Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Potwór Klimatyczny u bram. Nie zmarnuj swojego głosu podczas wyborów.

10 lipca 2023

Przeżywamy właśnie najgorętszy lipiec w historii całego świata od 125 tysięcy lat. Pokazują to wyniki analiz amerykańskiego Narodowego Centrum Prognoz Środowiskowych. Wielu aktywistów alarmowało, że 4 lipca średnia dobowa globalna temperatura osiągnęła 17,18⁰C, pobijając tym samym rekord z sierpnia 2016, który wynosił 16,92⁰C. Jak wskazują dane z portalu Climate Reanalyzer, średnia globalna temperatura nadal rośnie i ten rekord już wczoraj był nieaktualny. 6 lipca średnia dobowa globalna temperatura podbiła 17,23⁰C. Rekordy bije również średnia temperatura wody Oceanu oraz miejscowe temperatury powietrza. W rejonach Indii i Afryki ekstremalny upał sięga 50⁰C, a na Antarktydzie padł lipcowy rekord ciepła 8,7⁰C.

A to jest dopiero początek rekordów temperatur w najbliższym czasie…

Przyczyną jest nadal wzrastające, w wyniku spalania przez ludzi węgla, ropy i gazu, stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, wywołujące dodatkowy efekt cieplarniany. Ten efekt potęguje w tym roku zmiana globalnej cyrkulacji powietrza z El Nina, która przez ostatnie lata ochładzała glob, na El Niño, który w tym roku już nas dogrzewa.

Przyczyną jest również nieliczenie się ludzi z ograniczonymi zasobami naszej planety i powszechna nadprodukcja wszelkich dóbr, z których korzystamy, uznając, że to majątek i wzrost ekonomiczny tworzy dobrobyt.

Wszyscy uczestniczymy w procesie konsumpcji w jakimś mniejszym lub większym stopniu. Światowa gospodarka napędzana paliwami kopalnymi i nadkonsumpcją doprowadziła do przekroczenia 7 z 8 granic planetarnych ponad poziom bezpieczny i sprawiedliwy dla środowiska i ludzi. Przekroczyliśmy granice w tak kluczowych dla przetrwania obszarach jak bioróżnorodność czy zasoby wody powierzchniowej i gruntowej. Jak bardzo jesteśmy na wyniszczającym planetę kursie obrazuje przesuwający się z każdym rokiem Światowy Dzień Długu Ekologicznego.

W środę 05.07. organizacja Earth Overshoot Day opublikowała datę tegorocznego dnia, w którym Ziemianie swym Potworem Klimatycznym pożerają wszystkie zasoby, jakie Ziemia jest w stanie zregenerować w ciągu całego roku.

Od 2 SIERPNIA wszyscy żyjemy na kredyt, zaciągamy dług u Planety Ziemi, naszego jedynego domu.

A jeśli nadal nie czujesz się Ziemianinem, myślisz że nas to nie dotyczy, to musisz wiedzieć, że Polacy w znacznym stopniu przykładają się do ujadania ciastka Ziemi, Polski Dzień Długu Ekologicznego wypadł aż 3 miesiące wcześniej przed Światowym Dniem Długu, czyli 2 MAJA !

I kto tu hoduje największego Potwora Klimatycznego pasąc go węglem, ropą i gazem?

Nasze dzieci już wiedzą, że Potwór Klimatyczny to nie bajka. To nie zabawa terapeutyczna. To nie warsztaty rozwojowe. To konkretne wezwanie do działania tu i teraz!

Dlatego apelujemy do polityków wszystkich partii, aby ambitnie podeszli do przyspieszenia osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Polskę, a sprawiedliwą transformację energetyczną postawili jako priorytet kampanii wyborczej. Od odejścia od WSZYSTKICH paliw kopalnych zależy nasze przetrwanie i bezpieczeństwo przyszłych pokoleń.

A Ty, Rodzicu, jesienią masz wybór. Nie zmarnuj swojego głosu na polityków, którzy wciąż wolą uzależniać nas od węgla, ropy i gazu, niż stawić czoło „potworowi klimatycznemu”.

Wybierz ambitną politykę klimatyczną, dla dobra Twoich dzieci i życia na Ziemi.

źródła:

#PotwórKlimatyczny#ClimateMonster#NieDokarmiajKatastrofyKlimatycznej#niekarmićpotwora#wybierzklimat