MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA DLA BŁĘKITNEGO NIEBA
7. września na całym świecie obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba ustanowiony przez ONZ po to, by mobilizować rządy do walki z zanieczyszczeniem powietrza – jednym z największych wyzwań współczesności, które obok raptownych zmian klimatu i zaniku bioróżnorodności jest częścią tzw. potrójnego kryzysu planetarnego wywołanego przez człowieka.
Niestety władze w Polsce od dekad wydają się być głuche na tego rodzaju apele. Wolą trzymać nasze rodziny przy uzależnieniu od spalania toksycznych paliw, niż pomóc nam w ociepleniu budynków, wymianie pieców na pompy ciepła, czy rozwoju nieemisyjnego transportu. W efekcie tych działań (i zaniechań), nasz kraj od wielu lat nazywany jest rakotwórczym centrum Europy.

Na skutek emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla i ropy, powietrze, którym oddychają nasze dzieci, jest najbardziej toksyczne w całej Unii Europejskiej. Są takie dni w roku, kiedy niektóre z polskich miejscowości zajmują niechlubne pierwsze miejsce także w rankingu najbardziej zanieczyszczonych na świecie.

Około 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, tysiące przypadków rozwoju astmy, alergii czy nowotworów, problemy metaboliczne, niska masa urodzeniowa, a także rozległy wpływ na zdrowie psychiczne, depresja, problemy z koncentracją i nauką – wszystko to odbija się na rozwoju naszych dzieci, które nie są w stanie zawalczyć o swoje zdrowie.

Już dziś, choć to dopiero schyłek lata [!] w wielu regionach naszego kraju unosi się duszący zapach, w wielu naszych domach właśnie rozpoczął się festiwal kaszlu, kataru, bólu głowy i ogólnego osłabienia, a to dopiero początek sezonu grzewczego. Nie mamy złudzeń, że i tak fatalna już jakość powietrza, ulegać będzie w następnych tygodniach pogorszeniu.
Doskonale wiemy, że to, co naprawdę dobre dla gospodarki, jest także dobre dla zrównoważonego rozwoju społecznego oraz dla zdrowia naszych rodzin.
Łączymy kropki i nie mamy złudzeń, że ambitne działanie na rzecz czystego powietrza nie tylko pomoże w walce z kryzysem energetycznym i klimatycznym, lecz także jest po prostu naszym rodzicielskim obowiązkiem.
Wierzymy, że wiedza i miłość mogą zdziałać cuda i dlatego startujemy z kampanią Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim, w ramach której wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy różnorodne działania, których celem jest wniesienie na agendę wszystkich działań politycznych priorytetu zdrowia naszych ukochanych dzieci oraz działanie w duchu przesłania „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Na wstępie naszej akcji publikujemy STANOWISKO RODZICÓW DLA KLIMATU w sprawie jakości powietrza w Polsce adresowane do decydentów politycznych, pracowników ochrony zdrowia oraz wszystkich rodziców: https://www.rodzicedlaklimatu.org/stanowisko-rodzicow-w-sprawie-jakosci-powietrza-w-polsce/
Nasze stanowisko jest niejako odpowiedzią na narrację i strategię polskiego rządu, której skutkiem jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza w Polsce. Zawiera ono postulaty, które w trosce o zdrowie naszych dzieci powinny zostać podjęte natychmiast.
W ramach kampanii organizacja partnerska, HEAL Polska, publikuje PORADNIK “Działania na rzecz czystego powietrza: jak komunikować wyniki badań naukowych?” . Publikacja ta zwiera szereg rekomendacji, jak organizacje społeczeństwa obywatelskiego, a także wszystkie zainteresowane osoby prywatne mogą dołożyć swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza.
Podczas kampanii udostępniane będą także: podcasty, raporty, plakaty, poradniki, a także webinary z udziałem ekspertów ds. zdrowia i środowiska oraz inne szeroko zakrojone działania w mediach społecznościowych.
Obserwujcie nasze media społecznościowe oraz naszych partnerów:
Patronem medialnym jest SmogLab
WIĘCEJ INFORMACJI:
RODZICE DLA KLIMATU: Elżbieta Lemańska-Błażowska, e.lemanska-blazowska@rodzicedlaklimatu.org +48 666 139 397 lub Magdalena Zając, m.zajac@rodzicedlaklimatu.org +48 607 275 472
HEAL: Jacek Karaczun, Specjalista ds. Komunikacji HEAL, jacek@env-health.org +48 516 863 280
ZDROWIE #DZIECIprzedeWSZYSTKIM
