprawiedliwej transformacji.

Otwierając strajk w Warszawie w naszym imieniu głos zabrała Magda Zając, mama Leona, natomiast we Wrocławiu reprezentowała nas Małgosia Słowińska, mama Dobrochny i Weroniki.

Magdalena Zając, Warszawa
Małgorzata Słowińska, Wrocław

Mówimy jednym głosem z rodzicami z całego świata, którzy podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP27 w Egipcie domagali się od decydentów, aby to dobro dzieci i przyszłych pokoleń, a nie lobbystów z sektorów, które niszczą naszą planetę, było kluczowe przy podejmowaniu wiążących decyzji politycznych.

Działamy w imieniu dzieci (a także istot pozaludzkich), które nie ponoszą żadnej winy za kryzys planetarny, do którego doprowadzili dorośli ludzie w ciągu ostatniego półwiecza. To one zapłacą największą cenę za decyzje polityków podjęte w tej dekadzie, a dziś są jeszcze zbyt małe i bezsilne, by zawalczyć o swoją przyszłość.

Dlatego zarówno naszym rodzicielskim, jak i obywatelskim obowiązkiem jest podjęcie wszelkich działań, które doprowadzą do powstrzymania dalszej degradacji planety i ocieplenia klimatu ponad stan, w którym życie dla Ziemi będzie oznaczało już tylko walkę o przetrwanie.

W mediach: