Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

,,Dzieci mają smutne miny, bo wdychają wciąż spaliny!” Kolejna akcja SZKOLNE ULICE we Wrocławiu.

30 października 2023

Dzieci z wrocławskich szkół w piątkowej akcji SZKOLNE ULICE (#StreetsForKids) tłumaczą dorosłym „autoholikom”: przesiądźcie się do komunikacji zbiorowej, wsiądźcie na rower, nie trujcie nas!

Czy nie czujecie się czasem jak bohaterowie słynnego MATRIX’a – kiedy pada słynne „czy myślisz, że to powietrze, którym oddychasz”?
Mamy dla Was smutne wieści – nasze „powietrze” powinno nazywać się inaczej (może po imieniu – trucizna?) zawiera w sobie mnóstwo szkodliwych substancji, i to nie tylko wynikających z tzw. niskiej emisji z pieców, ale także ze SPALIN!

Tak, to właśnie kierowcy, wsiadając codziennie do swoich aut, na dystansach krótkich, średnich i długich, podwożąc dzieci do szkół i przedszkoli, jadąc do pracy czy na zakupy, emitują trujące tlenki azotu czy cząstki zawieszone. Ich stężenie rośnie w dni nauki w placówkach oświatowych, a to przecież właśnie te gazy powodują mnóstwo problemów zdrowotnych!

„Szacuje się, że trujące tlenki azotu, z których znaczna część pochodzi z transportu drogowego, tylko w 10 największych miastach Polski przyczyniają się do 1380 przedwczesnych zgonów rocznie, a u dzieci zanieczyszczenia powodują alergie i utrudniają prawidłowy rozwój” (dowiedz się więcej)

A przecież nie musi tak być!


OBEJRZYJ RELACJĘ Z WYDARZENIA W TELEWIZJI LOKALNEJ:


Zajrzyj też na profile innych ruchów, organizacji, ekspertów i ekspertek alarmujących i informujących o problemie wpływu spalin na zdrowie dzieci:
@cleancitiescampaign
@rodzicwmiescie
@healpolska
@healthandenvironmentalliance
@polskialarmsmogowy
@cleanairfund
@mlodziezowystrajkklimatyczny
@szkolnakonferencjaklimatyczna
@rowerowywroclaw
@akcjamiasto
@mamapediatra_blog
@najprosciejmowiac

#SzkolneUlice #rower #szkoła #smog #spalinytrują #spaliny #nox #pm25 #wybierzrower #czymoddychatwojaulica #PrzestańcieTruć #DajcieNamOddychać #NarodziePomóżPrzyrodzie #DzieciMająSmutneMiny
#BoWdychająWciążSpaliny

Autorka: Joanna Szczygielska-Żółtańska, Wrocław