Aktualności O nas Polecamy Kontakt Powtórka z klimatu Lepiej zapobiegać niż leczyć Zielona szkoła z klimatem Wszystkie Projekty

Powiew świeżego powietrza w Ministerstwie Klimatu i Środowiska ws. unijnej polityki na rzecz walki ze smogiem

28 lutego 2024

🌱 Czy mamy szansę, żeby ze smogowego centrum Europy (zwanego też nie bez przyczyny Węglandią) stać się liderem w walce o czyste powietrze?  Gra jest warta świeczki, bo stawką jest poprawa zdrowia nawet 30 mln Polek i Polaków, wśród których z pewnością są nasze (i Wasze) dzieciaki. 

A wszystko w rękach nowej ekipy Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która niebawem ogłosi oficjalne stanowisko ws. dyrektywy powietrznej (Ambient Air Quality #AAQD).

Zapisy tej dyrektywy – po miesiącach tzw. trilogów, czyli negocjacji na różnych szczeblach Unii Europejskiej – dają nadzieję na istotny zwrot w podejściu do ochrony zdrowia wszystkich mieszkańców i mieszkanek UE.

Polska dotychczas unikała zobowiązań związanych z polityką na rzec redukcji emisji – tych wysokich (z kominów elektrowni węglowych i fabryk) szkodzących klimatowi, i tych niskich (z kominów i rur wydechowych), które są przyczyną tysięcy chorób, zaburzeń i zgonów Polek i Polaków.

Czy teraz będzie inaczej? 

To pytanie zadaliśmy podczas spotkania zorganizowanego w poniedziałek 26.02 przez Heal Polska Krzysztofowi Boleście, Sekretarzowi Stanu w nowym MKiŚ odpowiedzialnemu za ochronę powietrza. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że smog jest w Polsce problemem nie tylko gospodarczym, lecz także kulturowym (etos węgla, kult samochodów). Wiemy, że nowy rząd może się obawiać protestów środowisk, dla których normy jakości powietrza zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia oznaczać będą mniejsze zyski (np. z handlu paliwami stałymi) albo zmianę nawyków (np. jeżdżenie autem wysoce emitującym spaliny). Dlatego kładziemy szczególny akcent na edukację klimatyczną, prozdrowotną i medialną dorosłych, którzy – chcemy wierzyć – ważąc na szali z jednej strony własne nawyki, wygodę i krótkoterminowe korzyści, a z drugiej strony – zdrowie swoich najbliższych i prawo do życia w czystym środowisku, bez wahania wybiorą to drugie.

Tego też oczekujemy od nowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które popierając ambitne zapisy dyrektywy powietrznej okaże nie tylko wiarygodność w kwestii troski o zdrowie dzieci i kondycję polskiego społeczeństwa, lecz także gotowość Polski do współpracy na arenie międzynarodowej w walce ze wspólnymi wyzwaniami środowiskowymi i klimatycznymi, a także do przywództwa w tym obszarze po objęciu prezydencji w UE w 2025 r.

Dziękujemy za otwartość na dialog z trzecim sektorem w tej sprawie. Wspólnie możemy osiągnąć więcej i wpłynąć na globalne zmiany na lepsze.

W spotkaniu oprócz naszej dwuosobowej reprezentacji (Kamili Kadzidłowskiej i Magdy Zając) wzięli udział zajmujący się smogiem eksperci z sektora zdrowia publicznego tj. prof. Bolesław Samoliński z oraz prof. Tadeusz Zielonka z Warszawski Uniwersytet Medyczny – WUM, prof. Michał Krzyżanowski z Imperial College London, dr #PiotrDąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POChP, Rafal Wlodarczyk z polskiego oddziału World Health OrganizationIgor Grzesiak z Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej czy dr #KrzysztofSkotak z NIZP PZH

Stronę społeczną reprezentowali Agnieszka Warso-Buchanan, LL.M. z ClientEarth – Prawnicy dla ZiemiMiłosz Jakubowski z #FrankBoldŁukasz Adamkiewicz z Europejskie Centrum Czystego Powietrza | European Clean Air Centre (ECAC)Marcin Korolec z Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, dr Andrzej Kassenberg z Fundacja Instytut na rzecz EkorozwojuNina Józefina Bąk z Clean CitiesUrszula Stefanowicz z Polski Klub EkologicznyAgnieszka Krzyżak-Pitura z Fundacja „Rodzic w mieście”.

Szczegółowy opis przebiegu spotkania znajdziecie na stronie organizatorów HEAL Polska www.healpolska.pl

Przeczytaj także:

Droga Polski do czystego powietrza i zgodności z dyrektywą AAQD, raport Europejskiego Centrum Czystego Powietrza