Woda jest niezbędna do życia, a zaczyna jej brakować coraz bardziej. Mniej niż 3% światowych zasobów wody to woda słodka (w postaci wód podziemnych, lodowców, lądolodów itp.), a większość z niej nie jest dostępna do spożycia przez ludzi.
Woda krąży w środowisku i przybiera wszystkie trzy stany skupienia: stały (lodowce, grad), ciekły (deszcz, rzeki, morza), gazowy (para wodna tworząca chmury, mgły). W ten sposób nasza planeta wypracowała sobie stały system zaopatrywania w tą konieczną do życia substancję.
Niestety poprzez nadmierną eksploatację środowiska, niszczenie siedlisk zależnych od wód (torfowiska, bagna, mokradła), wycinanie lasów, uszczelnianie powierzchni (beton, asfalt, kostka brukowa, gęsta zabudowa) zaburzyliśmy naturalny obieg wody w przyrodzie.
Woda, zamiast wsiąkać w grunt, zasilać płytsze warstwy gruntu (konieczne do produkcji żywności), zbiorniki wód podziemnych, a przede wszystkim być pobierana przez systemy korzeniowe roślin, a później odparowywać do atmosfery, szybko i gwałtownie spływa do rowów, potoków i rzek, a następnie spływa do morza, gdzie jako woda słona zaczyna być niedostępna dla człowieka. Do czasu, gdy znów nie odparuje.
Zmiany klimatu potęgują tylko to zjawisko poprzez coraz bardziej dotkliwe dla człowieka zjawiska ekstremalne jak miejskie wyspy ciepła, długotrwałe susze, czy gwałtowne i intensywne opady deszczu/gradu. Kto pamięta drobny deszczyk, zwany kapuśniaczkiem, który wiosną i latem zraszał i orzeźwiał?
Chroniąc przyrodę, mamy szansę przywrócić równowagę w obiegu wody w środowisku. Zatrzymuj wodę, która tak szybko odpływa i staje się niedostępna. Pielęgnujmy wodę, jako wspólny dar nie tylko dla ludzi, ale dla całego życia na Ziemi. Dowiedz się, w jaki sposób UE, w tym Polska podejmuje działania na rzecz ochrony i przywracania naszych ekosystemów.
https://environment.ec.europa.eu/topics/water/water-wise-eu_en
https://environment.ec.europa.eu/topics/water/water-wise-eu/poland_en
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/odbudowa-zasobow-przyrodniczych-nature-restoration-law