Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

CHORZY NA SMOG – podsumowanie sezonu grzewczego 2022-2023

16 maja 2023

Pomimo wyjątkowo ciepłej zimy smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce – ujawnia raport ,,Chorzy na smog – Jak dni z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?”.

Analiza sezonu grzewczego 2022-2023 opracowana przez Weronikę Michalak z HEAL Polska i Annę Dworakowską z Polskiego Alarmu Smogowego pokazuje, że najwięcej dni smogowych było w miejscowościach położonych na południu kraju: Nowej Rudzie, Suchej Beskidzkiej i Żywcu, gdzie mieszkańcy oddychali mocno zanieczyszczonym powietrzem przez ponad 2-3 miesiące.

W takie dni wystarczy tylko kilka godzin wdychania smogu, by pojawiły się zauważalne skutki zdrowotne: złe samopoczucie, bóle głowy, irytacja, ataki astmy i duszności.

(Pełna treść informacji prasowej dostępna m.in. na stronie HEAL Polska)

Zachęcamy do zapoznania się z raportem oraz do upowszechniania płynących z niego wniosków, zwłaszcza w kontekście przedłużonego ostatnio przez MKiŚ zawieszenia norm jakościowych dla węgla (Twitter, Facebook)

Główne wnioski płynące z raportu:

Właśnie tego się obawialiśmy i w trosce o zdrowie naszych dzieci już we wrześniu alarmowaliśmy zarówno Ministerstwo Klimatu i Środowiska jak i Ministerstwo Zdrowia o potrzebie podjęcia działań zapobiegawczych (przeczytaj NASZE STANOWISKO WS. JAKOŚCI POWIETRZA W POLSCE publikowane na starcie kampanii Zdrowie Dzieci Przed Wszystkim).

Mimo to rząd zdecydował się zawiesić normy jakości węgla o kolejne 3 miesiące…

Jak myślicie, czy motywacją takiej polityki jest troska o (a) Polaków (b) gospodarkę czy (c) interesy sektora paliwowego?

Na pewno nie powinniśmy się łudzić, że nasi decydenci kierują się priorytetem zdrowia i dobrostanu dzieci.

#Zdrowie #DzieciPrzedeWszystkim #KidsFirst #SmogNieJestOk #DoNotBetrayOurKids #NoNewFossilFuels