Bankowość w oczach pokoleń – webinar
22 maja 2023
Bankowość kojarzy się Polakom wieloznacznie. Z jednej strony banki trzymają nasze pieniądze i zarządzają nimi, oferują kredyty, które są coraz droższe, czy proponują inwestycje w różne gałęzie gospodarki. Banki są tez źródłem środków na inwestycje, a biorąc pod uwagę stan ekologiczny naszej planety, coraz więcej osób oczekuje, że banki będą finansowały inwestycje zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Jednak czy faktycznie tak jest? Na jakiego typu inwestycje banki udzielają kredytów? Czy jesteśmy w stanie zweryfikować, co się dzieje z pieniędzmi, które powierzamy bankom?
Na te i wiele innych pytań szukaliśmy wspólnie odpowiedzi 9 maja podczas webinaru pt. „Bankowość w oczach pokoleń” organizowanego przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju, którego gośćmi byli: dr Janina Petelczyc (Szkoła Główna Handlowa) w roli ekspertki przybliżającej temat, dr Dariusz Prasek (Director Sustainability Adisory Services) jako reprezentant pokolenia seniorów, Szmo Kacprzak (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny).
W imieniu rodziców z naszego ruchu wypowiadała się Monika Sadowska, która ochroną środowiska i ochroną przyrody zajmuje się od 20 lat. Od 2015 roku uczestniczy w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu, głównie przy wykorzystaniu usług ekosystemowych. Z zainteresowaniem obserwuje również przygotowywane raporty ESG, czyli raportowanie działalności danej firmy, czy banku na rzecz środowiska (Environmental), sprawiedliwości społecznej (Social) i ładu korporacyjnego (Corporate Governance). To typ raportu niefinansowego, który pozwala firmom przedstawić swoje działania niezwiązane z czysto ekonomicznymi wskaźnikami rozwoju.
„Moim zdaniem raporty ESG (raporty niefinansowe) powinny pokazywać empatię tych, którzy się bogacą. Bo środowisko ma swoją pojemność i zmiany klimatu biorą się z tego, że planeta pokazuje nam, że środowisko dochodzi do granicy pojemności środowiskowej. Natomiast zastanawiam się, czy jakikolwiek inwestor, właściciel banku, akcjonariusze, mają zarysowaną górna granice zysku. Bo mam wrażenie, że chodzi tylko o to by zwiększać obroty, zyski, sprzedaże, żeby wzrost na giełdzie był coraz wyższy, więc raczej nie chodzi o stabilność, tylko wprost, aby wpływy były coraz wyższe. A raportowanie niefinansowe, i działania z nim związane, bo przecież nie chodzi o sam dokument, tylko działania które podejmowanie, winno skłaniać, aby jednak troszkę zwolnić tempo wpływów, zysków na rzecz sprawiedliwości społecznej czy dobra środowiska”
Moniaka Sadowska, Rodzice dla Klimatu.
Ochrona klimatu, ślad węglowy, zielona gospodarka, ekologia, natura – co rozumiemy pod tymi pojęciami? Czy to tylko wykorzystywane przez marketing slogany dzięki którym światowe koncerny próbują sprzedać kolejne tony produktów, a co za tym idzie kolejne tony śmieci lub nadal finansować wyniszczająca środowisko eksploatacje złóż kopalin. Wpływ na banki mamy my, konsumenci korzystający z ich usług, zatem weryfikujmy działalność instytucji korzystających z naszych pieniędzy, również poprzez raporty ESG.
A jeśli nam się nie spodoba to, w jakie aktywa te pieniądze są lokowane, zawsze możemy zmienić bank. Pamiętajmy, jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za jakość naszej planety, a kropla drąży skałę.