Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

PODGLĄD NASZEJ TRASY NA MAPIE

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

DZIEŃ 1: 25.05.2022 (środa)

PODGLĄD NASZEJ TRASY NA MAPIE

Zapraszamy mieszkańców regionu, a także rowerzystów i rodziców z całej Polski na spotkanie w przestrzeni pracowni ceramicznej ,,Zbychewka” położonej w Nowym Janowie nieopodal elektrowni PGE Bełchatów.

Chcielibyśmy, aby to wyjątkowe miejsce było przestrzenią do wspólnego dialogu dla nas wszystkich na temat największych wyzwań współczesności, tj. postępujące zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i degradacja środowiska, konflikty zbrojne, kryzys migracyjny, energetyczny i gospodarczy, a także wiele innych problemów nurtujących współczesnego rodzica.

Organizatorzy: Rodzice dla Klimatu, pracownia „Zbychewka”, załoga rowerowa „ZGRZYT” Bełchatów

Miejsce: pracownia ceramiczna ,,Zbychewka”, Nowy Janów 3, 97-415 Kluki, k. elektrowni PGE Bełchatów

HARMONOGRAM:

oraz:

SUGEROWANY DOJAZD:  

DZIEŃ 2: 26.05.11 (czwartek) DZIEŃ MATKI

Nowy Janów -> Słok -> Bełchatów ->Piotrków Trybunalski -> Zalew Sulejowski

PODGLĄD NASZEJ TRASY NA MAPIE

Miejsce: pracownia ceramiczna ,,Zbychewka”, Nowy Janów 3, 97-415 Kluki, k. elektrowni PGE Bełchatów

ZAPRASZAMY wszystkich rowerzystów i mieszkańców okolic, którzy chcieliby wspólnie z ekipą „ROWEREM DLA KLIMATU” wyruszyć w dalszą trasę.

Miejsce spotkania: taras widokowy przy zalewie Słok

  • WSPÓLNE FOTO i VIDEO RELACJE
  • 10:30 WYJAZD w kierunku Bełchatowa

Z OKAZJI DNIA MATKI młodzi uczniowie bełchatowskiego technikum TEB oraz ekipa rodziców „Rowerem dla Klimatu” zapraszają Mieszkanki Bełchatowa na spotkanie zapoznawcze, podczas którego porozmawiamy o kondycji zdrowotnej, marzeniach na przyszłość oraz wyzwaniach współczesnych.

Wszystkie MAMY będą mogły się zrelaksować się korzystając z masaży oferowanych przez uczniów technikum TEB.

Zapraszamy także lokalne media oraz mieszkańców Bełchatowa, którzy chcieliby ruszyć z nami w dalszą trasę.

Organizatorzy: Rodzice dla Klimatu, technikum TEB EDUKACJA

Miejsce spotkania: pl. Narutowicza

  • 11:00 – 12:30 MASAŻE RELAKSACYJNE dla mieszkanek Bełchatowa
  • 11:30 SPOTKANIE ekipy rowerowej z Mieszkankami i Mieszkańcami
  • 12:00 KONFERENCJA PRASOWA
  • 12:30 OFICJALNY START akcji ROWEREM DLA KLIMATU
  • 12:30 wspólny wyjazd do Piotrkowa Trybunalskiego

PRZYSTANEK Z MYŚLĄ O ZDROWIU W PRZYJAŹNI ZE ŚRODOWISKIEM ,,Mając na uwadze troskę o naturalne środowisko, zdrowie i przyszłość nas samych, naszych dzieci i wnuków jako szkoła realizujemy na co dzień wiele projektów mających na celu propagowanie działań na rzecz ochrony środowiska. (…) Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy osoby związane ze zdrowiem, zaangażowane w działalność proekologiczną, świadome tego, jak ważna jest ochrona klimatu i dbanie o najbliższe środowisko. Naszymi gośćmi są przede wszystkim kobiety i matki.  Z okazji ich święta pragniemy nie tylko zatroszczyć się o nie, ale przede wszystkim zwrócić ich uwagę na rolę, jaką odgrywają w swoich rodzinach i w życiu najbliższych”.

Organizatorzy: Technikum TEB

Miejsce: Technikum TEB, ul. Polna 13/13 a, Piotrków Trybunalski

HARMONOGRAM:

Wydarzenie poprowadzi Izabella Radke – Marczak 

tu: spotkanie z PIOTRKOWSĄ GRUPĄ ROWEROWĄ

PRZYSTANEK ,,LESZNY CZWARTEK”WSPÓLNE SPRZĄTANIE LASU. Mapa lasów w Polsce w ostatnich latach kurczy się w zastraszającym tempie, a te, które wciąż jeszcze są, niestety toną w śmieciach. Plastikowe torby, butelki, puszki, opony, ubrania, nawet meble czy sprzęty AGD. Samorządy pozostają w tej kwestii ślepe lub bezsilne. W okolicach Bełchatowa inicjatywę w tej sprawie przejęli mieszkańcy, którzy w 2020 r. utworzyli grupę „LESZY – Miłośnicy czystych lasów” po to, aby wspólnie sprzątać lasy. „Śmieci same do lasów nie weszły i same z nich nie wyjdą” – mówią podkreślając, że działania Leszy to z jednej strony rekreacja i pożyteczna zabawa dla całych rodzin z jednej strony – z drugiej poszukiwanie sposobów powstrzymania degradacji lasów i zarażanie innych ideą ich czystości. Zapraszamy wszystkich do dołączenia do akcji.

Organizatorzy: LESZY- MIŁOŚNICY CZYSTYCH LASÓW – oddział LESZY – Wola Krzysztoporska.

17:00 – 18:00 SPRZĄTANIE LASU – miejsce zbiórki i teren sprzątania znajdziecie na tej mapie.

18:00 – 20:00 OGNISKO DIALOGU – spotkanie Leszy Wola Krzysztoporska z ekipą Rowerem dla Klimatu, z Piotrkowską Grupą Rowerową oraz z wszystkimi zainteresowanymi akcją

Jeśli pogoda pozwoli, przy ognisku porozmawiamy o fenomenie inicjatywy miłośników czystych lasów i grup rowerowych w okolicy Bełchatowa i Piotrkowa, a także o historii przemian regionu, o tym jak zmieniała się jego rola z gospodarczej na rekreacyjną, o wyzwaniach retencyjnych i kontrowersjach wokół Zalewu i całego regionu.

Organizatorzy: Rodzice dla Klimatu, LESZY- MIŁOŚNICY CZYSTYCH LASÓW – oddział LESZY – Wola Krzysztoporska, Piotrkowska Grupa Rowerowa

Miejsce spotkania z ekipą rowerową: Ośrodek wczasowy „Iłki”, Swolszewice Małe, ul. Wodna 2, 97-213 Smardzewice

DZIEŃ 3: 27.05.22 (piątek)

Zalew Sulejowski -> Tomaszów Mazowiecki -> Skierniewice

PODGLĄD NASZEJ TRASY NA MAPIE

Miejsce zbiórki: Ośrodek wczasowy „Iłki”, Swolszewice Małe, ul. Wodna 2, 97-213 Smardzewice

PIKNIK EKOLOGICZNY Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCEGO SIĘ DNIA DZIECKA. ZABAWY bez prądu, kredą po betonie, beton kontra drzewa, eko-zgadywanki i konkursy dla dzieci oraz ROZMOWY na temat parków narodowych, które w Polsce nie powstają, choć powinny. Tego dnia w miejskim parku Bulwary wolontariusze i wolontariuszki poprzez zabawę będą uczyć najmłodszych o tym jak chronić przyrodę i oszczędzać zasoby Ziemi. W konkursach będzie można wygrać nagrody, tj. książki edukacyjne dla dzieci oraz upominki (bez plastiku!). Przedmiotem dyskusji będzie natomiast sprawa utworzenia Turnickiego Parku Narodowego . Piknik adresowany jest do przedszkolaków, dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych, a także do rodziców, seniorów oraz do mieszkańców i mieszkanek Tomaszowa, którzy chcieliby wspólnie z ekipą rowerową ruszyć w dalszą trasę.

Organizatorzy: posłanka Anita Sowińska, KONGRES KOBIET Tomaszów Mazowiecki

Miejsce spotkania: Park Nowe Bulwary, Tomaszów Mazowiecki

HARMONOGRAM:

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO PRZEJAZDU ROWERZYSTKI I ROWERZYSTÓW TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO

13:00 – 17:30 wspólny przejazd do Skierniewic.

Po drodze krótkie przystanki w Lubochni, Józefinie i Nowych Rowiskach.

To, jaka przyszłość czeka nasze dzieci (nie) zależy od nas” – DYSKUSJA na temat istoty wyzwań współczesnych rodziców wobec kryzysu ekologicznego, zdrowotnego i bezpieczeństwa.

„Mamy tylko jedną Ziemię” – pod takim hasłem w 1972 r. w Sztokholmie odbyła się pierwsza w historii konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych poświęcona ochronie środowiska. Już wtedy zdawano sobie sprawę jak kluczowa dla życia ludzi jest kondycja przyrody, dlatego też jej ochrona została podniesiona do rangi podstawowej funkcji państwa. Podpisana wówczas (także przez Polskę) Deklaracja zawierała przełomowe dla historii ludzkości zapisy tj. np. uznanie prawa do czystego, zdrowego środowiska za podmiotowe prawo człowieka.   

Jak o możliwe, że przez pół wieku ochrona środowiska na agendzie ONZ okazała się tylko teorią, a w praktyce doszło do destabilizacji systemu klimatycznego, utraty bioróżnorodności i zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb na niewyobrażalną skalę? 

Jak bardzo zmieniła się Polska w ciągu ostatnich 50 lat? 

Czy/jak zmiany klimatu, smog, degradacja przyrody i aktualne wojny wpływają na naszą codzienność? 

Jak wyobrażamy sobie przyszłość naszych rodzin w roku 2050? 

Jak zdążyć na czas, kiedy jeszcze mamy szansę coś zmienić…
Na te i wiele innych pytań ekipa Rowerem dla Klimatu poszuka odpowiedzi w wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami Skierniewic na tydzień przed rocznicową konferencją Sztokholm+50.

Organizatorzy: Rodzice dla Klimatu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Reymonta w Skierniewicach

Miejsce: Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej, Ul. Szarych Szeregów 6, Skierniewice

DZIEŃ 4: 28.05.22 (sobota)

Skierniewice -> Żyrardów -> Nadarzyn

PODGLĄD NASZEJ TRASY NA MAPIE

Miejsce zbiórki: ul. Jana III Sobieskiego 20, 96-100 Skierniewice

Po drodze zatrzymamy się przy jeziorze w Lasach Bolimowskich

PRZYSTANEK „ODPOWIEDZIALNA KONSUMPCJA” – WARSZTATY

Marnowanie surowców jest jedną z istotnych przyczyn destrukcji środowiska i zmian klimatu. Zalewa nas powódź produktów tworzonych z myślą o ich szybkim wyrzuceniu i zastąpieniu kolejnymi. Marnujemy jedzenie, ubrania i przedmioty codziennego użytku. Aby to zmienić, potrzebujemy patrzenia na produkcję i konsumpcję systemowo, a nie przez pryzmat sztucznie wytwarzanych przez rynek potrzeb. Zmiana systemowa musi jednak iść w parze z naszym stosunkiem do surowców i ich marnowania. Warsztaty dotyczące ODPOWIEDZIALNEJ KONSUMPCJI będą składać się z dwóch części:

Organizator: Strajk dla Ziemi – Łódź, Biblioteka Miejska w Żyrardowie

Miejsce: Biblioteka Miejska w Żyrardowie

DZIEŃ 5: 29.05.22 (niedziela)

Kajetany -> Warszawa Sejm -> Warszawa Jazdów

PODGLĄD NASZEJ TRASY NA MAPIE

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO DOŁĄCZANIA DO NASZEJ EKIPY JADĄCEJ POD SEJM. CZEKAMY NA WAS:

Miejsce zbiórki: ul. Klonowa 13a, Kajetany

ALBO

Wyjazd pociągiem WKD z Warszawy Zachodniej o 8:05 do przystanku NOWA WIEŚ. Stamtąd dojazd do Kajetan.

Grupę poprowadzi Robert, który będzie od 8:00 czekał na peronie na dworcu zachodnim.

Miejsce zbiórki: terminal Cargo, skrzyżowanie ulic Wirażowej i Poleczki.

Na chętnych do dołączenia do peletonu będzie tam czekał Krzysztof. Polecamy to miejsce startu szczególnie osobom z Ursynowa, Piaseczna i okolic.

Miejsce zbiórki:

skrzyżowanie ulic Żwirki i Wigury oraz Banacha. W samo południe na rowerzystów w całej Warszawy i okolic będzie tam czekał Wojciech.

To znakomite miejsce do dołączenia razem z dziećmi w przyczepkach i fotelikach. Od tego miejsca będziemy jechali pod sejm i na Jazdów cały czas po drogach dla rowerów i przez parki.

ROWEROWO-RODZINNA MASA KRYTYCZNA NA RZECZ KLIMATU, ZDROWIA I POKOJU

Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska i konflikty zbrojne mają bezpośrednie powiązania i te same korzenie – są to węgiel, ropa i gaz oraz nasze uzależnienie od wydobycia, importu i spalania tych surowców.

Po pięćdziesięciu latach ignorowania głosów naukowców w tej sprawie, mamy niespełna dekadę na działanie. Zmarnowanie tego czasu na dalsze subsydiowanie przemysłu paliw kopalnych jest zdradą wobec milionów rodzin na całym świecie każdego dnia cierpiących z powodu katastrof klimatycznych, ekologicznych oraz konfliktów o surowce, a także wobec naszych dzieci, które dziś chorują z powodu zanieczyszczeń środowiska, a jutro także będą ofiarami katastrof klimatycznych i humanitarnych.

Dlatego na kilka dni przed Dniem Dziecka i konferencją ONZ Sztokholm+50 w sprawie ochrony środowiska i dobrostanu ludzi, chcemy wspólnie przypomnieć politykom o tym, co niestety nie jest, a powinno stać się priorytetem przy każdym głosowaniu w Sejmie i Senacie. Jako rodzice, odpowiedzialni obywatele i przodkowie domagajmy się wspólnie:

  1. Zaprzestania poszukiwań nowych i eksploatacji obecnych złóż ropy, gazu i węgla, a także systemowego ograniczenia ich importu
  2. Odejścia od uzależnienia gospodarki od spalania paliw kopalnych, w trosce o czyste powietrze i zgodnie z globalnym celem klimatycznym 1,5°C.
  3. Zapewnienia Polakom sprawiedliwej transformacji i 100% dostępu do tanich i odnawialnych źródeł energii

Wyrazem tych postulatów jest Układ o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych – globalna inicjatywa na rzecz odejścia od paliw kopalnych i wsparcia sprawiedliwej transformacji oraz skutecznej realizacji Porozumienia Paryskiego, którego także Polska jest sygnatariuszem. Pod inicjatywą podpisali się nobliści i naukowcy z całego świata. W szybkim tempie przyłączają się do niej na całym świecie, tj. m.in. Paryż, Londyn czy Toronto. Teraz najważniejsze, aby poparły ją także kraje takie jak Polska o co apelujemy zwłaszcza do Ministry Klimatu i Środowiska, która powinna reprezentować nasz kraj podczas konferencji Sztokholm+50 w dn. 2-3 czerwca.

Dołącz do naszego apelu osobiście – pod Sejmem między godz. 13 a 14 29 maja, lub wirtualnie – wysyłając mail do Anny Moskwy, Ministry Klimatu i Środowiska jeszcze przed jej wyjazdem na Konferencję Sztokholmską.

Organizatorzy: Rodzice dla Klimatu, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze, Akcja Demokracja

Miejsce: przed Sejmem

PIKNIK ROWEROWO-RODZINNY DLA KLIMATU, ZDROWIA I POKOJU

Na zakończenie naszej akcji ROWEREM DLA KLIMATU zapraszamy wszystkich do przestrzeni Otwarty Jazdów, gdzie podczas trzech paneli z udziałem ekspertów wspólnie „połączymy kropki” pomiędzy takimi zagadnieniami jak: węgiel, smog, ropa, transport, gaz, rolnictwo, pieniądze, wojny, migracje, katastrofy.

Nie zabraknie także ciekawych spotkań m.in. z rodzicami trójki małych dzieci, którym do szczęścia wcale nie jest potrzebny samochód oraz z twórcami komiksu o zeroemisyjnych podróżach przez świat z czworonożnym przyjacielem.

A żeby poczuć klimat wszystkimi zmysłami, zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach i koncercie chóru klimatycznego, współtworzenia rękodzieła z przekazem, do podziwiania wystawy inspirowanej miłością do Matki Natury, na projekcję filmu dokumentalnego o zmianach klimatu, a także do skosztowania kuchni konfliktu z różnych stron świata.

Organizatorzy: Rodzice dla Klimatu, Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE, Odpowiedzialny Inwestor, Otwarty Jazdów

HARMONOGRAM:

14:00 – 14:10    OTWARCIE IMPREZY

Gospodynie imprezy: Magda Zając i Małgorzata Karska (Rodzice dla Klimatu)

14:10 – 14:50 SPOTKANIE Z EKIPĄ ROWEROWĄ: O swojej podróży rowerowej spod kominów PGE Bełchatów aż pod Sejm opowiedzą rodzice z ekipy Rowerem Dla Klimatu.

15:00 – 16:30    PANEL RODZINNY: Kryzys globalny, a przyszłość dzieci – zagrożenia i wyzwania dla rodzin.

Podczas panelu rodzice z udziałem ekspertów będą starali się znaleźć odpowiedzi na pytania związane z obecnymi zagrożeniami i czekającymi ich wyzwaniami w kontekście zdrowia, żywienia czy obszarów związanych z transportem i pozyskiwaniem energii.

🍀 jaki wpływ na nasze życie i zdrowie mają zmiany klimatu i działalność człowieka?

🍀 jak możemy się przed tym uchronić?

🍀 co możemy zrobić jako rodzice żeby przeciwdziałać zagrożeniom klimatycznym i jak przystosować się do koniecznych zmian?

Prelegenci:

Moderacja: Marzena Wichniarz (Rodzice dla Klimatu)

16:30 – 17:00   KONCERT Chóru Klimatycznego

„Powstaliśmy wiosną 2020. W naszych utworach usłyszycie myśli mieszkańców miasta, ich ekologiczny niepokój, miłość do życia i nadzieję na wspólną dobrą przyszłość ludzi i przyrody (…) Wiemy jakim partnerem są dźwięki i światła wielkiego miasta, jakim partnerem jest rzeka i plażowi imprezowicze. Nigdy nie wiemy, jakim partnerem będą uważne osoby, które przyszły zobaczyć i usłyszeć koncert, a potem opowiedzieć nam o swoim odbiorze. Wpadnijcie!”

*Osoby zainteresowane warsztatami wokalnymi z Chórem Klimatycznym zapraszamy do Domku Filmowego w godz. 17-18.

Wprowadzenie: Dorota Herman (Rodzice dla Klimatu)

17:00 – 18:00   PANEL KONSUMENCKO-ETYCZNY: Manipulacja Informacją w przestrzeni publicznej.

Politycy bez skrupułów wykorzystują dostępne im narzędzia komunikacji takie jak telewizja państwowa lub radio. Równie aktywnie poszerzają siatkę dostępnych im prywatnych mediów (Polska Press zakupiona przez Orlen SA).

Rząd przygotowuje działania i komunikację związaną z reformami, jak np. sprawiedliwa transformacja czy polityka klimatyczna, opóźniając publiczne komunikaty, tylko po to by jeszcze lepiej wykorzystać je w politycznym kalendarzu.

Będziemy dyskutować na temat: afery żarówkowej, na temat spółek Skarbu Państwa jak PZU czy Bank PKO BP, wojna na Ukrainie, porozmawiamy także o komunikacji realizacji postanowień Warszawskiego Panelu Klimatycznego.

A oto eksperci panelu:

Moderacja: Patrycja Stefanek, Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE

Zapraszamy do udziału w panelu i dyskusji.

18:00 – 19:00    PANEL GLOBALNY: Wszyscy byliśmy, jesteśmy albo będziemy uchodźcami.

„Migracja ma płeć. To są historie ludzi, często matek, które dźwigają na swoich barkach dzieci, mężczyzn i swoje traumy starając się odnaleźć bezpieczne miejsce do życia.” – mówi jedna z gościń panelu – „Wojna o władzę to jest igraszka mężczyzn. U nas ropa, to władza. A ropa to krew, krew z ziemi, ale też i krew ludzi…”- dodaje druga… O doświadczeniu życia w kraju wyniszczonym wojną o surowce i o zapuszczaniu korzeni w Polsce opowiedzą dwie niezwykłe kobiety:

Prowadzenie: Kamila Kadzidłowska (Rodzice dla Klimatu)

19:00 – 21:00    PREMIEROWY POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO „Generation Change.” reż. Sarah Sadeghi (film z napisami angielskimi)

Podróż pociągiem przez Europę z Polski do Portugalii śladami zmian klimatu. Rozmowy z naukowcami o tym, jak zmiany klimatyczne wpłyną na nasze życie i co się stanie, jeśli nie zaczniemy działać teraz.

Zwiastun filmu „Generation Change” [Pokolenie zmiany] reż. S. Sadeghi

Pokaz filmu odbywa się w ramach programu „1Planet4All – Razem dla klimatu!” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. 

PONADTO:

14:00 – 15:30    4-letnia podróż z psem przez Atlantyk i po Amerykach z uwzględnieniem ekologicznych problemów świata – SPOTKANIE z podróżnikami i autorami komiksu przygodowego o nazwie Podróże z Pazurem.

Podróże z pazurem

16:00 – 17:00    Na rowerach i o rowerach. Czy da się z dziećmi jeździć cały rok bez samochodu? – SPOTKANIE z VELO RODZINĄ

17:00 – 18:00    WARSZTATY Chóru Klimatycznego

14:00 – 20:00    WYSTAWA prac przedszkolaków, uczniów i artystów z Polski w ramach największej międzynarodowej wystawy inspirowanej miłością do Ziemi – Naszej Drugiej Matki –  OUR OTHER MOTHER

Z przeróżnych przyczyn harmonogram może ulec drobnym zmianom za co z góry przepraszamy.

ZAPRASZAMY 🙂

rodzice@rodzicedlaklimatu.org