Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

ZDROWIE #DzieciPrzedeWszystkim! START KAMPANII

7 września 2022


Warning: Undefined array key "file" in /home/dul/ftp/migracja/rodzicedlaklimatu.org/wp-includes/media.php on line 1734

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA DLA BŁĘKITNEGO NIEBA

7. września na całym świecie obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba ustanowiony przez ONZ po to, by mobilizować rządy do walki z zanieczyszczeniem powietrza – jednym z największych wyzwań współczesności, które obok raptownych zmian klimatu i zaniku bioróżnorodności jest częścią tzw. potrójnego kryzysu planetarnego wywołanego przez człowieka.

Materiał video opracowany przez kancelarię Alka Sarmy, prezydenta konferencji klimatycznej, COP26, podczas spotkania z delegacją rodziców, m.in. z Polski, w celu wniesienia na agendę negocjacji klimatycznych priorytetu zdrowia dzieci.

Niestety władze w Polsce od dekad wydają się być głuche na tego rodzaju apele. Wolą trzymać nasze rodziny przy uzależnieniu od spalania toksycznych paliw, niż pomóc nam w ociepleniu budynków, wymianie pieców na pompy ciepła, czy rozwoju nieemisyjnego transportu. W efekcie tych działań (i zaniechań), nasz kraj od wielu lat nazywany jest rakotwórczym centrum Europy. 

Na skutek emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla i ropy, powietrze, którym oddychają nasze dzieci, jest najbardziej toksyczne w całej Unii Europejskiej. Są takie dni w roku, kiedy niektóre z polskich miejscowości zajmują niechlubne pierwsze miejsce także w rankingu najbardziej zanieczyszczonych na świecie. 

Około 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, tysiące przypadków rozwoju astmy, alergii czy nowotworów, problemy metaboliczne, niska masa urodzeniowa, a także rozległy wpływ na zdrowie psychiczne, depresja, problemy z koncentracją i nauką – wszystko to odbija się na rozwoju naszych dzieci, które nie są w stanie zawalczyć o swoje zdrowie.

Już dziś, choć to dopiero schyłek lata [!] w wielu regionach naszego kraju unosi się duszący zapach, w wielu naszych domach właśnie rozpoczął się festiwal kaszlu, kataru, bólu głowy i ogólnego osłabienia, a to dopiero początek sezonu grzewczego. Nie mamy złudzeń, że i tak fatalna już jakość powietrza, ulegać będzie w następnych tygodniach pogorszeniu. 

Apel przedstawicielki Światowej Organizacji Zdrowia, dr Marii Neiri, do polskich Rodziców

Doskonale wiemy, że to, co naprawdę dobre dla gospodarki, jest także dobre dla zrównoważonego rozwoju społecznego oraz dla zdrowia naszych rodzin.

Łączymy kropki i nie mamy złudzeń, że ambitne działanie na rzecz czystego powietrza nie tylko pomoże w walce z kryzysem energetycznym i klimatycznym, lecz także jest po prostu naszym rodzicielskim obowiązkiem.

Wierzymy, że wiedza i miłość mogą zdziałać cuda i dlatego startujemy z kampanią Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim, w ramach której wspólnie z ekspertami przygotowaliśmy różnorodne działania, których celem jest wniesienie na agendę wszystkich działań politycznych priorytetu zdrowia naszych ukochanych dzieci oraz działanie w duchu przesłania „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Na wstępie naszej akcji publikujemy STANOWISKO RODZICÓW DLA KLIMATU w sprawie jakości powietrza w Polsce adresowane do decydentów politycznych, pracowników ochrony zdrowia oraz wszystkich rodziców: https://www.rodzicedlaklimatu.org/stanowisko-rodzicow-w-sprawie-jakosci-powietrza-w-polsce/

Nasze stanowisko jest niejako odpowiedzią na narrację i strategię polskiego rządu, której skutkiem jest drastyczne pogorszenie jakości powietrza w Polsce. Zawiera ono postulaty, które w trosce o zdrowie naszych dzieci powinny zostać podjęte natychmiast.

W ramach kampanii organizacja partnerska, HEAL Polska, publikuje PORADNIK “Działania na rzecz czystego powietrza: jak komunikować wyniki badań naukowych?” . Publikacja ta zwiera szereg rekomendacji, jak organizacje społeczeństwa obywatelskiego, a także wszystkie zainteresowane osoby prywatne mogą dołożyć swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza. 

Podczas kampanii udostępniane będą także: podcasty, raporty, plakaty, poradniki, a także webinary z udziałem ekspertów ds. zdrowia i środowiska oraz inne szeroko zakrojone działania w mediach społecznościowych.

Obserwujcie nasze media społecznościowe oraz naszych partnerów:

Patronem medialnym jest SmogLab

WIĘCEJ INFORMACJI:

RODZICE DLA KLIMATU: Elżbieta Lemańska-Błażowska, e.lemanska-blazowska@rodzicedlaklimatu.org +48 666 139 397 lub Magdalena Zając, m.zajac@rodzicedlaklimatu.org +48 607 275 472

HEAL: Jacek Karaczun, Specjalista ds. Komunikacji HEAL, jacek@env-health.org +48 516 863 280

ZDROWIE #DZIECIprzedeWSZYSTKIM