Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

COP28 i wszystko co chcielibyście powiedzieć ludziom, od których zależy przyszłość Waszych dzieci…

30 listopada 2023

Dziś w Dubaju rozpoczął się światowy szczyt klimatyczny #COP28. Jest to jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń dotyczących klimatu, jakie odbywa się cyklicznie w różnych częściach świata 1992 r. To wtedy reprezentanci prawie 200 państw Organizacji Narodów Zjednoczonych starają się wypracować konsensus w sprawie rozwiązań zmierzających m.in. do powstrzymania katastrofy klimatycznej oraz niwelowania nierówności społecznych. 

Dwa lata temu Rodzice dla Klimatu uczestniczyli społecznej części szczytu #COP26 w Szkocji. Zachwycił nas wtedy potężny ruch społeczny, jaki wytworzył się wokół tego wydarzenia. Tematem głównym było zahamowanie agresywnej wycinki amazońskich lasów. Dzięki zaangażowaniu aktywistów z całego świata, a przede wszystkim z obszarów Amazonii, udało się wywrzeć wpływ na przywódców państw i uzyskać gwarancję całkowitego zakazu wyrębu lasów do roku 2030. Ta data może nam się wydawać odległa, ale pokazuje, że mamy siłę, by forsować korzystne dla nas rozwiązania.  

Tym razem będzie inaczej. Szczyt w Dubaju odbywa się pod przewodnictwem polityka i biznesmena, wokół którego narastają kontrowersje, związane ze sprzedażą ropy naftowej krajom zachodnim. To niedopuszczalne, by tak ważne wydarzenie zostało podporządkowane interesom niszczącym nasza planetę i zagrażającym przyszłości naszych dzieci!  

Polska ma na szczycie swoich reprezentantów – prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz prezydenta RP Andrzeja Dudę. Możemy zwrócić się do nich bezpośrednio i pokazać im, czego od nich wymagamy.

Mają oni obowiązek stawać w obronie interesów naszych dzieci, a nie korporacji, które niszczą planetę. Przypomnijmy im o tym za pomocą platformy ONE MILLION PARENT VOICES uruchomionej przez rodziców z sieci Parents For Future Global w ramach kampanii #FROM OUR HEART

Jak pokazała konferencja #CDOP26 w Glasgow, czy też historyczny szczyt #COP21 w Paryżu, synergia działań aktywistów i naukowców ma sens i może się przełożyć na legislację międzynarodową.

Prześlij swoją wiadomość – tekstową, głosową lub video – przez platformę ONE MILLION VOICES.

Daj znać i negocjatorom obcym na #COP28 w Dubaju czego od nich oczekujesz w kontekście zdrowia, przyszłości i bezpieczeństwa Twoich dzieci.

Tekst: Iga Józefczyk