Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

SPOTKANIE Z ALOKIEM SHARMĄ, PREZYDENTEM KONFERENCJI KLIMATYCZNEJ COP26

7 września 2022

1 czerwca, tuż przez rozpoczęciem obrad konferencji sztokholmskiej, delegatka Rodziców dla Klimatu wraz z mamami z ruchów klimatycznych z Indii, Kolumbii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także przedstawicielką Światowej Organizacji Zdrowia wzięła udział w godzinnym spotkaniu z prezydentem COP26, Alokiem Sharmą. 

Spotkanie to było kontynuacją współpracy nawiązanej już w październiku podczas szczytu w Glasgow, której celem jest wprowadzenie tematu zdrowia dzieci na agendę negocjacji klimatycznych.

Dr Maria Neira, dyrektor ds. zdrowia publicznego i środowiska w Światowej Organizacji Zdrowia, wyjaśniła w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza pochodzące ze spalania paliw kopalnych rujnuje zdrowie dzieci, w tym poprzez przewlekłe choroby układu oddechowego i problemy z rozwojem poznawczym.

„93% dzieci na całym świecie oddycha toksycznym powietrzem, co wpływa na ich zdrowie w postaci astmy oraz rozwoju układu sercowo-naczyniowego i poznawczego. Rządy wydają łącznie 5,3 biliona dolarów na leczenie skutków zanieczyszczenia powietrza. Spalanie paliw kopalnych zabija nas i wypełnia nasze szpitale dziećmi cierpiącymi na przewlekłe choroby. Szkodzi rozwojowi mózgu naszego następnego pokolenia. Dlatego musimy jak najszybciej przejść na czystą energię”. 

mówiła podczas spotkania dr Neira wskazując na brak logiki w działaniach władz.

Jedną z uczestniczek spotkania była Kamila Kadzidłowska z naszego ruchu:

,,Pochodzę z Polski –  kraju systemowo i systematycznie zatruwającego dzieci, osoby słabsze, przyrodę i klimat. Jako rodzice zaniepokojeni o stan środowiska, w jakim żyją nasze dzieci, próbowaliśmy się spotkać z Ministrą Klimatu i Środowiska. Bezskutecznie. Symptomatyczne dla całokształtu polityki klimatycznej, że akurat dziś Anna Moskwa, szefowa resortu – zamiast brać czynny udział w tak ważnej konferencji ministrów środowiska, zabiegać o rozwiązania ratujące planetę przed kryzysami, chwali się na Twitterze informacją o nowych dostawach węgla z Kolumbii. Jej tweet został opublikowany akurat wtedy, gdy Ana Ancines, mama z ruchu Parents For Future Colombia, opowiadała nam o tym, jak władze w jej kraju łase na eksport surowców przymykają oczy na przesiedlenia i mordy dokonywane przez korporacje handlujące drewnem czy minerałami, nawet na 12-letnich dzieciach broniących przyrody.”

mówiła Kamila na świeżo komentując działania rządu w sprawie dekarbonizacji.

„Wiemy, że kryzys klimatyczny, energetyczny, zdrowotny, ekologiczny, a także tocząca się na Ukrainie wojna mają to samo źródło – nasze uzależnienie od paliw kopalnych. Mimo to polski rząd i resort klimatu nie robi nic, żeby nas z tego uzależnienia wyciągnąć. Zamiast tego zamienia jednego dilera na innego szczycąc się tego rodzaju „zaradnością”

dodaje Kamila

Procesy dekarbonizacji i odchodzenia od ropy oraz gazu nie są łatwe, ale konieczne. Stąd duże nadzieje pokładane w spotkaniu naszych delegatek z prezydentem COP26, który z każdym z rządów negocjuje pakiety klimatyczne.

„Czy jestem przekonany, że już wkrótce zobaczymy duże przyspieszenie OZE na całym świecie? Tak, ponieważ kraje zrozumiały, zwłaszcza w wyniku nielegalnej i brutalnej inwazji reżimu Putina na Ukrainę, że bezpieczeństwo klimatyczne i środowiskowe jest całkowicie splecione z bezpieczeństwem energetycznym i narodowym. Przejście na czystą energię i pojazdy elektryczne przez kraje jest dobre dla czystszego powietrza i zdrowia publicznego oraz pomaga tworzyć zielone miejsca pracy i wzrost gospodarczy – i musimy o tym rozmawiać, gdy mówimy o zmianie klimatu”.

powiedział podczas spotkania Sharma podkreślając, że przyspieszenie przejścia na czystą energię przyniesie światu podwójne korzyści 0 – zdrowotne i ekonomiczne.

Tymczasem w Polsce rząd każe nam się cieszyć się z powodu dopłat do cen paliw kopalnych. Media głównego nurtu nie informują obywateli, że oznacza to wzrost zanieczyszczeń powietrza i degradacji środowiska, a także odwlekanie tego co nieuniknione i zwiększenie kosztów zdrowotnych i zdrowotnych. 

Sharma przyznał, że wielu liderów politycznych, z którymi rozmawia, wie, że należy paliwa kopalne nie mają przyszłości. Niestety unikają tematu z racji obaw o utratę elektoratu, a także licznych zależności finansowych i politycznych. Dlatego też naszym wspólnym zadaniem jest wezwanie światowych liderów do zaprzestania finansowania nowych paliw kopalnych w trosce o zdrowie dzieci na całym świecie, a także o pokój w regionach, w których toczą się konflikty napędzane wydobyciem paliw kopalnych. Tym bardziej wojna w Ukrainie nie może być wymówką od działań zmierzających ku „detoksowi” od paliw kopalnych. Wręcz przeciwnie – powinna przyspieszyć te procesy, z którymi i tak zwlekaliśmy już zbyt długo.

Alok Sharma i delegatki ruchów rodzicielskich planują dalsza współpracę w tym zakresie. Kolejne spotkanie odbędzie się jest jeszcze przed rozpoczęciem COP27 w Egipcie w listopadzie. W międzyczasie rodzice wspólnie z WHO i biurem Alokiem Sharmy będą opracowywać strategię zwiększenia ambicji rządowych działań na rzecz redukcji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania paliw stałych i płynnych.   

 „Czyż nie warto ratować 13 istnień ludzkich na minutę na całym świecie lub trzy życia na minutę w samych Indiach, mówiąc „nie” paliwom kopalnym?”

pyta retorycznie Bhavreen Kandhari, współzałożycielka Warrior Moms z Indii.