Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Zapraszamy do kin na ,,Serce dębu” – każde 10 biletów = 1m2 lasu

11 października 2022

Czasem wystarczy maleńkie szkło powiększające przyłożone do pnia drzewa, aby otworzyły się przed nami ukryte w korze, tętniące życiem korytarze. A co jeśli zamiast prostej lupy zaangażować technologie z górnej półki, zarezerwowane dla najbardziej wyrafinowanych produkcji przyrodniczych? A do tego, zajrzeć nie tylko w szczeliny kory, ale też zanurzyć się w koronę drzewa a nawet zanurkować wśród jego korzeni?

Cóż, wtedy musimy przygotować się na wyjątkowy spektakl, pełen emocji i wzruszeń!

„Serce dębu” to wciągająca opowieść o złożonym ekosystemie, nierozerwalnie związanym z majestatycznym starym dębem. Bez patosu, za to z ogromną czułością i humorem, film pokazuje historie małych i dużych istot, którym potężne drzewo dostarcza pokarmu i schronienia. Wraz ze zmieniającymi się porami roku, odkrywamy kolejne odsłony opowieści o narodzinach, zalotach i walkach na śmierć i życie. Podglądając maleńkie ryjówki, niepozorne chrabąszcze, ale również sójki, jastrzębie, jelenie i wielu innych bohaterów, z każdą kolejną minutą coraz wyraźniej dostrzegamy, że dąb nie jest tutaj jedynie przestrzenią do życia, ale że on te liczne życia scala w jeden współzależny organizm i pozwala im trwać.

Film oddaje głos naturze. Zamiast słów lektora, słyszymy odgłosy ptaków, dźwięki wiatru w gałęziach i szmery w trawach – przy akompaniamencie mistrzowsko dobranej muzyki. I chociaż nie pada tu żaden komentarz, a film nie kończy się wygodnym podsumowaniem, to trudno nie usłyszeć w tej opowieści apelu o refleksję nad tym, jak ogromną rolę w podtrzymywaniu życia na naszej planecie odgrywają drzewa i jak ważna jest ich ochrona. W końcu, jak pokazuje „Serce Dębu” od ich przetrwania, zależy więcej istnień niż może nam się wydawać.”

Zapraszamy do kin – oficjalna premiera już 7 października.