Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

DEBATA PRZEDWYBORCZA: NOWI NA LISTACH vs MŁODZI PRZY URNACH

4 października 2023

Wybory już 15 października, a w kampanii wyborczej wciąż brakuje merytorycznej dyskusji o czekających nas wyzwaniach związanych z narastającym kryzysem planetarnym oraz o potrzebach młodych, którzy z tymi nowymi realiami się mierzą. W naszym mniemaniu media głównego nurtu – zarówno te rządowe jak i komercyjne – niedostateczną uwagę poświęcają nie tylko młodym wyborcom, lecz także kandydatam i kandydatkom debiutującym na listach wyborczych.

Między innymi dlatego jako Rodzice dla Klimatu zorganizowaliśmy debatę „Nowi na listach vs Młodzi przy urnach – Przedwyborcze obietnice a wizja Zielonej Polski” oddając głos i prowadzeni DEBIUTANTOM wyborczym 2023. Koniecznie obejrzyjcie transmisję (a także po wyborach także – żeby sprawdzić, czy nasi Goście spełnią swoje obietnice wyborcze 😉

Przedwyborcze obietnice a wizja zielonej Polski

W debacie uczestniczyli:

  • Artur Wieczorek, Zieloni/Koalicja Obywatelska
  • Katarzyna Nowakowska, Polska 2050/Trzecia Droga
  • Mateusz Piepiórka, Bezpartyjni Samorządowcy
  • Oliwia Aziz, Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska
  • Martyna Jałoszyńska, Razem/Nowa Lewica Organizacja: Magdalena Zając, Rodzice dla Klimatu

Prowadzenie: Jagoda Pijaczyńska, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Szkolna KOnferencja Klimatyczna

Wstęp: Magda Zając, Rodzice dla Klimatu

Zewsząd słyszymy „gadające głowy” obecne w polityce od dekad, które co najwyżej w paternalistycznym tonie rozprawiają o Młodych unikając przy tym odpowiedzialności za kluczowe problemy, do których niejednokrotnie sami się przyczynili (kryzys klimatyczny, ekologiczny, energetyczny, kryzys zdrowia, także psychicznego, kryzys mieszkaniowy, kryzys w edukacji, kryzys na granicy…)

Na szczęście na listach wyborczy nie tylko tacy kandydaci i kandydatki są obecne! Jest też naprawdę całkiem sporo Osób, które nie tylko mówią o kluczowych dla młodych sprawach, lecz także w tych obszarach działają.

Niestety jak wynika m.in. z raportu Debiutanci’23, wiele młodych osób, zwłaszcza kobiet, nie zamierza skorzystać ze swojego prawa wyborczego w przekonaniu, że „nie ma na kogo głosować” albo „mój głos niczego nie zmieni”. Między innymi dlatego jako Rodzice dla Klimatu zorganizowaliśmy tę debatę oddając głos i prowadzeni Młodym.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia zarówno debaty, jak i wywiadów z serii Wywiadówka Przedwyborcza oraz do zerknięcia na stronę ekowyborca.pl, do przeskanowania profili Osób kandydujących w Waszych okręgach, a przede wszystkim do skorzystania ze swojego prawa wyborczego!

Transmisję znajdziecie na naszym Facebooku i na YouTube.

Debata przedwyborcza: Nowi na listach – młodzi przy urnach. Przedwyborcze obietnice a wizja zielonej Polski, 29.09.2023

Nie bądźmy bierni, nie bądźmy obojętni.

15 października zagłosujmy nie tylko wolnością i praworządnością, o której tak wiele słychać w kampaniach, lecz także za zdrową, bezpieczna i zieloną Polską, w której prawo stoi na straży ludzi, zwłaszcza najsłabszych oraz przyrody – dziś tak zdewastowanej, a przecież niezbędnej nam wszystkim do życia.

Zachęcamy też do zajrzenia na stronę https://mlodziwyborcy.pl – znajdziecie tam raport Debiutanci’23 oraz #KompasMłodych, dzięki któremu będziecie mogli sprawdzić swoje preferencje wyborcze

Do zobaczenia 15 października!

#wybory2023 #debata #idęnawybory #wybierzzgłową #sprawdzcowybrac #kompasmłodych #debiutanci23 #wybierzklimat #głoskobiet #kobietynawybory #młodzigłosują #idęnawybory #wyborybezpicu #zieloni #ko #koalicjaobywatelska #pis #prawica #lewica #nowalewica #lewicarazem #bezpartyjnisamorzadowcy #polska2050 #trzeciadroga #3ciadroga #debiutanci23 #debiutanci #edukacja #klimat #zdrowie #bezpieczeństwo #energia #polska #młodzi #dzieci #100dni #konfederacja2023 #rodzicedlaklimatu #msk #fff #młodapolska