Aktualności O nas Polecamy Kontakt Our Other Mother LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ List rodziców Wszystkie Projekty

,,Dzieci mają smutne miny, bo wdychają wciąż spaliny!” Kolejna akcja SZKOLNE ULICE we Wrocławiu.

30 października 2023

Dzieci z wrocławskich szkół w piątkowej akcji SZKOLNE ULICE (#StreetsForKids) tłumaczą dorosłym „autoholikom”: przesiądźcie się do komunikacji zbiorowej, wsiądźcie na rower, nie trujcie nas!

Czy nie czujecie się czasem jak bohaterowie słynnego MATRIX’a – kiedy pada słynne „czy myślisz, że to powietrze, którym oddychasz”?
Mamy dla Was smutne wieści – nasze „powietrze” powinno nazywać się inaczej (może po imieniu – trucizna?) zawiera w sobie mnóstwo szkodliwych substancji, i to nie tylko wynikających z tzw. niskiej emisji z pieców, ale także ze SPALIN!

Tak, to właśnie kierowcy, wsiadając codziennie do swoich aut, na dystansach krótkich, średnich i długich, podwożąc dzieci do szkół i przedszkoli, jadąc do pracy czy na zakupy, emitują trujące tlenki azotu czy cząstki zawieszone. Ich stężenie rośnie w dni nauki w placówkach oświatowych, a to przecież właśnie te gazy powodują mnóstwo problemów zdrowotnych!

„Szacuje się, że trujące tlenki azotu, z których znaczna część pochodzi z transportu drogowego, tylko w 10 największych miastach Polski przyczyniają się do 1380 przedwczesnych zgonów rocznie, a u dzieci zanieczyszczenia powodują alergie i utrudniają prawidłowy rozwój” (dowiedz się więcej)

A przecież nie musi tak być!


OBEJRZYJ RELACJĘ Z WYDARZENIA W TELEWIZJI LOKALNEJ:


Zajrzyj też na profile innych ruchów, organizacji, ekspertów i ekspertek alarmujących i informujących o problemie wpływu spalin na zdrowie dzieci:
@cleancitiescampaign
@rodzicwmiescie
@healpolska
@healthandenvironmentalliance
@polskialarmsmogowy
@cleanairfund
@mlodziezowystrajkklimatyczny
@szkolnakonferencjaklimatyczna
@rowerowywroclaw
@akcjamiasto
@mamapediatra_blog
@najprosciejmowiac

#SzkolneUlice #rower #szkoła #smog #spalinytrują #spaliny #nox #pm25 #wybierzrower #czymoddychatwojaulica #PrzestańcieTruć #DajcieNamOddychać #NarodziePomóżPrzyrodzie #DzieciMająSmutneMiny
#BoWdychająWciążSpaliny

Autorka: Joanna Szczygielska-Żółtańska, Wrocław