Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Trzecia księga Podróży z Pazurem za darmo z okazji Dnia Dziecka!

31 maja 2024

Z okazji Dnia Dziecka mamy dla was niespodziankę! Trzecia księga Podróży z Pazurem za darmo!

Dzień Dziecka został ustanowiony, aby przypominać, że najmłodsi również zasługują na te same prawa co reszta (dorosłych) ludzi. Niestety, miliony dzieci jest nadal wykorzystywane do niewolniczej pracy w fast fashion, zbiorach kakao lub wydobyciu kobaltu za dosłownie grosze. Dlatego najbardziej sprawiedliwym i ekologicznym sprzętem jest ten, który mamy. Pamiętajmy o tym gdy chcemy podążać za nowymi trendami.

Tytuł możliwy jest do pobrania na końcu wpisu, a hasło dostępu do pliku to: HAU2SaveThePlanet 

Podgląd komiksu, strona 3 Księgi 3

O czym jest powieść komiksowa?

Autorzy, a jednocześnie bohaterowie – Piotr i Izabella Miklaszewscy – spędzili blisko 4 lata w nieustannej podróży autostopowej ze swoim psem Snupkiem. Przemieszczając się wolno i blisko życia lokalnych społeczności, przekonali się, jak wygląda życie poza Europą. Co istotniejsze – w jak fatalnej kondycji jest środowisko naturalne, że zapaść klimatyczno-ekologiczna Ziemi już trwa, i jak przeplata się z licznymi niesprawiedliwościami społecznymi oraz naszymi codziennymi decyzjami. Wplątują te wątki i twarde dane naukowe w opowieść, która jest relacją z ich wyprawy. Całość spajają kulisy podróżniczych przygód, humor, postać Snupka – psiego odkrywcy i zabawowego przyjaciela, przykłady kultur lokalnych społeczności czy nietypowych sportów, ciekawostki geograficzne i historyczne oraz różnorodność świata fauny i flory, jak i zjawiska to wszystko dewastujące. Historia ukazuje powiązania naszych codziennych decyzji ze stanem świata i jak możemy je tym samym sposobem kształtować. 

Tytuł adresowany jest do czytelnika w każdym wieku, bo dzieci chętnie wracają do lektury form komiksowych. Za każdym razem czerpiąc z innych warstw przekazu, wraz z rozwojem swojej świadomości. Najmłodsze dzieci będą mogły cieszyć się podstawową warstwą wizualną oraz postacią Snupka. Dorośli i starsi nastolatkowie również dowiedzą się ogromu nowych informacji. 

Podgląd komiksu, strona 34 Księga 2

Udostępniona część 3. opowiada o morskim autostopie – jachtostopie, bo w ten sposób „Pazury” przemierzyły Atlantyk. Przybliża realia wielo-tygodniowego trawersu oceanu na kilkunastometrowej łajbie. Po drodze dowiemy się, jakie niebezpieczeństwa czyhają podczas takiej wyprawy, ale przede wszystkim – jakie zagrożenia dotykają codziennie oceany, rzeki, wszystkie wody i istoty, które w nich żyją.  

„Pazury” prowadzą także zajęcia w szkołach i ośrodkach kultury, które wypełniają pustkę, jaka istnieje w systemowo przyjętym programie nauczania wobec zagadnień zmian klimatu (a nawet samego działania klimatu globalnie), funkcjonowania środowiska naturalnego i jego zaburzeń oraz utraty bioróżnorodności. Budują także podstawy do rozwijania empatii międzygatunkowej i międzyludzkiej. Ich stronę i social media znajdziecie pod nazwą Podróże z Pazurem.