Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

23 września – Globalny Strajk Klimatyczny

19 września 2022

Wystaw dziecku usprawiedliwienie i dołącz!

To już kolejny raz, kiedy młodzież z całego świata rezygnuje z udziału w lekcjach i wychodzi na ulice domagając się poważnego traktowania kryzysu klimatycznego oraz podjęcia pilnych działań, aby ocalić ich przyszłość. Robią to, gdyż decydenci zdają się nadal pozostawać głusi i obojętni. A ich dalsza krótkowzroczność i myślenie tylko tu i teraz, będą tragiczne w skutkach – bo czas na skuteczne działania topnieje szybciej niż lodowce.

„Wasza bierność nas zabija” – hasło tegorocznej mobilizacji Młodzieżowego Strajku Klimatycznego z dnia 23 września 2022

W tym roku, naznaczonym wojną w Ukrainie i galopującymi podwyżkami cen paliw energetycznych, których skutki mogą spowodować katastrofalną sytuację dla kilku milionów rodzin w Polsce, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny stawia pytanie: Co gdyby kosztami poradzenia sobie z nadchodzącym kryzysem zamiast zwykłych ludzi obciążyć spółki paliwowe, które notują obecnie rekordowe zyski?

Tym samym MSK pragnie rozpocząć debatę publiczną, mającą na celu obciążenie spółek paliwowych składką solidarnościową od nadzwyczajnych zysków spowodowanych wojną w Ukrainie. Uzyskane w ten sposób pieniądze powinny być przeznaczone na zieloną transformację oraz całościowe wsparcie dla obywateli, szczególnie najuboższych, przy wymianie źródeł ciepła i odchodzeniu od paliw kopalnych.

Strajkująca młodzież po raz kolejny pokazuje, że patrzy na nasz świat w sposób uważny i dojrzały, niestety w przypadku kryzysu klimatycznego i tego co go napędza, czyli paliw kopalnych, nasi decydenci wciąż mają klapki na oczach. Dla świadomych młodych ludzi są priorytetem jest zaangażowanie społeczne i wspólne doprowadzenie do zmian systemowych jako skutecznych narzędzi do powstrzymania katastrofy klimatycznej. A dla nas, ich rodziców nie ma nic ważniejszego niż zapewnienie im bezpiecznych warunków do życia, dlatego wystawiamy USPRAWIEDLIWIENIE z nieobecności na lekcjach w dniu globalnej mobilizacji młodzieżowych ruchów klimatycznych. I zachęcamy Was, rodziców i dorosłych – dołączcie do nich w ten piątek, 23 września na ulicach polskich miast. 

Drodzy rodzice! Jeden dzień nieobecności w szkole czy pracy łatwo jest „odrobić”. Lata zaniedbań znacznie trudniej.