CHORZY NA SMOG – podsumowanie sezonu grzewczego 2022-2023
16 maja 2023
Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce – ujawnia raport ,,Chorzy na smog – Jak dni z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?”.
Analiza sezonu grzewczego 2022-2023 opracowana przez Weronikę Michalak z HEAL Polska i Annę Dworakowską z Polskiego Alarmu Smogowego pokazuje, że najwięcej dni smogowych było w miejscowościach położonych na południu kraju: Nowej Rudzie, Suchej Beskidzkiej i Żywcu, gdzie mieszkańcy oddychali mocno zanieczyszczonym powietrzem przez ponad 2-3 miesiące.
W takie dni wystarczy tylko kilka godzin wdychania smogu, by pojawiły się zauważalne skutki zdrowotne: złe samopoczucie, bóle głowy, irytacja, ataki astmy i duszności.
(Pełna treść informacji prasowej dostępna m.in. na stronie HEAL Polska)
Zachęcamy do zapoznania się z raportem oraz do upowszechniania płynących z niego wniosków, zwłaszcza w kontekście przedłużonego ostatnio przez MKiŚ zawieszenia norm jakościowych dla węgla (Twitter, Facebook)
Główne wnioski płynące z raportu:
- Przekroczenia miały miejsce mimo stosunkowo ciepłej zimy. Liczba dni sprzyjających powstawaniu smogu – a więc dni ze średnią temperaturą poniżej 0°C oraz wiatrem poniżej 3m/s – była niższa w sezonie 2022/23 o 20% niż 5 lat wcześniej. Przekroczenia mogły mieć wobec tego związek z zawieszonymi w zeszłym roku normami jakości dla węgla, dopuszczeniem sprzedaży węgla brunatnego w rynku detalicznym i spalaniem odpadów.
- Aż 180 z 211 miejscowości nie spełniało rekomendacji WHO dotyczącej maksymalnej liczby “dni smogowych”, czyli takich o zbyt wysokim stężeniu pyłu PM10.
- Najgorzej w Nowej Rudzie (96 dni z przekroczeniem normy WHO), Suchej Beskidzkiej (79 dni) oraz Żywcu (72 dni). WHO dopuszcza 4 dni.
- Najwyższe średniodobowe stężenie PM10 było w Żywcu – 208µg/m3. Max. limit WHO: 45 µg/m3.
- Ekspozycja na smog to nie tylko choroby przewlekłe, nowotwory i przedwczesne zgony (choć zasadniczo tylko o nich głośno w mediach). Dzień lub kilka dni oddychania toksycznym powietrzem może prowadzić do wielu skutków zdrowotnych często niewiązanych bezpośrednio ze smogiem: złe samopoczucie, bóle głowy, irytacja, problemy z koncentracją.
Właśnie tego się obawialiśmy i w trosce o zdrowie naszych dzieci już we wrześniu alarmowaliśmy zarówno Ministerstwo Klimatu i Środowiska jak i Ministerstwo Zdrowia o potrzebie podjęcia działań zapobiegawczych (przeczytaj NASZE STANOWISKO WS. JAKOŚCI POWIETRZA W POLSCE publikowane na starcie kampanii Zdrowie Dzieci Przed Wszystkim).
Mimo to rząd zdecydował się zawiesić normy jakości węgla o kolejne 3 miesiące…
Jak myślicie, czy motywacją takiej polityki jest troska o (a) Polaków (b) gospodarkę czy (c) interesy sektora paliwowego?
Na pewno nie powinniśmy się łudzić, że nasi decydenci kierują się priorytetem zdrowia i dobrostanu dzieci.
#Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim #KidsFirst #SmogNieJestOk #DoNotBetrayOurKids #NoNewFossilFuels