Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Warszawa przystępuje do Układu o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych jako pierwsze miasto w Polsce!

21 stycznia 2023

Nasza stolica nie będzie już wspierać rozwoju paliw kopalnych!

Wspólnie z aktywistkami klimatycznymi z inicjatywy Wschód, Akcją Demokracją oraz głosami tysięcy Polek i Polaków, którzy podpisali się pod naszym listem w sprawie zakończenia ery paliw kopalnych, przekonaliśmy władze Warszawy do poparcia globalnej inicjatywy na rzecz sprawiedliwej transformacji i detoksu od brudnych paliw.

Dzięki działaczom na rzecz klimatu, którzy wciąż wierzą w nasz kraj osiągnęliśmy symboliczny cel – układ o nierozprzestrzenianiu paliw kopalnych w Warszawie.

Magdalena Zając, Rodzice dla Klimatu – Parents For Future Poland

To historyczne porozumienie zostało osiągnięte 12 stycznia br. podczas LXXV Sesji Rady m. st. Warszawy.

Tak oto Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce Warszawa dołącza do progresywnego grona państw, miast i instytucji świata wspierających układ o Nierozprzestrzenianiu Paliw Kopalnych.

Ta decyzja to dobry krok, ale przede wszystkim wynik presji ze strony rodziców i aktywistów klimatycznych. Liczymy, że Warszawa będzie pierwszym, ale na pewno nie ostatnim miastem w Polsce, które zdecyduje się na dołączenie do traktatu

Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna Fridays For Future i inicjatywa Wschód

Tę globalną inicjatywę na rzecz klimatu i sprawiedliwej transformacji wspiera m.in. Światowa Organizacja Zdrowia, Parlament Europejski, dziesiątki miast na całym świecie (m.in. Paryż, Los Angeles, Vancouver, Sydney, Londyn czy Amsterdam), a także setka noblistów, środowiska naukowe oraz pozarządowe.

To przełomowy krok, który stawia Warszawę na czele miast europejskich walczących o zieloną, sprawiedliwą transformację. Jest też zobowiązaniem, aby decyzje które zapadną już teraz były zgodne z polityką wycofywania paliw kopalnych. Dla nas – to nadzieja, że zielony nurt obejmie już niedługo całą Polskę.

Marzena Wichniarz, Rodzice dla Klimatu – Parents For Future Poland

Przystąpienie Warszawy do Układu oznacza włączenie się miasta w aktywne działanie na rzecz:

Czekamy na plany i inicjatywy, tym razem ze strony Ratusza, by Warszawa jak najszybciej zaczęła realizować postanowienia traktatu. Dynamiczny rozwój energetyki słonecznej to zadanie dla Warszawy na najbliższe miesiące. Kolejne polskie miasta muszą również iść tą drogą.

Dominika Lasota, aktywistka klimatyczna Fridays For Future i inicjatywa Wschód

Mamy nadzieję, że już wkrótce do Warszawy dołącza także inne miasta i regiony Polski, bo jest to solidny krok w dochodzeniu do sprawiedliwej i zielonej transformacji, która powinna stać się częścią budowania wspólnej i odpowiedzialnej przyszłości.

Warszawa, stolica ,,Węglandii”, popierająca globalną inicjatywę na rzecz stopniowego wycofywania paliw kopalnych i wspierania sprawiedliwej transformacji daje nadzieję, że po dekadach uzależniania od paliw kopalnych, przestaniemy finansować dealerów, przejdziemy na zdrowy detoks i wspólne uporamy się z kryzysami.

Kamila Kadzidłowska, Rodzice dla Klimatu – Parents For Future Poland
Zobacz dlaczego zależy nam na zakończeniu ery zależności od paliw kopalnych