Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Z OKAZJI DNIA DZIECKA – dajmy im rosnąć, dajmy oddychać!

1 czerwca 2023

Bez nich nie byłoby nas. Są naszym szczęściem, miłością, skarbem i motywacją do działania. Dziś w Dniu Dziecka zachęcamy każdego rodzica w Polsce do zawalczenia o przyrodę, czyste powietrze, stabilny klimat – fundamenty zdrowego rozwoju i bezpiecznej przyszłości naszych skarbów.

Wspólnie z Greenpeace Polska apelujemy też do polityków i polityczek wszystkich opcji – niech u podstaw Waszych decyzji, zwłaszcza tych dotyczących przyrody będzie nie maksymalizacja zysków, a dobro naszych dzieci i wnuków. Użyjcie swojej mocy, żeby powstrzymać wycinki lasów, zrzuty ścieków do rzek, cierpienie zwierząt w fermach przemysłowych, emisje spalin, smogu i gazów cieplarnianych. Zróbcie wszystko, żeby regenerować a nie eksploatować przyrodę; ocalcie ją dla naszych i waszych wnuków.

Fot. Wojciech Radwański

Z okazji Dnia Dziecka po prostu #DAJCIENAMROSNĄĆ

Jakiś czas temu wspólnie z Greenpeace Polska zainicjowaliśmy akcję #DajcieNamRosnąć, w ramach której dzieci z całej Polski przesłały nam rysunki swoich ukochanych leśnych zakątków. Obiecaliśmy, że przekażemy je politykom i polityczkom, którzy mają wpływ na ochronę przyrody. I tak też zrobiliśmy. Setki laurek nadesłanych przez dzieci, które kochają lasy i martwią się o ich przyszłość dostarczyliśmy w przededniu Dziecka do biur poselskich Prawa i Sprawiedliwości, Nowej Lewicy, Zielonych, Partii Razem, PSL, Polska 20250, Platformy Obywatelskiej.

Fot. Wojciech Radwański

Więcej zdjęć z przekazania oraz galerię prac dzieci możecie zobaczyć tutaj.

Mali artyści i artystki włożyli dużo serca w przygotowanie prac obrazujących piękne lasy zagrożone widmem wycinki. Utożsamiając się z drzewami, dzieci proszą polityków o jedno: dajcie nam rosnąć! Potrzebujemy spokoju i ochrony, a nie warkotu pił i widma zbliżającej się zagłady.

,,Ziemi nie dziedziczymy po przodkach. Pożyczamy ją od naszych dzieci”

Cytat z Antoine de SaintExupéry, który wybraliśmy na motto naszego ruchu oddaje istotę sprawy – jako odpowiedzialni dorośli powinniśmy dbać o przyrodę i oddać ją młodemu pokoleniu w jak najlepszym stanie. W Polsce dużo mamy do nadrobienia w tym obszarze, bo parki narodowe stanowią u nas zaledwie 1% powierzchni kraju…

Mamy nadzieję, że prace dzieci będą impulsem do tworzenia nowych oraz powiększania tych istniejących parków narodowych, a także do poparcia inicjatyw Unii Europejskiej, służących odbudowie zasobów przyrodniczych. Być może przemówią też do wyobraźni tych polityków i polityczek, którzy patrząc na las, wciąż jeszcze widzą tylko maszynkę do zarabiania pieniędzy na sprzedaży drewna i zamiast dokładać wszelkich starań do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, spalin i smogu, wciąż dokarmiają „potwora klimatycznego”.

Przestańcie dokarmiać Potwora Klimatycznego

Akcja #ClimateMonster #NieDokarmiajKatastrofyKlimatycznej to coś w sam raz dla Dzieci (i Rodziców), które chcą coś przekazać osobom decydenckim, a nie zdążyły przesłać swojej pracy w ramach #DajcieNamRosnąć.

Szczegóły akcji #ClimateMonster

#DajcieNamRosnąć #NieDokarmiajcieKatastrofyKlimatycznej