Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

,,Katastrofa na talerzu” premiera reportażu z naszym udziałem już wkrótce!

9 lutego 2024

Jako rodzice nie obawiamy się mówić głośno o tym, że obecny system żywnościowy zagraża przyszłości naszych dzieci, a ich zdrowiu zagraża już teraz!

Lektura szkolnych jadłospisów nierzadko przyprawia o dreszcze grozy – wiecie, że wciąż można tam trafić na mortadelę?! Poza tym nie brak w nich innego przetworzonego mięsa, które według Światowej Organizacji Zdrowia ma przecież działanie rakotwórcze na równi z papierosami i azbestem.

Dzieci i młodzież, które wybrały dietę wegetariańską lub wegańską najczęściej są pozbawione możliwości spożycia posiłku w szkole. To dyskryminacja za podejmowanie właściwych wyborów dla własnej, lepszej przyszłości.  

A przecież szkoły to miejsca, które powinny stać w centrum działań na rzecz sprawiedliwej transformacji systemu żywnościowego!

Należy zadać sobie też pytanie o sklepowe „półki ze zdrową żywnością”, która jest droższa i przez to, niestety, dla wielu osób po prostu niedostępna.

Jaka w takim razie jest żywność, którą najczęściej wybiera społeczeństwo? Ta poza półkami ze „zdrową żywnością”? Niepokojąca odpowiedź nasuwa się sama! 

Jednym zdaniem – TO KATASTROFA NA TALERZU! W wymiarze zdrowotnym, klimatycznym, ekonomicznym i społecznym. 

Mówimy – dość! Pora na stworzenie warunków do tego, by zdrowa, zrównoważona żywność, która nie rujnuje naszego zdrowia, środowiska i klimatu, była dostępna dla wszystkich.

Samodzielnie jesteśmy bezradni, ale jeśli połączymy siły, to możemy dokonać zmiany – o tym właśnie mówi trzeci reportaż zrealizowany przez Green Rev Institute. Stawia diagnozę, mierzy się z faktami i wskazuje kierunek, w którym powinniśmy podążać.

Zwiastun reportażu ,,Katastrofa na talerzu”, reż. M. Anaszewicz

„Reportaż pt. Katastrofa na talerzu, przygotowany przez Green REV Institute w reżyserii Marcina Anaszewicza, dotyczy potrzeby radykalnej zmiany w podejściu do produkcji żywności, konieczności przejścia na dietę roślinną i zaprzestania, a przynajmniej radykalnego ograniczenia, przemysłowej hodowli zwierząt. W reportażu występuje dziewięć osób, ich udział jest dobrze wyważony. Tak duża liczba osób sprawia, że otrzymujemy ciekawe informacje poruszające szeroką paletę zagadnień. (…) W wielu wypowiedziach odczuwamy duże emocje, które towarzyszą osobom je wypowiadającym”.

Prof. Piotr Skubała, członek Rady Eksperckiej REV, Klub Myśli Ekologicznej

Tak jak Rodzice dla Klimatu, dołączcie do Koalicji Future Food 4 Climate i chodźcie z nami! 😊

Nie ma na co się oglądać!

Zacząć możecie już na projekcji reportażu „Katastrofa na talerzu” połączonych z ciekawymi debatami, na które serdecznie zapraszamy.

17 lutego, godz. 16.00 – Wrocław, Kino Nowe Horyzonty

24 lutego, godz. 14.00 – Kraków, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Rajska 1

25 lutego, godz. 14.30 – Katowice, Kinoteatr Rialto

28 lutego, godz. 17.00 – Kielce, Instytut Dizajnu

29 lutego, godz. 17.00 – Warszawa, CAK Gniazdo

Wypatrujcie kolejnych projekcji i debat.

Do zobaczenia!