Chorzy na smog
7 listopada 2023
Z powodu ocieplenia klimatu i rekordowo wysokich temperatur tej jesieni, sezon grzewczy w Polsce dopiero się rozkręca. Rozkręca się także smog, który – zwłaszcza w połączeniu ze spalinami – stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia naszych dzieci. Pierwsze chłodniejsze dni przyniosły przekroczenia dopuszczalnych poziomów PM nawet o 2000%. Niestety najwyższą cenę za ignorowanie tego problemu przez władze centralne i samorządowe zapłacą dzieci, o czym opowiada nowa animacja o Maćku “chorym na smog” opracowana przez Heal Polska.
Jak przypomina w opublikowanej dziś nocie prasowej Jacek Karaczun, specjalista ds. komunikacji HEAL Polska – Wystarczy nawet jeden dzień oddychania smogiem, aby odczuć negatywne skutki: bóle głowy i gardła, problemy z koncentracją, zapalenie płuc czy nawet zaburzenia pracy serca. A najbardziej narażone na te konsekwencje są dzieci, których organizmy nie mają tak rozwiniętych barier ochronnych przed zanieczyszczeniami jak dorośli.
Historia Maćka może być bliska wielu rodzicom w całej Polsce.
Film ukazujący historię Maćka nawiązuje do prawdziwych wydarzeń i rzuca światło na to, jak wiele dzieci choruje wskutek narażenia na smog – jednak wciąż nie są one właściwie diagnozowane.
Gdy sąsiedzi zaczynają palić w piecach, czasem trudno wyjść nawet na balkon – tak dużo smogu jest na zewnątrz. Wiem, że to nie jest taki zwykły dym, a trująca mieszanka, zwłaszcza dla dzieci, więc staramy się go unikać i przez sporą część roku jesteśmy uwięzieni w domu (…) Mam nadzieję, że nasze dzieci są już ostatnim pokoleniem, które wychowuje się w smogu. Gdy będą opowiadać o tym swoim dzieciom, te z niedowierzaniem będą słuchać, że dziadek i babcia jeździli samochodem, który rozpylał truciznę i wszyscy naokoło ją wdychali, a w zimowe wieczory wypuszczali sąsiadom z okolicy specjalną porcję dymu z domowego pieca. Brzmi absurdalnie, gdy w ten sposób o tym mówię, ale tak właśnie dzieje się tu i teraz, bo uporczywie polegamy na przestarzałych paliwach.
stwierdza Grzegorz Dzięgielewski, tata nastoletniego Marcela, mieszkający na przedmieściach Warszawy w rozmowie z Heal Polska oraz SmogLabem
Głos lekarzy
Głos w dyskusji o smogu od kilku lat zabierają także lekarze.
Oprócz diagnozowania chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza, dostrzegają oni potrzebę odejścia od spalania węgla – głównej przyczyny smogu w Polsce.
Konieczna jest zmiana mentalności i sposobu myślenia o węglu. To jest trochę tak jak z paleniem papierosów – dziś każdy wie, że jest ono szkodliwe. Jednak dojście do tego etapu zajęło sporo czasu. Myślę, że podobnie będzie w przypadku węgla – musimy dokonać dużych zmian w mentalności i rozpocząć skuteczną edukację w bardzo wielu kręgach – od środowisk medycznych po grupy decydentów
pulmonolog dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka.
Pełna treść informacji prasowej: Dopuszczalne normy jakości powietrza przekroczone nawet o 2000%. A sezon grzewczy nawet nie zaczął się na dobre
Przeczytaj także: Raport „Chorzy na smog. Jak dni z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie?”
Masz podobną historię?
Napisz do nas: rodzice@rodzicedlaklimatu.org